Minęły trzy lata...

Piotr Matusiak UMMarki

 3 maja 2012    09:51

PRP1500Minęły już trzy lata od kiedy śp. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  Lech Kaczyński skierował  list do mieszkańców Miasta Marki z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Warto przypominać to niezwykłe wyróżnienie mieszkańców naszego miasta i  przesłanie Pana Prezydenta, które pozostaje niezmiennie aktualne.

Prezydent

Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa, 3 maja 2009 roku

Uczestnicy i organizatorzy uroczystości z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Markach

Szanowny Panie Burmistrzu!

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!

Wielebny Księże Proboszczu!

Szanowni Państwo!

Wspominamy dzisiaj dzieło Konstytucji 3 Maja - jeden z najwspanialszych pomników naszej historii. Dzień 3 maja jest wielkim, radosnym świętem polskiego narodu. Mija właśnie 218 lat od tego przełomowego momentu w naszych dziejach. Uchwalenie Ustawy Rządowej w 1791 roku było świadectwem siły naszego narodu, który po dziesięcioleciach głębokiego kryzysu państwa i społeczeństwa podjął trud reform, ukoronowanych obradami Sejmu Wielkiego. Działania reformatorów nie zawsze były konsekwentne, jedne kończyły się sukcesem, inne nie przynosiły zadowalających efektów. Jednak państwo polskie, dotknięte I rozbiorem w 1772 roku, podnosiło się do nowego życia, zaś Konstytucja wydobywała kraj z chaosu i upadku.

Mimo ogromnego wysiłku reformatorskiego niepodległości Rzeczypospolitej nie udało się uratować. Jednak wspominając jego wielkość nasi przodkowie śpiewali wesoło "Witaj Maj, Trzeci Maj ... ", gdyż w dobie zaborów Konstytucja 3 Maja była dowodem że Polacy potrafią wspólnie doskonalić swoje państwo, mądrze kierować swoją wolnością. Ze stać nas na rzeczy prawdziwie wielkie - które otwierają nowe perspektywy i mogą być inspiracją także dla innych narodów.

Tegoroczny maj ma szczególny charakter. Pięć lat temu był pierwszym miesiącem Polski w Unii Europejskiej. Związek ze Swiętem 3 Maja jest znaczący - zaborcy obalający dzieło Konstytucji 3 maja nie tylko przekreślili polskie reformy, ale również postanowili wykreślić Polskę z mapy Europy. Nie udało się to, w 1918 roku wróciliśmy do grona państw wolnych i suwerennych. Dwadzieścia lat temu w maju właśnie przygotowywaliśmy się do pierwszych od dziesięcioleci wolnych - co prawda tylko częściowo - wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zaś w 2004 roku znaleźliśmy się w Unii Europejskiej, choć przecież rodziny narodów europejskich nigdy nie opuściliśmy. Nasza Rzeczpospolita wciąż wymaga zmian i ulepszeń. Jest Jednak z pewnością państwem, o którym marzyli reformatorzy okresu Sejmu Wielkiego ?jest wolna, demokratyczna, silna, stabilna, jest liczącym się podmiotem stosunków międzynarodowych.

Konstytucja trzeciomajowa pozostawiła nam ważne przesłanie - zobowiązanie do odpowiedzialności za państwo. Pokazała, że w sytuacji kryzysu państwa nadrzędność interesów ojczyzny i dobra wspólnego może zwyciężyć. Dla kolejnych pokoleń była przypomnieniem, że Polska i Polacy zdolni są kształtować swoje losy. Dzisiaj, w dniu 3 maja, to historyczne przesłanie bierzemy sobie głęboko do serca.

Cieszę się, że marecka społeczność kultywuje pamięć o jednym z najważniejszych wydarzeń z kart polskiej historii. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości i życzę Państwu wielu patriotycznych przeżyć podczas dzisiejszych uroczystości. Życzę władzom samorządowym i mieszkańcom Marek, aby nadchodzące lata były dla Państwa miasta czasem pomyślnego rozwoju i przyniosły Państwu wiele powodów do dumy i satysfakcji.

 

/ - /

Lech Kaczyński

 

Archiwalna relacja z 2009 roku

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Miasto Marki |

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry