Dyskusja wokół najnowszych publikacji o wywiadzie PRL - Warszawa 14 lutego 2012

Daniel Kurek PISMarki KlubGazetyPolskiej

 2 lutego 2012    20:45

Wywiad cywilny vs. Wywiad wojskowySerdecznie zapraszamy na dyskusję wokół najnowszych publikacji o wywiadzie PRL: dr. hab. Sławomira Cenckiewicza "Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991" i dr. Zbigniewa Siemiątkowskiego "Wywiad a władza. Wywiad cywilny w systemie sprawowania władzy politycznej PRL". W dyskusji oprócz Autorów udział wezmą: Witold Bagieński (BUiAD IPN), dr Władysław Bułhak (BEP IPN) i prof. Andrzej Paczkowski.

Początek spotkania 14 lutego o godz. 17:30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" (ul. Marszałkowska 21/25). Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!!!


***



Książka Sławomira Cenckiewicza "Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991" opisuje genezę wywiadu wojskowego w komunistycznej Polsce oraz rolę Sowietów w jego działalności. Autor przedstawia kierunki działalności wywiadu, politykę personalną i struktury.

Ze wstępu:

Jest upalny 22 lipca 2006 r. Kolejna rocznica ogłoszenia manifestu PKWN w Moskwie, który dał formalny początek państwowości Polski Ludowej. Decyzją władz RP zostaję przewodniczącym Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Gdy kilka dni później z pierwszej ręki zapoznaję się z mentalnością wysokich oficerów tej służby, postanawiam ustalić i zrozumieć, jak to się stało?

Jak to się stało, że w Warszawie, w gmachu przy al. Niepodległości, przez tyle lat funkcjonował jeden z najważniejszych instrumentów podległości naszego kraju. Jak to się stało, że dopiero w siedemnastym roku budowania demokratycznej Polski rozmontowano tę postsowiecką redutę zlokalizowaną w najdalej na Wschód położonym kraju zachodniej części Europy. I jak to się stało, że do realizacji tego zadania polskie państwo wyznaczyło doktora nauk historycznych.

Ukończenie przedkładanej Czytelnikowi książki traktuję jako wypełnienie ? po pięciu latach ? zobowiązania, którego podjąłem się w 2006 r., ponieważ jako badacz i historyk aż za dobrze wiem, iż ludzką pamięcią, naszymi zaszłościami nie można w dowolny sposób zarządzać.







Nie można arbitralnie stwierdzić, że czegoś nie będziemy pamiętać, że jakiś fragment przeszłości jest nieistotny. Wreszcie, że pozbywanie się niepotrzebnego balastu wymaga wytrwałości.

Książka Zbigniewa Siemiątkowskiego "Wywiad a władza. Wywiad cywilny w systemie sprawowania władzy politycznej PRL" to pierwsza naukowa monografia działalności wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który w PRL, a i później, miał, a w każdym razie starał się mieć, istotny wpływ na podejmowanie decyzji politycznych.

Ze wstępu:

Podejmując próbę opisu roli wywiadu w systemie sprawowania władzy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, byłem świadom trudności, jakie napotkam, na które skazani są wszyscy piszący o wywiadzie. Są nimi z jednej strony reputacja wywiadu, często zasłużona, a z drugiej - tajność tej służby publicznej, która jest zapisana w jej tradycji. Tajność jest konstytuującą cechą wywiadu, wyróżniającą go spośród innych struktur bezpieczeństwa państwa, określającą jego relacje z innymi organami władzy państwowej. Wywiad to jedyna instytucja publiczna pozostająca z mocy prawa w strefie cienia, nietransparentna dla świata zewnętrznego, której zasady postępowania stoją w sprzeczności z wartościami wolnego świata. Tajnością objęte są zarówno metody pracy wywiadu, jego siły i środki, zadania, prowadzone operacje, jak też struktury wykonawcze i ich skład osobowy, a w szczególności personalia oficerów, sposoby ich rekrutacji do służby, ich szkolenie, metody werbowania tajnych współpracowników spośród obywateli obcych państw gotowych z różnych pobudek zdradzać własny kraj, na koniec zaś usytuowanie funkcjonariuszy wywiadu w instytucjach życia publicznego. Jest to świat, który z jednej strony budzi grozę, ale z drugiej fascynuje, w którym wywiad służy do cynicznego załatwiania interesów, a jego głównymi postaciami są bohaterowie lub zdrajcy kierujący się wzniosłymi ideami albo zwykłą chciwością.

***



Dr hab. Sławomir Cenckiewicz (ur. w 1971 r.) - historyk, autor prawie stu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Publikował m.in. na łamach ?Arcanów?, ?Niepodległości? (Nowy Jork-Londyn-Warszawa), ?Biuletynu IPN?, ?Pamięci i Sprawiedliwości? (Warszawa), ?Dziejów Najnowszych? (Warszawa), ?Orła Białego? (Londyn), ?Wprost? i ?Tygodnika Solidarność?, ?Rzeczpospolitej?, ?Christianitas? i ?Gazety Wyborczej?. Autor m.in.: Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL (nagroda w Konkursie Literackim im. Jozefa Mackiewicza w 2005 r. oraz wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Brutusa w 2005 r.), Tadeusz Katelbach (1897-1977). Biografia polityczna (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.), Sprawa Lecha Wałęsy (wyróżniona nagrodą w Konkursie Literackim im. Jozefa Mackiewicza w 2009 r.), Śladami bezpieki i partii. Studia. Źródła. Publicystyka; Gdański Grudzień '70. Rekonstrukcja. Dokumentacja. Walka z pamięcią; Anna Solidarność.

Długie ramię Moskwy - Sławomir CenckiewiczSławomir Cenckiewicz

Dr Zbigniew Siemiątkowski (ur. w 1957 r.) - politolog, polityk, poseł na Sejm I, II, III i IV kadencji, były minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych. W 1995 r. pełnił funkcję rzecznika kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego, a następnie podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP i zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W lutym 1996 r. został mianowany ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. Od stycznia do października 1997 r. był ministrem ? członkiem Rady Ministrów, koordynatorem służb specjalnych. W III kadencji (1997?2001) zasiadał w Komisji ds. Służb Specjalnych.

Wywiad a władza - Zbigniew SiemiątkowskiZbigniew Sięmiątkowski

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry