Nasi europosłowie w Komisjach

Paweł Pniewski POMarki

 30 stycznia 2012    16:57

Rośnie wpływ eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Podczas rotacji stanowisk w połowie pięcioletniej kadencji Parlamentu nasi reprezentanci zostali wybrani przewodniczącymi i wiceprzewodniczącymi czterech komisji oraz koordynatorami w sześciu innych. Natomiast 18 stycznia Jacek Protasiewicz został Wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.Profesor Danuta Hübner jednogłośnie została ponownie wybrana przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego. Spośród nowych państw członkowskich UE jest jedyną przewodniczącą komisji parlamentarnej. Jako szefowa komisji profesor Hübner  będzie przewodniczyła negocjacjom z Radą i Komisją Europejską nad pakietem legislacyjnym ws. polityki spójności, szczególnie zaś koordynowała prace nad przygotowaniem sześciu nowych rozporządzeń określających kształt tej polityki na lata 2014?2020. Wynik prac tej komisji jest dla Polski bardzo ważny, bo zdeterminuje sposób wykorzystania unijnych funduszy na następne kilka lat.

Przez aklamację europosłowie Komisji Kontroli Budżetowej wybrali Bogusława Sonika na wiceprzewodniczącego Komisji. Komisja Kontroli Budżetowej monitoruje sposób wydawania środków z budżetu UE, na ile realizowane są jego zadania pod względem skuteczności oraz osiągniętych celów.

Podobnie żadnych wątpliwości nie mieli europosłowie Podkomisji Bezpieczeństwa i Obronności wybierając ponownie Krzysztofa Liska na wiceprzewodniczącego podkomisji.  Podkomisja formalnie jest częścią Komisji Spraw Zagranicznych, ale w zasadzie działa samodzielnie. Jej zadaniem jest rozwój wspólnej polityki bezpieczeństwa, współpraca UE z NATO i wzmacnianie możliwości obronnych Unii.
Czwartym członkiem prezydium komisji został Paweł Zalewski , który został ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji  Handlu Międzynarodowego PE. Od wejścia w życie Traktatu z Lizbony komisja INTA rozpatruje najważniejsze kwestie prawodawcze  z dziedziny wspólnej polityki handlowej. Traktat poszerzył kompetencje Unii Europejskiej o politykę inwestycyjną, przyznając jej wyłączną kompetencję w tym zakresie, uznając ją za część wspólnej polityki handlowej UE.

Sześciu eurodeputowanych PO zostało wybranych  na koordynatorów i wicekoordynatorów komisji parlamentarnych PE z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. Rafał Trzaskowski pokieruje pracami posłów EPL w Komisji ds. Konstytucyjnych. Tadeusz Zwiefka w Komisji Prawnej. Filip Kaczmarek został wybrany na wicekoordynatora w Komisji Rozwoju, a Sidonia Jędrzejewska w Komisji Budżetowej. Jarosław Wałęsa i Małgorzata Handzlik utrzymają dotychczasowe stanowiska wicekoordynatorów odpowiednio w Komisji Petycji oraz Komisji Handlu Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Koordynator jest głównym rzecznikiem frakcji politycznej w swojej komisji. Do jego obowiązków należy przygotowanie i koordynowanie stanowiska posłów EPL w komisji, rozdzielanie zadań wśród posłów grupy, w tym wyznaczanie sprawozdawców.

Szczególnie cieszy wyróżnienie europosła Rafała Trzaskowskiego, który już wkrótce sprawi młodym markowianom nie lada gratkę.

mz/PaPi

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry