22 lutego 2012    02:10

Kolejny krok przybliżający Szkołę Podstawową Nr 1 do nowych boisk został wykonany. Po zgłoszeniu mareckiej lokalizacji do V edycji programu "Moje Boisko - Orlik 2012" przez miejskich urzędników, Zarząd Województwa Mazowieckiego w drodze uchwały wytypował samorządy, które rekomendowane będą radnym sejmiku do udzielenia dotacji. Wśród proponowanych 52 lokalizacji znalazła się marecka Jedynka!

Przypomnijmy, że program "Moje Boisko - Orlik 2012" ustanowiony został przez rząd Donalda Tuska z okazji organizacji w Polsce i na Ukranie EURO 2012. Miał on na celu poprawę infrastruktury sportowej w Polsce, dzięki wybudowaniu 2012 kompleksów sportowych w całym kraju, składających się z boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą, boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią oraz zaplecza sanitarno-szatniowego. Jednostki samorządowe budujące Orliki otrzymywały wsparcie w wysokości 333tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 333tys. zł od samorządu województwa. Jako, że liczba funkcjonujących Orlików w Polsce już w 2011 roku znaczącą przekroczyła zakładane 2012, tegoroczną edycję programu można potraktować jako ponadprogramową.

Zaakceptowanie mareckiej lokalizacji przez Sejmik Województwa Mazowieckiego potwierdzi spełnienie wszystkich wymogów formalno-prawnych przez nasz wniosek i da gwarancję dotacji dla inwestycji z Ministerstwa Sportu. Obecnie, trudno określić, na jakim poziomie dofinansowany będzie program budowy Orlików w tym roku przez samorząd województwa. A wszystko za sprawą "janosikowego", które od kilku lat poważnie obciąża budżet Mazowsza. Jest to subwencja wyrównawcza, jaką bogatsze samorządy płacą biedniejszym. W tym roku z mazowieckiej kasy za sprawą "janosikowego" ubędzie ok. 660mln zł.

W sejmie 15 lutego odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej zasady naliczania "janosikowego". Projekt został skierowany do prac w komisjach. Miejmy nadzieję, że posłowie szybko znajdą wspólne stanowisko w tej kwestii, dzięki czemu Mazowsze odzyska dodatkowe środki na inwestycje. Bądźmy dobrej myśli i wyczekujmy informacji o przeznaczeniu przez samorząd województwa pełnych 333tys. zł na drugiego mareckiego Orlika. Ostateczna decyzja zapadnie prawdopodobnie w marcu.

Paweł Pniewski radny Miasta Marki

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry