25 października 2008    13:30

W pierwszej połowie XX wieku Urugwajczyk Juana Carlosa Cerianiniego zauważył, że dla młodzieży lepszą formą piłkarskiego szkolenia byłaby gra w mniejszym składzie i na mniejszym boisku. Tak, żeby pojedyńczy zawodnik miał jak najwięcej kontaktów z piłką. W 1930 roku w Montevideo, podczas pierwszych Mistrzostw Świata w normalnej piłce, odbył się pierwszy mecz nowej piłki nożnej - piłki pięcioosobowej.
Szybko okazało się, że młodzieżowa koncepcja "pięcioosobówki" spodobała się i widowni. Była szybsza, oferowała więcej goli, efektownych podań, zwodów czy gry z pierwszej piłki. W krótkim czasie dyscyplina ta, nazywana wtedy jeszcze mało romantycznie "pięcioosobowa piłką nożną" zyskała ogromną popularność w Ameryce Południowej. Jednak dopiero w latach '50 doczekała się spisania swoich zasad. Wtedy też po raz pierwszy, jeszcze nie oficjalnie pojawiło się słowo futsal - jako skrót od brazylijskiej nazwy tego sportu Fútbol de Salón. Dopiero w 1985, a tak naprawdę w 1996 Futsal stał się oficjalną nazwą tego sportu.

A więc dlaczego Futsal? Wielu osobom wystarczy ten link:
Futsal Skills

C.Ronaldo? Zidane? Ronaldinho? W futsalu rulety czy puszczanie kanałków przeciwnikowi to norma. Na hali nawet bramkarz powinien pomagać zawodnikom z pola w ofensywie. Zresztą tutaj nie musi być bramkarza. Tak jak w hokeju, można go po prostu wycofać i grać 5 zawodnikami w polu. Czytałem opinie, że futsal jest bardziej odmianą hokeja niż piłki nożnej. Oczywiście ludzi piszących te słowa poniosła fantazja, ale trudno się nie zgodzić, że tkwi w tym ziarno prawdy. Wystarczy spojrzeć na szybkość gry czy ilość goli.
Turnieje w futsal mają swoją specyfikę - gra się kilka krótkich meczy w grupie, dopiero w fazie pucharowej mecze są dłuższe. To sprawia, że każdy z meczy grany jest przez zawodników na 100%. Tak też jest w Markach. Warto wziąć udział w tej imprezie jako kibic - przecież głównymi bohaterami będą nasi znajomi. Do tego poziom TPM CUP'07 był wysoki. W dwa dni padło kilkadziesiąt bramek, a Mistrzem został zespół, który po pierwszych 3 meczach miał zaledwie jedną wygraną.

M.Szczepanowski

Zapraszamy do wzięcia udziału w TPM CUP'08 -II Mistrzostw Marek w Piłce Halowej:

ZGŁOSZONE DRUŻYNY

JAK ZGŁOSIĆ ZESPÓŁ?

O TURNIEJU

Galeria

fot. 1
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry