Coraz dłużej na Bródno i Żerań... czyli nowy przystanek na trasie 732.

Paweł Jaczewski Komunikacja

 18 stycznia 2012    23:38

DSCN2833O nowym przystanku na trasie linii 732 i o tendencji ZTMu do dodawania kolejnych, możemy przeczytać w dalszej części artykułu.

W ostatnim czasie na trasie linii 732 dodano dwa nowe przystanki w promieniu około jednego kilometra - os. Lewandów II oraz Nauczycielska.
Dzisiaj ZTM dodał kolejny o nazwie Internetowa - również znajdujący się bardzo blisko ostatnio dodanych przystanków. Tym samym podróż na Bródno i Żerań znowu się wydłuża, a ZTM (jak sądzę pod presją osób, które chciałyby mieć przystanek pod domem) uruchamia kolejny i ponownie jest to przystanek na żądanie. Zdaję sobie sprawę, że w okolicy rosną nowe osiedla, ale sieć przystankowa na ul. Lewandów jest już i tak gęsta, więc może teraz zamiast dodawania przystanków któryś odjąć (np. Oknicką, gdzie i tak ruch jest minimalny, przesuwając jednocześnie granicę II strefy do przystanku Nauczycielska albo Lewandów II). Wszystkie trzy wymienione powyżej przystanki są na żądanie - tylko co z tego - skoro i tak zawsze jakaś jedna osoba naciśnie przycisk albo zamacha. Zdaję sobie sprawę, że to komunikacja jest dla ludzi, a nie ludzie dla komunikacji, ale nie można też przesadzać w drugą stronę i dodawać przystanki każdemu mieszkańcowi pod domem, w innym przypadku ludność dzielnic będących na skraju Warszawy oraz miast aglomeracyjnych będzie docierać do celu coraz wolniej.
Ponadto ZTM ma w ostatnim czasie tendencję do dodawania przystanków. Widać to doskonale choćby na przykładzie linii ekspresowej E-2. ZTM chciał zlikwidować ją i na jej miejsce stworzyć nowy numerek 402 jeżdżący po tej samej trasie, jednak z większą liczbą przystanków (dodanych miało być bodajże 6. przystanków). Decyzję tę oprotestowały urzędy gmin bezpośrednio zainteresowanych oraz mieszkańcy. ZTM z decyzji się wycofał, jednak dodał jeden przystanek na trasie ekspresa spowalniając tę linię. Przypuszczalnie za rok doda kolejny, potem kolejny, a potem wystosuje komunikat, w którym napisze, że linia zatraciła charakter ekspresowy, zmieni numerek i doda kolejne przystanki. Zarząd Transportu Miejskiego argumentuje, że linie ekspresowe miały sens kilkanaście lat temu, gdy ludzie z dalekich osiedli chcieli dojechać do centrum miasta, a miało to miejsce w czasach, gdy trasa linii nie przebiegała przez tak zaludnione tereny jak dzisiaj i linia mogoła omijać przystanki. Owszem jest to argument, ale ZTM nie zważa na jedno - (a przynajmniej tak widać po decyzjach), a mianowicie, że ludzie z dalszych części Warszawy oraz z aglomeracji też chcą mieć szybki dojazd do Stolicy. W związku z powyższym moim zdaniem ZTM albo ugina się pod presją osób, które by chciały mieć każdą linię zatrzymującą się pod domem, albo nie może zapewnić odpowiedniej podaży miejsc w liniach, które zatrzymują się na przystankach, na których nie zatrzymują się linie ekspresowe.
Zarząd planuje już likwidację linii ekspresowych E4 i E8 na Tarchominie po oddaniu do użytku Mostu Północnego. Ta decyzja nie przypadła do gustu mieszkańcom Tarchomina i prawdopodobnie również linie zostaną. Decyzja nie została jednak jeszcze podjęta. Nie jest moim celem wyliczanie, a jedynie pokazanie, że mimo tego, że obecnie posiadamy do dyspozycji szybsze niż kiedyś autobusy oraz lepsze drogi (choć to drugie niekiedy poddałbym w wątpliwość) to do Warszawy jedziemy wolniej. Po pierwsze przez korki, a po drugie przez dodawanie dużej liczby przystanków na liniach, które dowożą mieszkańców w peryferiów.
Obecnie średnia prędkość komunikacji miejskiej w Warszawie nie przekracza 20 km/h. Liczę na to, że polityka (jeśli tak to mogę nazwać) dodawania przystanków z biegiem czasu zostanie zmieniona i ZTM pomyśli również o ludziach dojeżdżających z dalszych dzielnic i spoza Warszawy.

Nowe przystanki:
"INTERNETOWA 01 - znajdujący się na ul. Lewandów za skrzyżowaniem
z ul. Internetową w kierunku ul. Głębockiej. Charakter przystanku: warunkowy (na żądanie).
INTERNETOWA 02 - znajdujący się na ul. Lewandów za skrzyżowaniem
z ul. Internetową w kierunku Marek. Charakter przystanku: warunkowy (na żądanie)".
(informacja o nowych przystankach, źródło: ztm.waw.pl)

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry