Interpelacja Poselska w sprawie Obwodnicy Marek

Sylwia Matusiak PISMarki ObwodnicaMarek

 17 stycznia 2012    13:24

dsdNikogo chyba nie trzeba przekonywać jak ważną inwestycją dla miasta oraz jego mieszkańców jest obwodnica Marek. W związku z tym Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z terenu Powiatu Wołomińskiego Pan Jacek Sasin wystosował w tej sprawie interpelację poselską.

Warszawa, 17 stycznia 2012

Jacek Sasin Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Pan

Sławomir Nowak

Minister Transportu

Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu składam interpelację w sprawie budowy obwodnicy Marek - do ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Odcinkiem drogi krajowej nr 8 przebiegającym przez Marki codziennie przejeżdża ponad 58 tyś. pojazdów. Droga ta jest jedną z najbardziej uciążliwych i zatłoczonych "wylotówek" w Polsce. Jak wiadomo brak obwodnicy Marek powoduje duże utrudnienia nie tylko dla kierowców, ale również dla mieszkańców tego miasta. Droga S-8 należy do kluczowych ciągów komunikacyjnych nie tylko na Mazowszu, ale również w Polsce. Jest to także bardzo ważny szlak komunikacji międzynarodowej - element drogi międzynarodowej E67 oraz Via Baltica. Ten istotny odcinek drogi S-8 przebiegający właśnie przez Marki jako jedyny odcinek budowanej drogi S-8 nie został uwzględniony w załączniku nr 1 Programu Budowy Dróg Krajowych, a został wpisany w załączniku nr 2, który ma być realizowany w późniejszym terminie. Gigantyczne korki, ruch tranzytowy, a także przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że konieczna jest budowa drogi S-8 na odcinku Marek do Radzymina.

Jako poseł reprezentujący społeczność powiatu wołomińskiego temat obwodnicy Marek jest mi bardzo bliski. Na grudniowym posiedzeniu Sejmu zadałem pytanie o stan przygotowań budowy m.in. obwodnicy Marek i co było powodem odłożenia tak ważnej dla regionu inwestycji? Prosiłem również o podanie konkretnej daty rozpoczęcia i zakończenia budowy tej drogi. Z odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej p. Radosława Stępnia wynika, że problemem jest brak środków finansowych. W ostatnim czasie jednak pojawiły się w mediach informacje Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o oszczędnościach poczynionych na rozstrzyganych w 2011 roku przetargach na budowę dróg. Pieniądze te miałyby trafić w pierwszej kolejności na trasy wylotowe z Warszawy. W związku z powyższym pytam Pana Ministra:

1. Czy możliwe jest przeznaczenie tych oszczędności na budowę obwodnicy Marek jeszcze w tym roku?

2. Czy istnieje możliwość nowelizacji Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) na lata 2011 -2012 i przeniesienie inwestycji związanej z budową obwodnicy Marek z załącznika 2 do załącznika 1 PBDK? ( zadanie 17 i 18)

Z poważaniem

/ - /

Jacek Sasin

Zobacz także: Pytanie nr 24 w sprawie powodu odłożenia w czasie realizacji niektórych odcinków dróg uwzględnionych w "Programie budowy dróg krajowych na lata 2008-2012", przedstawienia aktualnego stanu przygotowań do ich realizacji oraz określenia realnej daty rozpoczęcia i zakończenia realizacji tych kluczowych dla rozwoju wschodniej części naszego kraju inwestycji drogowych

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry