Niechaj pamięć z serca ...

Antoni Widomski ProMemoria

 12 listopada 2008    15:55

W przeddzień Dnia Niepodległości, obok kapliczki św. Antoniego, pojawiła się nowa tablica pamiątkowa. Zastąpiła ona dotychczasową, już bardzo wysłużoną. Inicjatorem akcji był p. Ryszard Sawicki z Towarzystwa Przyjaciół Marek.
Wezwanie, skierowane do czytającego brzmi prosto -
Przechodniu! Niechaj pamięć z serca Twego płynąca zapomnieć nigdy nie zdoła, ...


Pamięć o żołnierzach walczących za ojczyznę , jest naszym obowiązkiem. Zwykłym, ludzkim obowiązkiem. Jeśli o nich zapomnimy, to tak jakby zginęli powtórnie. Tym razem nie w walce z wrogiem, ale z powodu naszej niepamięci.
A przecież Ojczyzna, to nie prosto ziemia. To także mogiły. I pamięć.
Dlatego takich apeli nigdy dość.

Kapliczka św. Antoniego jest jedną z wielu pamiątek, upamiętniających wojnę z bolszewikami 1920 roku. Postawiona została przez okolicznych mieszkańców w 1925 roku z inicjatywy Antoniego Rajkiewicza, ówczesnego leśniczego. Jest ona wyrazem dziękczynienia za ocalenie tych terenów przed bolszewikami.Jest to wykonany z betonu pień drzewa o średnicy 210 cm i wysoki na ok. 2,5 m. W ten pień wmurowana jest figurka św. Antoniego, trzymającego na ręku dziecko. Pod figurką napis - święty Antoni módl się za nami. Autorami tego oryginalnego pomnika byli: Antoni Szubierajski z Nadmy oraz Iczman ze Strugi. W 1990 roku odnowiono i wzmocniono obelisk i umieszczono nad nim figurę Matki Boskiej,

W tym właśnie miejscu przebiegała druga linia obrony. Tu też zatrzymano oddziały zwiadowcze Armii Czerwonej. Z tego miejsca ruszali do walki żołnierze Wileńskiego Pułku Strzelców z I Brygady 1 Dywizji Litewsko -Białoruskiej. Byli to w większości ochotnicy pochodzący z północno - wschodnich obszarów Polski.

14 sierpnia zajęli Radzymin. Zostali jednak wyparci przez bolszewików. Powrócili na II linię obrony. Następnego dnia ruszyli do kontrataku. Odebrali Radzymin.

Za wszystkie wyczyny wojenne 19 kwietnia 1922 r. sztandar Pułku został udekorowany Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Dzień 15 sierpnia, w pamięć o dwudniowych walkach pułku pod Radzyminem, ustanowiony został Świętem Pułku.

Fotorelacja:Wysłużony słup ...i wysłużona tabliczka pamiątkowa.Kopanie dołków rozpoczął Radosław Dec.Montażem konstrukcji zajął się Marek Kroczek.Flagi montują Ryszard Sawicki i Marek KroczekUstawienie tablicy wymagało wysiłku kilku osób.Udało się. Tablica stoi.Wysiłki ciężko pracujących panów wspierają kobiety.Jeszcze tylko zatknąć flagi.A tak wygląda efekt końcowy.Przybyła do nas telewizja.Ekipa telewizyjna Kuriera Mazowieckiego w akcji.

Tekst i foto: Antoni Widomski
- Bibliografia: Zbigniew Paciorek, Marki dzieje, tradycja, kultura, Marki 2004, str. 235-236
- Informacja w Kurierze Mazowieckim dostępna pod adresem:
http://ww6.tvp.pl/6724,20081110825709.strona
- lokalizacja kapliczki:
GPS N: 52. 22. 7. E: 21. 8. 30.
52.368646051779926
21.141852736473083

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry