10 Jubileuszowe Prezentacje Plastyki Mareckiej w Galerii MOK

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 21 grudnia 2011    15:53

2011-12-11 prezentacje 2011_0023W niedzielę, 11 grudnia 2011 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyło się ważne wydarzenie artystyczne miłe wszystkim  mareckim miłośnikom sztuki - otwarcie 10 Jubileuszowej wystawy "Prezentacje Plastyki Mareckiej 2011". "Prezentacje Plastyki Mareckiej" to cykliczne wystawy odbywające się od 1994 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Pomysłodawczynią i inicjatorką oraz komisarzem ich dziewięciu edycji była Hanna Klimecka, również założycielka Galerii MOK i prowadząca ją przez 20 lat. Stworzyła ona ideę Prezentacji - zaproszenia do udziału w wystawie artystów profesjonalnych, amatorów, uczniów i studentów szkół plastycznych, uczestników warsztatów w pracowni plastycznej ośrodka - związanych z Markami przez miejsce urodzenia, zamieszkania, pracy lub inne ważne więzi. Ta formuła a także wyczucie plastyczne, wysoka kultura oraz wielkie zaangażowanie Hanny Klimeckiej zaowocowały bardzo dobrymi kontaktami z artystami, stworzeniem wspaniałej tradycji w naszym mieście i realizacją wystaw na wysokim poziomie.
10 Jubileuszową edycję "Prezentacji" zorganizowała artysta plastyk Luiza Wojciechowska-Konopka, która jest aktualnie komisarzem wystaw Galerii MOK.

Na niedzielną uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Miasta Marki, Janusz Werczyński - od 6 edycji honorowy patron "prezentacji", Przewodniczący Rady Miasta, Marcin Piotrowski oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Agnieszka Lużyńska oraz mareccy artyści wraz z rodzinami i przyjaciółmi a także sympatycy Mareckiego Ośrodka Kultury. Prowadząca uroczystość Dyrektor ośrodka, Krystyna Klimecka ciepło wspomniała poprzednie wystawy z cyklu Prezentacje, ich początki i piękny rozwój. Wyraziła swoją radość, bo ich idea znajduje swoją wspaniałą kontynuację przez Luizę Wojciechowską-Konopkę, a do grupy biorącej udział w "Prezentacjach" dołączają coraz to nowi mareccy artyści. "Cieszę się z tak licznego udziału 51 mareckich twórców w tej wyjątkowej, jubileuszowej edycji wystawy oraz z tego, że to piękne przedsięwzięcie na stałe wpisało się w kalendarz imprez artystycznych w Markach".
Następnie artystom oraz gościom organizatorzy zadedykowali koncert fortepianowy Pawła Listwona - muzyka także rodem z Marek, który w swoim programie zaprezentował pogodne kompozycje z różnych epok zaskakując także publiczność własnymi aranżacjami tak znanych utworów jak "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego... lub też popularnej kolędy polskiej "Lulajże Jezuniu" w nowoczesnej, interesującej interpretacji.
Po koncercie nastąpiła chwila szczególnie miła dla artystów prezentujących swoje prace na wystawie - każdy z nich otrzymał z rąk Dyrektor MOK w Markach, Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta gorące gratulacje, dyplom z podziękowaniem oraz specjalnie wydany na tę okazję przez ośrodek pamiątkowy znaczek okolicznościowy.
Komisarz wystawy. Luiza Wojciechowska - Konopka zaprezentowała obecnym wystawę i jej twórców: w dużej sali galerii zgromadzone zostały głównie obrazy olejne (w tym cztery autorstwa patrona MOK naszej instytucji, Tadeusza Lużyńskiego), batiki, obrazy o tematyce sakralnej oraz zbiór prac wpisujących się w nurt sztuki nowoczesnej. W mniejszej sali swoje miejsce znalazły  prace rysunkowe, akwarele, tusze, i nietypowe techniki takie jak kaligrafia, wycinanka, tkactwo czy malowanie na tkaninie.
Komisarz wystawy serdecznie podziękowała pani Hannie Klimeckiej - pomysłodawczyni idei Prezentacji i komisarzowi dziewięciu ich edycji, która wykonała ogrom pracy przy ich organizacji i nawiązała i utrzymywała dobry kontakt z mareckimi artystami. Luiza Wojciechowska- Konopka podkreśliła serdeczną współpracę podczas realizacji tego projektu - z zespołem ośrodka kultury i artystami, szczególnie biorącymi po raz pierwszy udział w Prezentacjach.
Burmistrz Miasta Marki, Janusz Werczyński, zwrócił uwagę słuchaczy na wspaniałą tradycję  i ogromną wartość "Prezentacji Plastyki Mareckiej". W kronice ośrodka napisał później następujące słowa: "Jubileusz potwierdza, że podejmowane przez nas działania mają głęboki sens. Funkcjonowanie środowiska artystów plastyków, którzy z dumą mówią o sobie "Jestem z Marek" to nie tylko powód do radości. Środowisko to odgrywa wielką role w procesie integrowania mareckiej społeczności. Dziękuję za to MOKowi. Dziękuję i gratuluję wytrwałości w działaniu. Na koniec życzenia: wielu kolejnych "prezentacji" i wielu jubileuszy".
Hanna Klimecka wypowiedziała swoją główną zasadę działania: "Praca twórcza oznacza - chcieć bardzo dużo, tak dużo, aby Stwórca, który rozdał niezliczone talenty twórcom, nie dziwił się, że za mało pragną...  nie pytał, czemu tak mało pragniecie? Bez ścisłej współpracy i opieki Dyrektor Krystyny Klimeckiej i całego Zespołu Mareckiego Ośrodka Kultury oraz bez udziału artystów a także opieki Opatrzności Bożej nie byłoby w galerii mareckiej tak wielu wspaniałych wystaw i spotkań. Pragnęłam bardzo wiele. - Tak pracowałam."

Na zakończenie Dyrektor MOK, Krystyna Klimecka jeszcze raz podziękowała wszystkim za przybycie na niedzielną uroczystość, zaprosiła do indywidualnego zwiedzania wystawy oraz na słodki poczęstunek, który umilił czas rozmów z artystami i miłośnikami sztuki oraz podziwianie ponad 150 prac mareckich plastyków zgromadzonych na tej imponującej wystawie. Mnogość wrażeń i wspaniała ciepła atmosfera z pewnością sprawiły, że dla wszystkich uczestników wieczór ten na długo zapadnie w pamięć...
Warto jeszcze dodać, że 5 lutego 2012 odbędzie się spotkanie autorów prac z krytykiem sztuki, Jarosławem Daszkiewiczem, a następne "Prezentacje" już w 2013 roku - zapraszamy serdecznie już dziś!

Z okazji wystawy został opublikowany katalog w opracowaniu Luizy Wojciechowskiej-Konopki.
Wystawę można oglądać w Galerii MOK do 5 lutego 2012 roku.

Anna Dąbrowska-Pękocka
MOK w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45
fot. 46
fot. 47
fot. 48
fot. 49
fot. 50
fot. 51
fot. 52
fot. 53
fot. 54
fot. 55
fot. 56
fot. 57
fot. 58
fot. 59
fot. 60
fot. 61
fot. 62
fot. 63
fot. 64
fot. 65
fot. 66
fot. 67
fot. 68
fot. 69
fot. 70
fot. 71
fot. 72
fot. 73
fot. 74
fot. 75
fot. 76
fot. 77
fot. 78

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry