Bezpłatne badania mammograficzne

Piotr Matusiak UMMarki

 23 lutego 2012    10:03

plakat_mammobus 27 lutego 2012 roku w Markach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne, skierowane do pań w wieku 50 - 69 lat objętych ubezpieczeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania zostaną przeprowadzone specjalnym mobilnym mammobusie, który zostanie ustawiony przy Urzędzie Miasta Marki. Badania będą prowadzone w godzinach 9.00-17.00.

Wymagana jest wcześniejsza telefoniczna rejestracja: (85) 676 03 32 (85) 676 13 22 Rejestracji można dokonać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00 Panie, które są spoza grupy objętej bezpłatnym badaniem, mogą dokonać rejestracji na odpłatne badanie. Badania dokonywane będą przez Przychodnię Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej z Białegostoku.

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

plakat_mammobus

-------------------------------------------------------------------------------------------- Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia badania wszystkim kobietom w Polsce pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały wykonanego badania mammograficznego w ramach ubezpieczenia NFZ.

"Co to są badania przesiewowe?

Badania przesiewowe (skryningowe) raka piersi wykonuje się u kobiet bez objawów choroby w celu wykrycia małych, niewyczuwalnych zmian.

-Co to jest mammografia i jakie daje korzyści?

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótkotrwałe uczucie dyskomfortu. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi ? jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala na uwidocznienie małych zmian rakowych, zanim staną się wyczuwalne przez lekarza lub samą kobietę.

-Czy mammografia jest bezpieczna?

Eksperci są zgodni, że dawka promieniowania otrzymana w czasie mammografii jest niska.

-Czy konieczne jest regularne powtarzanie mammografii?

Pierwsza mammografia służy jako punkt odniesienia. Regularne wykonywanie pozwala upewnić się, że tkanka pozostaje niezmieniona.

-Świadomość stanu Twoich piersi łącznie z regularnie wykonywaną mammografią to najlepsza metoda na wczesne wykrycie raka piersi.

-Jakie jest postępowanie w przypadku nieprawidłowego wyniku mammografii?

Niektóre kobiety są wzywane ponownie, ponieważ wykonana mammografia sugeruje potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań. Nie każda nieprawidłowa mammografia oznacza zmianę nowotworową. U większości kobiet dodatkowe badania wykażą, że nie ma powodów do obaw, a więc po dwóch latach zostaną one zaproszone na kolejne badania.

-Gdzie się udać na badanie piersi?

Wykaz ośrodków wykonujących bezpłatne badania mammograficzne uzyskają Państwo na stronie: www.profilaktykaraka.coi.waw.pl lub pod numerami telefonów: (22) 546 31 02, (22) 546 31 11

-Jeśli niepokoi Cię cokolwiek związanego z Twoimi piersiami skontaktuj się ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty.

Miasto Marki |

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry