Spółka w samorządzie

Piotr Matusiak UMMarki

 12 marca 2012    09:51

wer_spo103Przed miastem stoi ważne zadanie, czyli budowa kompleksu szkolno-rekreacyjnego przy ulicy Wspólnej. To ogromne przedsięwzięcie. Jestem przekonany, że najlepszą formą dla jego realizacji jest spółka. Chciałbym, aby taką spółkę powołało miasto z powiatem, gdyż częścią kompleksu ma być powiatowe technikum.

Dlaczego realizując nową inwestycję w Markach, w postaci dużego kompleksu oświatowo-rekreacyjnego, planuje się powołać spółkę?

- Gmina może realizować swoje zadania bezpośrednio lub tworząc dla tych zadań wyspecjalizowane jednostki organizacyjne. Takimi jednostkami są szkoły, przedszkola, domy kultury, biblioteki. Jeszcze bardziej wyspecjalizowane zadania prowadzą spółki. Taką spółką w mieście Marki jest Wodociąg Marecki. Jest to wzorowo działająca struktura znakomicie zaspokajająca potrzeby mieszkańców.

Przed miastem stoi ważne zadanie, czyli budowa kompleksu szkolno-rekreacyjnego przy ulicy Wspólnej. To ogromne przedsięwzięcie. Jestem przekonany, że najlepszą formą dla jego realizacji jest spółka.

Chciałbym, aby taką spółkę powołało miasto z powiatem, gdyż częścią kompleksu ma być powiatowe technikum. Na razie powiat do tej idei odnosi się z dużą powściągliwością.

Jakie są dobre strony powołania spółki, a jakie są niekorzystne skutki zaniechania realizacji takiego pomysłu?

- Spółka, jako odrębny podmiot gospodarczy, zostanie wyposażona w majątek, tj. środki pieniężne i grunt, na którym przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. Inwestycja będzie się jednak wiązała z wydatkami sięgającymi kilkudziesięciu milionów złotych. Miasto nie dysponuje takimi środkami. I tu pojawia się pierwsza wielka zaleta spółki. Jako samodzielna struktura posiada zdolność kredytową, czyli zdolność do zaciągnięcia kredytu lub innej formy zobowiązania finansowego. Spółka będzie mogła na przykład wyemitować obligacje.

Ponadto skala przedsięwzięcia wymaga wysokiej specjalizacji. Większość miejskich inwestycji realizuje Urząd Miasta. Nie jest to jednak struktura przystosowana do tego celu. Jeżeli stosunkowo łatwo radzimy sobie z budową drogi lub chodnika, to budowa wielkiego kompleksu oświatowo-rekreacyjnego przekracza już nasze możliwości.

Kolejne ważne zalety związane są z możliwościami obniżenia kosztów inwestycji, choćby poprzez rozliczanie podatku VAT. Takich możliwości nie ma Urząd Miasta.

Jak odeprzeć zarzuty, że spółka jest jakimś podejrzanym przedsięwzięciem?

- W spółce zdecydowanie łatwiej jest realizować przedsięwzięcie mające charakter gospodarczy. Spółka tworzy warunki czytelności przedsięwzięcia. Koszty budowy i eksploatacji kompleksu będą bardzo łatwe do ustalenia.

Poważnym błędem byłoby powołanie struktury rozbudowanej i kosztownej. Naszym zamiarem jest jednak powołanie małej i mobilnej spółki, w której zatrudniony będzie prezes i być może dwie albo trzy osoby. Reszta zadań będzie realizowana poprzez zlecanie na zewnątrz. To jest dobre rozwiązanie. Należy też zwrócić uwagę, że nadzorowanie takiej organizacji gospodarczej będzie rzeczą łatwą. Mam w tym zakresie spore doświadczenia. Tak działa Wodociąg Marecki.

Jakie jest nastawienie Rady Miasta?

- Jest powszechna zgoda co do sposobu, w jaki to przedsięwzięcie należy zrealizować. Istotniejsze różnice dotyczyły wielkości i funkcji projektowanego kompleksu. Ja także sugerowałem skromniejszy zakres rzeczowy, ale zwyciężyli zwolennicy zdania przeciwnego. Chciałbym, aby czas pokazał, że to oni mieli rację.

Więcej w gazecie POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO FAKTY WWL.

Miasto Marki |

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry