"Wspomnienie owiane tangiem argentyńskim"-wernisaż Anny Chełmickiej

MOK Marki MOK

 25 kwietnia 2012    15:21

2012-04 -22 wernisaz anna chelmicka 070

Dnia 22 kwietnia 2012 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbyła się niezwykła uroczystość, którą można określić jako święto TANGA argentyńskiego. Zarówno autorska wystawa malarstwa i fotografii pt. Wspomnienie owiane tangiem artysty plastyka Anny Chełmickiej, jak i koncert pt. Świat tanga zespołu Sentido del Tango stworzyły niesamowity nastrój, który przeniósł tłumnie zgromadzoną publiczność w nostalgiczną i zmysłową krainę tanga.


Dyrektor MOK Marki Krystyna Klimecka serdecznie powitała artystów, ich przyjaciół oraz niezawodną marecką publiczność. Po wprowadzeniu słuchaczy w klimat wieczoru, interesująco przedstawiła muzyków, absolwentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Gabrielę Machowską-Kopietz (fortepian), Piotra Kopietz (bandoneon), i Mateusza Szemraja (gitara). Członkowie tria wydali niedawno (2011 r.) swoją debiutancką płytę pt. Retrato.


W koncert, pokazujący historię tanga jako gatunku muzycznego wplecione były ciekawostki, opowieści i anegdoty dotyczące historii tańca. Bandoneon - instrument charakterystyczny dla tanga to rodzaj harmonii z guziczkami, który powstał w połowie XIX wieku w Niemczech i razem z emigrantami dotarł do portu w Buenos Aires. W pierwszej części koncertu muzycy zagrali klasyczne kompozycje, takie jak: La Cumparsita Matosa Rodrigueza czy Por una cabeza Carlosa Gardela - tragicznie zmarłego w 1935 roku artysty, o którym pamięć jest wciąż żywa, a jego fani przekonują: Gardel codziennie śpiewa lepiej. Druga część występu była poświęcona tango nuevo i jego twórcy Astorowi Piazzoli - można było usłyszeć utwory takie jak Libertango czy Oblivion.


Po zakończonym owacjami i bisem koncercie komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka  przedstawiła artystę plastyka Annę Chełmicką - malarkę, projektantkę i dekoratorkę wnętrz, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Warszawie (dyplom w pracowni prof. J. Mroszczaka i prof. J. Tchórzewskiego). Pani Anna najchętniej pracuje w technice suchego pastelu, który upodobała sobie najbardziej ze względu na bezpośredni kontakt z tworzywem, unikalną technikę świetlistość barw oraz wyjątkowe możliwości jakie daje ona w szybkim wyrażaniu emocji (Maryna Dąbkowa). Dorobek malarki to 35 wystaw indywidualnych  oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Luiza Wojciechowska-Konopka podkreśliła autorski charakter wystawy Anny Chełmickiej, zarówno w zakresie aranżacji, jak i przygotowania zaproszeń oraz katalogu, a następnie podziękowała paniom Hannie Klimeckiej, dyrektor Krystynie Klimeckiej oraz zespołowi MOK za pomoc w realizacji wystawy a także przyjaciołom artystki za  kulinarny wkład w przygotowanie argentyńskich specjałów na wernisaż wg przepisów przywiezionych przez panią Annę. W słowie odautorskim Anna Chełmicka odniosła się do wspomnień ze swojej argentyńskiej podróży. Na wymarzoną kawę w Buenos Aires czekała 30 lat, ale marzenie w końcu się spełniło. Mówiła: zafascynowało mnie miasto Tanga, zyczliwych ludzi i życia dniem dzisiejszym i ich filozofia - wczoraj było, dzisiaj jest, a jutro... być może. Kolebką tanga  były dwie dzielnice San Telmo i La Boca, a ich klimat oddają zdjęcia prezentowane przez artystkę w pierwszej sali. W drugiej sali możemy zobaczyć pastele inspirowane tangiem i egzotyką Argentyny. Następnie Anna Chełmicką wraz z dyrektor MOK Krystyną Klimecką poprowadziły losowanie. Autorka szczodrze ofiarowała dwie swoje prace do rozlosowania wśród uczestników wernisażu. Dyrektor MOK Krystyna Klimecka podziękowała artystce za przyjęcie zaproszenia i piękną wystawę, a pani Annie Kwiatkowskiej-Misiurskiej za tekst o wystawie: Smutek, który siebie tańczy.


Nadszedł miły czas spotkania towarzyskiego przy lampce wina i degustacji argentyńskich przysmaków, wśród których znalazł się m.in. chlebek z kiełbasą, ciasto cynamonowe i krówki - cukierki wprost uwielbiane w Argentynie. Można było porozmawiać z malarką i muzykami, jak również nabyć płytę zespołu Sentido del Tango pt. Retrato. Po tym czarownym wieczorze pozostały miłe wspomnienia i wpisy do pamiątkowej kroniki.


Komisarz wystawy


Luiza Wojciechowska - Konopka


2012-04 -22 wernisaz anna chelmicka 067


2012-04 -22 wernisaz anna chelmicka



2012-04 -22 wernisaz anna chelmicka 003


2012-04 -22 wernisaz anna chelmicka 019

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry