Koncert: Izabela Kopeć "Tango. Piazzolla"

MOK Marki MOK

 19 maja 2012    12:47Z okazji 45. rocznicy nadania Markom praw miejskich
Janusz Werczyński - Burmistrz Miasta Marki i Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego
zapraszają 27 maja, w niedzielę o godz. 17.00 na uroczysty KONCERT
IZABELA KOPEĆ - "TANGO. PIAZZOLLA."
Wstęp wolny.

Marki, ul Fabryczna 2, tel. 22 781 14 06. www.mokmarki.pl

Ze względu na program koncertu przygotowanego przez Izabelę Kopeć, aktualna w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury wystawa malarstwa i fotografii artysty plastyka ANNY CHEŁMICKIEJ - "WSPOMNIENIE OWIANE TANGIEM", będzie otwarta tydzień dłużej - do 27.V.2012. 

[gallery orderby="title"]

IZABELA KOPEĆ - urodziła się w 1970 roku w Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim, gdzie spędziła dzieciństwo i śpiewała w lokalnych chórach Lutnia i Canzonetta jako solistka. Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia (gitara klasyczna) i II stopnia (śpiew solowy) w Cieszynie. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu na wydziale wokalnym o specjalizacji wokalno-aktorskiej i oratoryjno-kantatowej. Mezzosopranistka i najważniejsza w Polsce przedstawicielka nurtu classical-crossover, który polega na łączeniu operowego wokalu z popem, jazzem, rockiem, housem itd. Jest też kompozytorem i producentem muzycznym.

Głos Izabeli Kopeć to jeden z najpiękniejszych mezzosopranów lirycznych. Jej staranne i wszechstronne wykształcenie, które zdobyła w szkołach muzycznych i w czasie studiów - nie tylko w dziedzinie wokalistyki, ale także gry aktorskiej i ruchu scenicznego - sprawia, że gdy pojawia się na scenie, potrafi oczarować publiczność zarówno pięknym głosem, jak i swoją urzekającą osobowością i kreacją artystyczną.

Jej niezwykłe możliwości wokalne oraz wszechstronne zainteresowania muzyczne pozwalają jej w oryginalny sposób łączyć dwa, zdawałoby się, odległe światy: szlachetny świat muzyki klasycznej, niezwykły, mezzosopranowy głos operowy, ze światem wysublimowanej muzyki popularnej, gdzie wyśpiewywane przez wokalistkę liryczne dźwięki, płynnie zamieniają się w delikatny "biały" głos o przepięknej, wzruszającej barwie. Rozwój jej kariery wyraźnie wskazuje, że możliwa jest synteza tych światów i gatunków. Jej własne, oryginalne pomysły muzyczne oraz niezwykłe, nowoczesne aranżacje muzyki klasycznej, arii operowych i musicalowych pozwalają przybliżyć te połączenia, szerokiej publiczności i uzyskać jej pełną akceptację.

Kiedy artystka śpiewa czuje smak życia we wszystkich wymiarach, od metafizyki po naturę. Klasyczna muzyka, jazz, pop, obraz filmowy, rozmaite muzyczne performances, pokazy mody, próby własne, nowatorskie, czasem na granicy artystycznej prowokacji, ale i stałe powroty do Bacha - jest bowiem w jej sztuce wokalnej miejsce dla klasycznych recitali i awangardowych wokaliz oraz dla kanonów i eksperymentów.

Dorobek artystyczny to między innymi: płyty "Sycamore Tree" 2006 "Inspiracje" 2007, i "Five" 2010, "Show Me Your Tango" 2012, udział w polskim finale Konkursu Eurowizji w 2008 roku; występy z instrumentalistami, związanymi z orkiestrą Filharmonii Luksemburskiej; koncert na otwarcie festiwalu "Kręgi Sztuki" w Cieszynie, 2011; koncert z okazji 600-lecia Katedry we Włocławku, 2011; nagranie z włoskim piosenkarzem i kompozytorem Amedeo Minghi hymnu na beatyfikację Jana Pawła II pt. "Un uomo venuto da lontano" 2011.

Izabela Kopeć ma w repertuarze również pieśni i arie (Bach, Haendel, Mozart, Rossini, Debussy, Chopin, Saint-Saens, Faure), twórczość hiszpańskich kompozytorów, takich jak Obradors i Manuel de Falla, a także muzykę musicalową (np. tematy Gershwina, w tym arię "Summertime" z opery "Porgy & Bess", "The Man I love", "Over the rainbow" z "Czarnoksiężnik z Krainy Ozz"), operetkową (aria "Giuditty" z operetki "Giuditta") oraz romanse ( hiszpańskie i rosyjskie). Specjalizuje się w repertuarze Astora Piazzolli (1921-1992).

Wielokrotnie występowała z wszechstronnym repertuarem w Polsce, jak też poza jej granicami (Austria, Sycylia, Szwajcaria, Chorwacja, Anglia, USA, Włochy). W Mareckim Ośrodku Kultury wystąpi już po raz trzeci, tym razem z repertuarem promującym jej nową płytę pt. "Show Me Your Tango". Wykona pieśni Astora Piazzolli.

W 20-tą rocznicę śmierci najwybitniejszego współczesnego argentyńskiego kompozytora muzyki klasycznej, zwanego Mozartem tanga, artystka zaprosiła do współpracy luksemburski Aconcagua Quintet specjalizujący się od lat w muzyce Piazzolli. Wyjątkowego smaku dodaje płycie udział Gilberto Pereyry - urodzonego w Argentynie wirtuoza bandoneonu, założyciela i członka wielu zespołów tangowych, który towarzyszył w trasach koncertowych legendarnej Milvie. Specjalnie dla Izabeli Kopeć aranże wykonał utalentowany polski muzyk, pianista Tomasz Filipczak. Realizacją zajął się Jarosław Regulski.

Album składa się z 11 pieśni na mezzosopran i kwintet klasyczny, z których każda jest swoistym dziełem sztuki. Album to estetyczne tango - raczej do słuchania niż tańczenia... i do snucia refleksji w dobrym towarzystwie przy wybornym winie. To podróż przez południowe krajobrazy pełne namiętnej miłości, wielkiej pasji, radości i beztroski ale też samotności i egzystencjalnego przeżycia. To także maestria wykonań Izabeli Kopeć.

Pierwszy koncert z cyklu "Tango. Piazzolla" odbył się w ubiegłym roku na festiwalu "Kręgi Sztuki" w Cieszynie. "Zakochana w Piazzolli Izabela Kopeć jest jedną z najlepszych polskich mezzosopranistek", pisał wówczas dziennik Polska The Times.

Parterami medialnymi płyty są: TVP2, Polska The Times, Radio PIN, magazyn Existence, portal NaTemat.pl, portal Latinoamerica.pl

Partnerami są: Ambasada Argentyny, Kurhaus Publishing oraz Stoart.

Płyta ukaże się 28 maja w Empikach i w sklepach muzycznych.

Po koncercie można będzie kupić płyty CD z nagraniami Izabeli Kopeć i otrzymać autograf.

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry