Pracowity początek roku... na Mistrzostwach Świata

Michał Suchecki UKSStruga

 20 stycznia 2012    21:59

DSC07105Nowy rok dopiero się rozpoczął a zawodnicy naszego klubu już wyjechali na kolejne zawody. W grudniu 2011 roku Polski Związek Warcabowy mając na uwadze wyniki osiągnięte w 2011 roku, podał skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Młodzików w warcabach 100-polowych.
Z 12 zawodników w reprezentacji, aż 6-ciu zawodników należy do naszego klubu!

Do kadry Polski powołani zostali:
1. Ludwika Moczulska (kategoria: dziewczynki do lat 10)
2. Jakub Broma (kategoria: chłopcy do lat 10)
3. Marta Bańkowska (kategoria: dziewczęta do lat 13)
4. Karolina Sobolewska (kategoria: dziewczęta do lat 13)
5. Bogdan Bańkowski (kategoria: chłopcy do lat 13)
6. Martin Banaszek (kategoria: chlopcy do lat 13)

Mistrzostwa Świata Młodzików odbyły się na Białorusi w mieście Słonim w dniach 04-10.01.2012. Wyjechaliśmy na zawody już 3 stycznia pełni obaw, ale oprócz niewielkiej przygody na granicy, podróż minęła bez problemów (z Polski ruszyło na zawody 19 osób). Do hotelu dotarliśmy późno w nocy (na Białorusi przesuwa się czas o 2 godziny do przodu). Na drugi dzień odbyło się oficjalne otwarcie zawodów w miejscowym Domu Kultury. Po powitaniu wszystkich reprezentacji z 13 krajów,m.in. Rosji, Holandii, Belgii, Chin, Mongolii i Kazachstanu, odbyła się część artystyczna. Po południu rozpoczęła się pierwsza runda i dzieci dzielnie stawiały czoła najlepszym zawodnikom z innych państw.

Każdego dnia rozgrywane były 1 lub 2 partie, z która każda mogła trwać maksymalnie aż 4 godziny. To ogromny wysiłek psychiczny dla zawodników. Mimo codziennych rozgrywek, był czas żeby zwiedzić okolicę. Białorusini bardzo gościnie nas przyjęli i zadbali by niczego nam nie brakowało. Zwiedziliśmy miasto Słonim wraz z jego zabytkami, byliśmy w Grodnie i Żyrowicach, gdzie obejrzeliśmy zespół klasztorny. A wieczorami był czas na inne zabawy - chłopcy codziennie grali w piłkę z kolegami z Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Sport zaciera wszelkie różnice kulturowe i mimo braku znajomości języka wszyscy świetnie się rozumieli i bawili.

Niestety polscy zawodnicy nie zajęli wysokich miejsc, ale dla większości z nich były to pierwsze w życiu zawody o takiej randze. Większość medalowych miejsc przypadło Rosjanom, którzy są od lat niekwestionowanymi warcabowymi mistrzami. Najlepsze miejsce wśród Polaków zajęła zawodniczka UKS Struga Ludwika Moczulska, która była trzynasta! Bardzo mało brakowało, aby Ludwika zajęła jeszcze wyższą lokatę.
Karolina i Marta uplasowały się w pierwszej 20-stce. Boguś zajął 23 miejsce, a Martin był 28. Najmłodszy na zawodach Kuba Broma był 21. Kubusiowi - tak jak Ludwice - niewiele brakowało, by zająć ostatecznie lepsze miejsce.

Mimo, że medali dla Polski nie było, dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu. Zdobyły kolejne doświadczenia i nauczyły się nowych rzeczy, przywiozły ze sobą mnóstwo wrażeń. Myślę, że wszyscy wróciliśmy z miłymi wspomnieniami. Białorusini są bardzo gościnni i serdeczni, a Polaków darzą ogromną sympatią. Mamy nadzieję, że udział w tych zawodach zmobilizuje dzieci do jeszcze mocniejszego treningu, by kolejny raz zostać powołanym do reprezentacji Polski i mieć możliwość kolejnego wyjazdu i sprawdzenia swoich umiejętności.
Ten rok dopiero się rozpoczął, ale zapowiada się bardzo pracowicie. Nasi zawodnicy już trenują do kolejnych zawodów.

Joanna Broma

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry