70. rocznica powstania AK - fotorelacja uroczystości w MOK w Markach

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 24 lutego 2012    13:45

DSC_086970. rocznica powstania AK - uroczystości w MOK w Markach - 18 lutego 2012, sobota godz. 12.00
Organizatorzy: KRYSTYNA KLIMECKA - dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego,
por. JERZY ZYBERT - Przewodniczący Związku Żołnierzy AK Oddział Mazowsze oraz ZBIGNIEW PACIOREK - historyk dziejów Marek.
Prowadzenie uroczystości - KRYSTYNA KLIMECKA.

Goście Honorowi:
Burmistrz Miasta Marki JANUSZ WERCZYŃSKI
Zarząd ZŻAK Oddz. Mazowsze:
por. JERZY ZYBERT - Przewodniczący Zarządu
por. MARIAN KAWIAK - V-ice Przewodniczący Zarządu
por. ROMAN WĄŻ - Sekretarz Zarządu
por. HIERONIM WIERZBICKI - Członek Zarządu
WOJCIECH BUCZKOWSKI - Członek Zarządu

Program uroczystości:
1. Referat pt. "ARMIA KRAJOWA" por. JERZEGO ZYBERTA
2. Wręczenie odznaczeń związkowych przyznanych przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy AK w Krakowie Celinie Prywacie, Irenie Wiśniewskiej, Teresie Szymczyk, Hannie Zofii Klimeckiej, Zbigniewowi Paciorkowi, Ryszardowi Sawickiemu, Antoniemu Widomskiemu za aktywny udział w organizowaniu uroczystości państwowych i rocznicowych, wystaw i odczytów dotyczących Armii Krajowej oraz obrazujących męstwo, patriotyzm i miłość do Ojczyzny żołnierzy AK
3. Referat pt. "ARMIA KRAJOWA W MARKACH" - ZBIGNIEW PACIOREK
4. Otwarcie wystawy "ARMIA KRAJOWA W MARKACH" - fotografie, faksymile dokumentów.
Autor: ZBIGNIEW PACIOREK. Współpraca: Przewodniczący Związku Żołnierzy AK por. JERZY ZYBERT i HANNA KLIMECKA. Grafika i realizacja wystawy: HANNA KLIMECKA - grafik komputerowy Mareckiego Ośrodka Kultury.
Słowo o wystawie: ZBIGNIEW PACIOREK
5. Przemówienie Burmistrza Miasta Marki JANUSZA WERCZYŃSKIEGO
6. KONCERT PATRIOTYCZNY "Armio Krajowa" dla uczczenia 70. Rocznicy Powstania Armii Krajowej uroczyście obchodzonej w Mareckim Ośrodku Kultury 18 lutego 2014 roku.
Scenariusz koncertu autorstwa Doroty Czajkowskiej nawiązał do przeżyć z okresu polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej. Nadludzkie wysiłki żołnierzy AK ukierunkowane pragnieniem przywrócenia niepodległości Rzeczypospolitej, oplecionej młodzieńczym zapałem i miłością, bohaterskie walki i odwaga, obok nich haniebne zdrady, więzienia, zesłania na oraz tułaczki odrzuconych przez Polskę żołnierzy AK po zakończeniu działań wojennych. Zabrzmiały znane pieśni, między innymi "Dziwny jest ten świat" "Pałacyk Michla", "1 sierpnia dzień krwawy", "Warszawskie dzieci", "Hej Chłopcy, bagnet na broń", "Armio Krajowa", "Gdzie są chłopcy z tamtych lat".
"Dziwny jest ten świat, który mieści tyle zła..", ludzi dobrej woli jest więcej, a jednak zło i jego skutki trwają latami.

"O Panie, który jesteś na niebie,
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń.
Wołamy z cudzych ziem do Ciebie,
O Polski chleb i dom".

"Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg." - śpiewały z wiarą wokalistki. Bardzo piękny wielowątkowy wzruszający koncert łączący nadzieje i tragizm powstania Armii Krajowej, ale też wiarę, że dziś także możemy i powinniśmy być wierni nieprzemijającym wartościom, które kryje hasło "Bóg. Honor i Ojczyzna". Żołnierze AK, wychowani w tym duchu, nie poddali się, tym wartościom poświęcili swoje życie. Twórcy i wykonawcy charytatywnego koncertu wyśpiewanego sercem i z miłością dostarczyli wszystkim obecnym, kombatantom i ich gościom, wtórującym im swoim śpiewem, wielu głębokich przeżyć i wspomnień, bo najważniejsza jest pamięć.

Scenariusz i kierownictwo artystyczne: Dorota Czajkowska
Wykonawcy:
Dorota Czajkowska - śpiew i słowo wiążące
Waldemar Wąsik - fortepian
Duet "Dominter": Dominnik Olszewski - śpiew, mandolina, Józef Kaszczyszyn - śpiew
Katarzyna-Kwiatkowska "Kwiat" - śpiew
oraz uczennice Studium Piosenki Mareckiego Ośrodka Kultury prowadzonego przez Dorotę Czajkowską i Waldemara Wąsika: Dominika Kazimierska i Monika Kisiel - śpiew.

7. Prezentacja zabytkowych eksponatów broni na wystawie "Armia Krajowa w Markach" przez KRZYSZTOFA i PAWŁA GENDEK - właścicieli prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach.

[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry