Niezwykły dar dla Szkoły Podstawowej nr 3

Marcin Brzeziński SP3

 6 listopada 2008    16:13

Niemalże w przeddzień Święta Niepodległości Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku otrzymała w darze olejny portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obraz ofiarowała Pani Alina Białobrzeska - przedwojenna absolwentka naszej szkoły. Portret został namalowany prawdopodobnie w 1935 roku przez Jana Borkowskiego (również ucznia szkoły) i znalazł się w jednym z siedmiu domów należących do rodziny Lipskich z Pustelnika.

Przed wojną w domu Państwa Lipskich przy ul. Lipowej zbierała się młodzież należąca do Organizacji Młodzieży Pracującej. Bywali tam również bracia Jan i Leon Borkowscy.


Pani Jadwiga Lipska przechowywała obraz przez trudne lata okupacji niemieckiej i sowieckiej, najpierw w domu w Pustelniku, później w Warszawie. Przed śmiercią w 1964 roku przekazała go swojej córce Alinie Białobrzeskiej. Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego stanowił cenną pamiątkę rodzinną.


Dnia 4 listopada 2008 roku Pani Alina Białobrzeska z domu Lipska zgodnie z wolą zmarłej matki przekazała obraz szkole imienia Pomnik Zwycięstwa 1920 roku.


Serdecznie dziękujemy ofiarodawczyni za piękny dar i cenną lekcję patriotyzmu. Dziękujemy również Panu Danielowi Renes za współpracę i pomoc.


W imieniu całej społeczności szkolnejE. Dziwulska
dyr Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry