Czy opłaca się zostać członkiem PZW Koła Miejskiego nr 14 w Markach

Rafał Redeł PZW

 2 grudnia 2005    00:04

Każdy z nas przebywając nad wodą, wielokrotnie spotkał się z patrolami Policji, Państwowej Straży Rybackiej, Społecznej Straży Rybackiej PZW, Straży Ochrony Mienia PZW, Państwowej Straży Łowieckiej, Straży Leśnej, Straży Parków Narodowych i Krajoznawczych.
Wszystkie wymienione Straże mogą i mają prawo kontrolować wędkarzy czy są przez nich przestrzegane przepisy prawa Amatorskiego Połowu Ryb na wodach śródlądowych.
Aby być spokojnym podczas wędkowania, należy zawsze posiadać przy sobie kartę wędkarską wydaną przez Starostę dla aktualnego stałego miejsca zamieszkania oraz posiadać dokument wniesienia opłatę uprawniającą do wędkowania.
Wysokość opłat, uprawniająca do amatorskiego połowu ryb, uzależniona jest od przynależności do Polskiego Związku Wędkarskiego. PZW, który obecnie jest administratorem wielu wód w Polsce ma prawo do wydawania zezwoleń, co daje możliwość korzystania z tych wód.
Podstawowa część składki członkowskiej PZW stanowiąca 90% jej przychodów podlega przeznaczeniu na finansowanie działalności organizacyjnej i sportu wędkarskiego. Pozostała część składki członkowskiej stanowiąca tylko 10% przychodów jest przeznaczona na działalność statutową.
Działalność organizacyjna PZW polega na:
a)Prowadzenie działalności naukowo ? badawczej wód,
b)Utrzymanie prawidłowej ichtiologii i fauny wód,
c)Produkcja narybku,
d)Ochrona środowiska naturalnego
e)Popularyzację amatorskiego i sportowego wędkarstwa

Polski Związek Wędkarski składa się z Zarządu Głównego, Zarządów Okręgu oraz jednostek podstawowych zwanymi Kołami. Koło Miejskie w Markach jest podstawową jednostką organizacyjną PZW o pełnej nazwie Koło Miejskie nr 14 w Markach i liczące na dzień dzisiejszy 1038 członków w tym:
a)Kadetów ? 105 osób w wieku do 16 lat
b)Juniorów ? 92 osoby w wieku do 24 lat
c)Seniorów ? 841 osób powyżej 24 lat.

Kadeci do lat 14 są zwolnieni od posiadania karty wędkarskiej pod warunkiem, że łowią pod opieką osoby pełnoletniej, lecz zobowiązani są do wniesienia składki za wędkowanie.

W 2006 roku członkowie PZW mają prawo do następujących ulg w składce członkowskiej:
a)Kadeci do 75% ulgi składkowej,
b)Juniorzy do 50% ulgi składkowej
c)Seniorzy o wieku emerytalnym do 50% ulgi składkowej.

Choć nasze Koło w 2005 roku otrzymało tylko 30% zwrotu wpłaconych składek przez członków koła to zorganizowaliśmy wiele imprez sportowo - wędkarskich z udziałem licznej grupy młodzieży i dzieci.
W organizowanych zawodach wzięło udział 401 zawodników w tym 301 seniorów, 97 młodzieży, w której grupie uczestniczyło 18 dziewcząt.

Zarząd PZW Koło Miejskie nr 14 w Markach serdecznie dziękuje wszystkim zawodnikom za udział w zawodach wędkarskich jednocześnie zaprasza na organizowane zawody w 2006 r.

Trzeba przyznać, że była to liczna grupa zawodników a zgodnie z podjętą Uchwałą Zarządu Koła Kadeci, którzy biorą udział w turniejach wędkarskich, nie ponoszą żadnych kosztów własnych a wręcz przeciwnie każdy zawodnik Kadet otrzymuje nagrodę rzeczową i ma technicznie zabezpieczony pobyt nad wodą (dowóz, wyżywienie, ubezpieczenie).

Choć wielu wędkarzy nie przywiązuje większej uwagi do działalności PZW i z Zarządu swojego Koła zna tylko Skarbnika, kiedy raz w roku wpłaca składki to apeluję do wszystkich wędkarzy o uczestnictwo składkowe w Kole nr 14, aby nasze składki (30%) w 2006 roku mogły pracować dla potrzeb dzieci i młodzieży Mareckiej.
Wielkość i jakość pracy Koła zależne jest od naszej składki i warto zastanowić się, komu wpłacamy nasze pieniądze.

Czy naszą składkę wniesiemy do wielkiej niewiadomej PZW? Czy na dzieci, którymi opiekuje się Koło Miejskie nr 14 w Markach? Warto się zastanowić.

Sekretarz Koła
Jan Orłowski

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry