Kanalizacja w jednej trzeciej - Echo Podwarszawskie nr 17

Krzysztof Bychowski

 28 października 2008    22:55

Tylko jedna trzecia Marek jest skanalizowana. Większa część mieszkańców wciąż nie jest podłączona do systemu kanalizacji sanitarnej.
Mareckie ścieki są odprowadzane w większości do warszawskiej sieci sanitarnej - reszta trafia do przydomowych szamb, z których jest później wywożona popularnymi beczkowozami. Własnej oczyszczalni miasto nie posiada.
Na własną oczyszczalnię nie ma co liczyć, ale istnieje szansa, że miasto zyska nową sieć kanalizacyjną - trwają prace przygotowawcze do budowy kanalizacji, która skieruje ścieki do oczyszczalni Czajka.

- Prace przygotowawcze dla wybudowania systemu kanalizacji prowadzono w Markach od 2000 r. W oparciu o opracowaną koncepcję i wybrany wariant rozpoczęto prace projektowe. W latach 2002-06 opracowane zostały projekty techniczne oraz pozyskano stosowne decyzje administracyjne dla 90% przedsięwzięcia. Przygotowano także studium wykonalności - twierdzi Zbigniew Maksym z Wodociągu Mareckiego, który będzie realizował projekt i zarządzał kanalizacją. - Dla 90% obszaru miasta objętego projektem posiadamy dokumentację techniczną oraz pozwolenia na budowę, co przesądza o gotowości inwestycji do realizacji.

Jeszcze w czerwcu ruszyły pierwsze prace ziemne. Największe rozkopywanie rozpocznie się nie wcześniej niż w przyszłym roku. Planowany termin ukończenia to 2012 rok.

(wt)Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Sześciolatki do podstawówki
- Potańcz i pochodź na szczudłach
- Kronika policyjna
- W skrócie
- Marecka do przebudowy
- Kanalizacja w jednej trzeciej
- Spalili kontenery
- Chodnik klepiskowy
- Skąd Litwini wracali?

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej siętworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry