Wakacyjny Konkurs "Odkrywamy naszą historię"

Radek Dec PISMarki

 17 lipca 2012    11:04
Wakacyjny Konkurs "Odkrywamy naszą historię" dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z ośmiu podwarszawskich powiatów właśnie ruszył. Na uczestników podróży w czasie czekają atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczna wycieczka.

Wehikułem czasu do Brukseli !
Nareszcie zaczęły się upragnione wakacje. Książki i zeszyty poszły w kąt. No, dobrze, na dolną półkę na regale. Przyszedł czas odpoczynku. Ale przecież pobyt nad jeziorem czy nad morzem albo w górach potrwa krótko. A zresztą, przecież nie wszyscy wyjadą gdzieś dalej od domu! Co zatem robić z czasem, którego nagle tyle jest do dyspozycji ?
Wystarczy rozejrzeć się dookoła. W naszej bliskiej lub nieco dalszej okolicy pełno jest ciekawych, nie zawsze do końca odkrytych i opisanych miejsc. Także takich, z którymi łączy się niesamowita historia.

Podróż w czasie

Jeśli jesteś gimnazjalistą lub uczniem szkoły ponadgimnazjalnej i przed końcem września nie skończysz 19 lat, a przede wszystkim, jeśli jesteś osobą ciekawą świata, weź udział w I. Wakacyjnym Konkursie "Odkrywamy naszą historię".
Wystarczy spisać ciekawą relację z wakacyjnej wizyty w miejscu związanym z czynem niepodległościowym Polaków w XX wieku. Na przykład odnaleźć i w atrakcyjny sposób przedstawić miejsce, w którym toczyły się walki podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku. Albo przybliżyć historię z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku. Można podążyć śladem żołnierzy Armii Krajowej, harcerzy z Szarych Szeregów, czy partyzantów z innych formacji niepodległościowych z czasu II wojny światowej i przedstawić dzieje potyczek, akcji dywersyjnych, odbijania więźniów z niemieckiego czy sowieckiego więzienia lub konwoju. Można dotrzeć do miejsc kaźni: uwięzienia prześladowania Poalków, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. Można sięgnąć do czasów późniejszych, związanych z oporem Polaków wobec dyktatury komunistycznej lat 1944-1989. Trafić do miejsca związanego z protestami robotniczymi, kościoła, w którym odbywały się msze za Ojczyznę, czy miejsca związanego z inną działalnością konspiracyjną, nielegalną w dobie PRL, a służącą zachowaniu polskości i przekazaniu niezbędnej wiedzy kolejnym pokoleniom rodaków.

Weź udział w przygodzie

Patronat nad Konkursem objął historyk z wykształcenia, poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. - Z moich czasów szkolnych, a potem ze studiów zostało mi przekonanie, że wiedza o naszej historii nie tylko buduje polską tożsamość, ale też jest zwyczajnie, czy raczej nadzwyczajnie pasjonująca - mówi Mariusz Błaszczak. - Dlatego zachęcam młodych ludzi do pójścia śladami pasjonujących życiorysów i zdarzeń. Okaże się, że odkryjemy na nowo, w jak fascynującym miejscu przyszło nam mieszkać.

Patronem Honorowym konkursu jest sędzia Bogusław Nizieński, Kawaler Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego. - Historia jest pasjonującą gałęzią wiedzy, ale przede wszystkim jej znajomość jest niezbędna do tego, aby rozumieć, co dzieje się wokół nas - mówi Bogusław Nizieński. - Z przyjemnością będę towarzyszył takiej niezwykłej, wakacyjnej podróży w czasie, jaką może być odkrywanie pasjonujących zdarzeń. Zachęcam do udziału w tej przygodzie !.

Patronat medialny sprawują popularne media krajowe: m.in. "Gazeta Polska Codziennie", portal wpolityce.pl i media podwarszawskie: Radio Niepokalanów, Tygodnik "Linia Otwocka", Tygodnik "To i Owo", Dwutygodnik "Dobry Znak" oraz portale internetowe.

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej mariuszblaszczak.pl oraz na stronach www patronów i partnerów medialnych konkursu, a także w profilu na facebooku: Odkrywamy naszą historię http://www.facebook.com/events/390429851014481/

http://www.mariuszblaszczak.pl/aktualnosci//wakacyjny-konkurs-odkrywamy-nasz-histori-349.html

 

Galeria

zdjecie: 42739

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry