Tłumacz on-line w Urzędzie Miasta Marki

Piotr Matusiak UMMarki

 19 kwietnia 2012    09:22

1132W Urzędzie Miasta Marki zainstalowano system komunikacji niewerbalnej, umożliwiający porozumiewanie się z osobami głuchoniemymi. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu załatwienie spraw urzędowych dla osób do tej pory potrzebujących tłumacza języka migowego nie stanowi już żadnego problemu.

Kiedy do urzędu przychodzi osoba głuchoniema, urzędnik, korzystając z wideotelefonu, łączy się z dyżurującym  licencjonowanym tłumaczem. Interesant "rozmawia" z tłumaczem za pomocą języka migowego, a tłumacz z pracownikiem urzędu konwencjonalnie. Dzięki temu urzędnik nieznający języka migowego może bez przeszkód porozumieć się z osobą głuchoniemą.

W Polsce żyje prawie 100 tys. osób, które maja problemy ze słuchem. Dla nich załatwienie najprostszych spraw - np. w urzędach, instytucjach publicznych, szpitalach, przychodniach - stanowi nie lada problem.

Dzięki systemowi komunikacji niewerbalnej, Urząd Miasta Marki zyskał status "Przyjaznej Instytucji"

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry