Edward Dwurnik w MOK - zaproszenie na otwarcie wystawy

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 3 listopada 2008    18:05

W niedzielę 9 XI 2008, o godz. 16.00 Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury zaprasza na WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA EDWARDA DWURNIKA z udziałem Marka Goździewskiego - teoretyka i krytyka sztuki. Wieczór uświetnią dedykacje muzyczne w wykonaniu Jerzego Kuszakiewicza oraz radzymińskie przysmaki. Obrazy udostępniło Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku w Radzyminie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach malarstwa prof. Eugeniusza Eibischa i rzeźby prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Dyplom otrzymał w pracowni malarstwa prof.Krystyny Łady-Studnickiej w 1970 roku. Równolegle z malarstwem uprawia rysunek, collage, grafikę warsztatową (litografia, techniki metalowe, kserografia, stemple) i użytkową (ilustracja, plakaty do własnych wystaw indywidualnych). Jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych,autorem ponad 3 tysięcy obrazów towarzyszących naszemu życiu od kilkudziesięciu lat, stanowiących swoistą, niepowtarzalną, artystycznie ujętą kronikę życia, obyczaju, materialnego i duchowego zapisu naszej kultury.
Styl Dwurnika jest łatwo rozpoznawalny. W jego twórczościmożna odnaleźć wpływy zarówno Nikifora, Matejki, jak i niemieckich ekspresjonistów oraz malarstwa radzieckich socrealistów - parodiuje także język reklam i rysunków gazetowych oraz wykorzystuje stylistykę komiksu. Jest prowokacyjny, a jego prace pełne humoru i symboliki w różnym stopniu cechuje dosadny realizm, groteska i pospieszna, rysunkowa forma.

Od 1966 roku maluje znane, kontynuowane do dziś, cykle malarskie "Podróże autostopem" i "Warszawa". W latach 70. zaczyna "Sportowców", w latach 80."Romantyków", na przełomie lat 80. i 90. powstają "Robotnicy"; i "Droga na Wschód", w pierwszejpołowie lat 90. maluje "Od grudnia do czerwca". Obok prac "zaangażowanych"; Dwurnik jest także autorem subiektywnych portretów miast ("Niebieskie miasta","Diagonale") i bliskiej abstrakcji serii widoków morza("Błękitne").

Od kilku lat artysta odchodzi od figuracji tworząc cykl obrazów abstrakcyjnych nawiązujących do malarstwa Jacksona Pollocka. Jest laureatem wielu nagród m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im.Jana Cybisa, Nagrody Kulturalnej Solidarności i nagrody Coutts Contemporary Art Foundation. Brał udział w licznychmiędzynarodowych wystawach m.in. w Kassel, Biennale w Sydney, Biennale de Paris, Biennale w Sao Paulo, w Kunsthalle w Wiedniu i Martin-Gropius-Bau w Berlinie. Indywidualne wystawy Dwurnik zaprezentowano m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, wWürttembergischer Kunstverein w Stuttgarcie i w Galerii SztukiWspółczesnej Zachęta.

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry