15 lutego 2012    00:13

Rada Miasta Marki oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zapraszają mareckich gimnazjalistów do udziału w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej "Markowian, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna..." pod honorowym patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Rafała Trzaskowskiego. Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd studyjny dla trzech laureatów do Brukseli, którego głównym punktem będzie zwiedzanie Parlamentu Europejskiego.Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej "Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna?" adresowany jest do mareckich gimnazjalistów, którzy ukończyli 14 lat. Celem Konkursu jest propagowanie wiedzy o integracji europejskiej, współdziałaniu państw i społeczeństw oraz o funkcjonowaniu instytucji Unii Europejskiej.

Obecnie, idea integracji europejskiej powiązana jest z wieloma sferami życia codziennego. Podstawowa wiedza z zakresu Unii Europejskiej wymagana jest podczas egzaminu gimnazjalnego, matury z historii, geografii, czy wiedzy o społeczeństwie, a także na wielu kierunkach studiów. Również w życiu zawodowym zrozumienie mechanizmów, jakimi rządzi się postępująca integracjami pomiędzy krajami Wspólnoty jest niezbędne na wielu stanowiskach, zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym. Dlatego też Rada Miasta Marki oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego postanowiła zorganizować Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, by w przystępny sposób zachęcić uczniów do zgłębienia wiedzy na temat idei integracji europejskiej oraz jej rozwoju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Z inicjatywą organizacji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla mareckich gimnazjalistów wystąpił radny Miasta Marki Paweł Pniewski, który przedstawił założenia Konkursu na jednej z sesji Rady Miasta. Rada Miasta Marki ze swego grona powołała trzyosobową grupę, która została oddelegowana do komisji konkursowej, czuwającej nad przebiegiem konkursu. W jej skład weszli: Agnieszka Lużyńska, Marcin Piotrowski oraz Paweł Pniewski. Współorganizatorem konkursu został Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, który z wielką radością otworzy swe mury dla uczestników konkursu.

Patronat honorowy nad konkursem objął poseł do Parlamentu Europejskiego Rafał Trzaskowski, który postanowił ufundować wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego połączony ze zwiedzaniem Brukseli dla trzech laureatów konkursu oraz opiekuna-koordynatora wyjazdu. Laureaci otrzymają również kieszonkowe na wyjazd ufundowane przez Przewodniczącego Rady Miasta Marcina Piotrowskiego. Nagrody dla pozostałych finalistów ufundowane zostały przez europosła Rafała Trzaskowskiego oraz radnego Pawła Pniewskiego.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów. Zakres pytań konkursowych obejmować będzie historię integracji europejskiej po II wojnie światowej do chwili obecnej, wiedzę z zakresu funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej oraz informacje na temat krajów członkowskich. Pierwszy etap konkursu, który składać się będzie z pytań testowych oraz pytań otwartych, przeprowadzony zostanie 2 marca dla uczniów gimnazjów z obszaru Marek w siedzibie każdej ze szkół, natomiast 3 marca o godzinie 12:00 w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego pierwszy etap konkursu przeprowadzony zostanie dla uczniów ze szkół spoza obszaru Marek.

Finał konkursu, do którego zakwalifikowanych zostanie dziesięciu uczestników pierwszego etapu z najwyższą ilością zdobytych punktów, składający się z jednego pytania opisowego przeprowadzony zostanie w MOKu 10 marca o godzinie 12:00. Prace konkursowe oceniane będą przez komisję konkursową, w skład której wejdą przedstawiciele Rady Miasta Marki, Mareckiego Ośrodka Kultury oraz Biura Poselskiego europosła Rafała Trzaskowskiego. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród połączone z przeprowadzeniem "lekcji europejskiej" przeprowadzonej przez asystentów europosła Rafała Trzaskowskiego nastąpi 16 marca o godzinie 10:00 w siedzibie Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Uczniowie gimnazjów z obszaru Marek chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszają nauczycielowi wskazanemu przez dyrekcję szkoły, natomiast uczniowie gimnazjów spoza terenu Marek swoje zgłoszenie do konkursu wysyłają na adres mailowy: konkurs@markiue.pl lub za pomocą zakładki ZAPISY znajdującej się na stronie www.markiue.pl

W konkursie udział wziąć mogą uczniowie mareckich gimnazjów oraz uczniowie gimnazjów spoza obszaru Marek, którzy są mieszkańcami Miasta Marki. Warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie 14 lat do dnia finału konkursu, tj. 10 marca. Wymóg ten wynika z regulaminu zwiedzania Parlamentu Europejskiego, który jest głównym punktem pobytu laureatów w Brukseli.

Patronat medialny nad konkursem objęli: Ekspres Marecki, Portal Społeczności Marek oraz Wieści Podwarszawskie. Utworzona została również strona internetowa: www.markiue.pl, na której znajdują się informacje o konkursie oraz regulamin. Konkurs współfinansowany jest z budżetu Miasta Marki.

Organizatorzy konkursu

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry