19 marca 2012    17:22

konkurs1Trójka młodych markowian już wkrótce wyjedzie do Brukseli na zaproszenie europosła Rafała Trzaskowskiego. A wszystko za sprawą konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się w marcu w mareckich gimnazjach. W miniony piątek poznaliśmy laureatów konkursu podczas gali finałowej zorganizowanej w Mareckim Ośrodku Kultury.

W konkursie "Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna..." zorganizowanym przez Radę Miasta Marki oraz Marecki Ośrodek Kultury im. T. Lużyńskiego udział wzięło 57 uczniów z czterech gimnazjów z obszaru Marek. Najliczniejszą reprezentację w unijnych zmaganiach wystawiło Gimnazjum Nr 1. Uczestnicy konkursu przygotowywali się do napisania pierwszego etapu, który odbył się 2 marca, na podstawie materiałów przekazanych szkołom przez Punkt Informacyjny Unii Europejskiej w Warszawie.

Dziewięciu najlepszych uczestników pierwszego etapu wzięło udział w finale, który odbył się w murach MOKu 10 marca. Zadaniem finałowym było napisanie w jaki sposób rozdysponować wirtualne 100 mln euro, jakie Marki otrzymały z dowolnie wybranych funduszy unijnych, aby usprawnić funkcjonowanie miasta i polepszyć jakość życia mieszkańców. Nasza młodzież mogła popuścić lejce swojej wyobraźni i sprawić, by w Markach zamiast wody w rzece Długiej płynęło mleko, a w Czarnej miód. Finaliści zwrócili uwagę na wiele problemów, z jakimi boryka się nasze miasto. Proponowano modernizację przedszkoli i szkół wraz z zapleczem sportowym, budowę nowoczesnego gimnazjum z basenem, nowej siedziby dla Mareckiego Ośrodka Kultury z salą wystawienniczą na miarę XXI wieku, a także z kinem i salą teatralną. Zwrócono uwagę na potrzebę inwestowania w infrastrukturę uliczną, ale nie zapomniano także o kapitale ludzkim, proponując finansowanie dodatkowych zajęć w szkołach oraz szkoleń dla mieszkańców.

Laureatami konkursu zostali Joanna Szczęsna i Cezary Kozakiewicz z Gimnazjum Nr 1 oraz Małgorzata Godlewska z Gimnazjum Nr 2. Jury konkursowe postanowiło wyróżnić także dwie prace - Aleksandry Wysockiej z Katolickiego Gimnazjum Księży Michalitów oraz Damiana Uszyńskiego z Gimnazjum Nr 1. Finalistami unijnego konkursu zostali: Julia Chojecka, Bartosz Długiński, Sebastian Gołębiewski, Kacper Kalinowski (wszyscy Gimnazjum Nr 1).

- Gdyby nasze miasto otrzymało 100 mln euro, należałoby w pierwszej kolejności zainwestować w kapitał ludzki. Przyszłością naszego miasta, ojczyzny, Europy i Świata są ludzie młodzi w których cała nadzieja - pisze Joanna Szczęsna, która zwraca uwagę na potrzebę kształcenia przedszkolnego, gdyż to właśnie tam zaczyna się funkcjonowanie każdego z nas w społeczeństwie.

- Dzisiejsza młodzież coraz częściej decyduje się na rozpoczęcie edukacji poza miejscem zamieszkania, szczególnie w Warszawie, która otwiera się na młodych. Wybudowanie gimnazjum i szkoły licealnej na najwyższym poziomie rozwiązałoby wiele problemów - kontynuuje Joanna, która zauważa jednak, że nie samą nauką człowiek żyje i proponuje utworzenie centrum rozrywki dla mareckiej młodzieży, gdzie będzie można wyładować swoje emocje w cywilizowany sposób bez konieczności podróży do Warszawy.

- Gdybym zajmowała wysoki urząd to właśnie historia byłaby dla mnie priorytetem. Człowiek bez przeszłości jest pusty, drzewo bez korzeni usycha, zaś mieszkańcy miasta, którzy nie znają swojej historii, są właśnie tacy puści i usychają. Nie mogą powiedzieć na miasto do, bo nie są w stanie go pokochać - w swojej pracy przekonuje Małgorzata Godlewska proponując zorganizowanie nowoczesnego miejsca pamięci nazwanego "Marecki Dom" w jednym z historycznych budynków miasta. Funkcjonowanie tej instytucji miałoby pokazywać zarówno młodszym jak i starszym markowianom, co znaczy kochać swoją mała ojczyznę. W gmachu "Mareckiego Domu" odbywałyby się spotkania z mieszkańcami zasłużonymi dla Marek, organizowano by historyczne wystawy, jak również wystawiano sztuki teatralne.

- Sport i kultura to dziedziny, które u nas cierpią. Zdecydowanie mamy za mało miejsc, gdzie można rozwinąć tężyznę zarówno fizyczną, jak i umysłową - pisze z kolei Cezary Kozakiewicz, który zainwestowałby z budowę ogólnodostępnych boisk dla mieszkańców, sali teatralnej oraz kina. Zdaniem naszego laureata należałoby również zainwestować w wizerunek miasta, aby zmienić szarość miejskich budynków oraz poprawić warunki bytowe w mieszkaniach komunalnych.

16 marca w Mareckim Ośrodku Kultury odbyła się gala finałowa konkursu, w której udział wzięli: Rafał Trzaskowski poseł do Parlamentu Europejskiego, Anna Radwan-Röhrenschef prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie mareckich gimnazjów. Po przeprowadzeniu lekcji europejskiej przez europosła Trzaskowskiego nastąpiło długo oczekiwane ogłoszenie wyników i wręczenie nagród finalistom konkursu, które ufundowane zostały przez Biuro Poselskie Rafała Trzaskowskiego, Fundację im. Roberta Schumana oraz mareckich radnych. Gadżety dla wszystkich uczestników konkursu ufundowało natomiast Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

- Jako poseł do Parlamentu Europejskiego zawsze staram się wspierać inicjatywy takie jak ta, mające na celu rozpowszechnianie wiedzy o Unii Europejskiej. Unia nie jest bowiem czymś odległym i abstrakcyjnym, ale już od kilku lat jest częścią naszego życia, którą warto poznać i zrozumieć. Zwycięzców konkursu zaproszę na wyjazd studyjny do Brukseli, gdzie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracy w unijnych instytucjach, tworzeniu prawa, które wpływa na nasze życie, ale również pospacerować po stolicy Belgii i spróbować specjałów, z których słynie: czekoladek i belgijskich gofrów - podsumowuje Rafał Trzaskowski patron honorowy konkursu.

Paweł Pniewski[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry