Marecka Jesień Poezji 2008 - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 12 listopada 2008    22:05

30 Października 2008 w Mareckim Ośrodku Kultury odbył się konkurs recytatorski "MARECKA JESIEŃ POEZJI 2008" organizowanego pod patronatem Burmistrza miasta Marki.
W tym roku - tak jak i w poprzednich edycjach organizator - Marecki Ośrodek Kultury - zaprosił do współpracy Mareckie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz Bibliotekę Publiczną miasta Marki. W jury, powołanym przez Dyrekcję Mareckiego Ośrodka Kultury, zasiedli: Małgorzata Rowicka - dyrektor Mareckiej Biblioteki Publicznej i reprezentujące MOK Anna Dąbrowska - Pękocka oraz Hanna Klimecka.
W konkursie brała udział młodzież miasta Marki wybrana przez pedagogów w eliminacjach szkolnych, a tegorocznym tematem było: " O mojej Ojczyźnie" . Trzeba tu zaznaczyć, że temat - choć dosyć trudny - spotkał się z szerokim odzewem a uczestnicy prezentowali wysoki poziom recytacji, co z jednej strony ucieszyło jury i spowodowało, iż przyznano aż 3 miejsca( w tym dwa trzecie) i 8 wyróżnień w kategorii szkół podstawowych oraz 3 miejsca i 1 wyróżnienie w kategorii szkół gimnazjalnych i licealnych. Dodatkowo, specjalne wyróżnienie przyznała także Dyrektor Biblioteki Publicznej, Małgorzata Rowicka.
7 listopada 2008roku odbył się uroczysty finał konkursu. Podczas tej uroczystości, prowadzonej przez Dyrekcję MOK, Krystynę Klimecką, burmistrz Janusz Werczyński podziękował wszystkim organizatorom konkursu, a podczas wręczania dyplomów osobiście gratulował laureatom i uczestnikom wspaniałych osiągnięć. Wszyscy laureaci "Mareckiej Jesieni Poezji" zostali nagrodzeni pięknymi książkami zakupionymi ze środków Urzędu Miasta Marki. Szkoły uczestników otrzymały pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami a nauczyciele dyplomy oraz tomiki poezji.
Po części oficjalnej przyszedł czas na recytacje nagrodzonych uczniów - które poprowadziła znakomita aktorka i pedagog, Teresa Siewierska, która dokonała wyboru wierszy i udzieliła wszystkim recytującym cennych rad i wskazówek, a także szeroko skomentowała wiersze wybierane przez uczestników przybliżając ich historyczny i literacki kontekst. Na zakończenie sama aktorka zaprezentowała wybór jej ulubionych wierszy, recytując z pasją , która zachwyciła wszystkich i była najlepszą z możliwych lekcją trudnej i pięknej sztuki recytacji - wystarczy wspomnieć tutaj jej zapierające dech wykonanie "Koncertu Jankiela" Adama Mickiewicza, który zostanie na pewno na długo w pamięci zarówno uczestników konkursu, ich nauczycieli jak i wszystkich zaproszonych gości.
O tym, że konkurs był udany świadczyć mogą wpisy do Kroniki MOK, pozostawione przez współorganizatorów, uczestników i patrona konkursu:

"Dziękuję za zaszczyt patronowania Konkursowi Recytatorskiemu "Marecka Jesień Poezji". To jedna z piękniejszych i owocnych inicjatyw Mareckiego Ośrodka Kultury. Gratuluję wytrwałości i konsekwencji. Mam przekonanie, że przed nami jeszcze wiele wspamniałych Mareckich Jesieni."
Janusz Werczyński, Burmistrz.


"Dziękuję za możliwość udziału w "Świecie Ojczyzny" - uroczystym i pięknym."
Małgorzata Rowicka


"Cieszę się, że mogłam wystąpić w koncercie laureatów konkursu recytatorskiego."
Teresa Siewierska


WYNIKI KONKURSU:

Szkoły podstawowe:

I miejsce - Wiktoria Zawadzka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach - "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" - K.I Gałczyński, "Ta, co nie zginęła" - E. Słoński.
II miejsce - Wiktoria Kostyra
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach - "Żołnierz polski" - W. Broniewski, "Modlitwa za Ojczyznę" - W. Bełza.
III miejsce - Patrycja Rogulska - Szkoła Podstawowa nr 5 w Markach - "Póki my żyjemy" - J. Przyboś, "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" - W. Szymborska.
III miejsce - Grzegorz Majewski
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach - "Polska" - A. Słonimski.

Wyróżnienia:
Aleksandra Wysocka - Szkoła Podstawowa nr 5 w Markach - "Jan Matejko"- T. Szyma, "O chłopcu polskim" - K.K.Baczyński.
Klaudia Kurnikowska - Szkoła Podstawowa nr 4 w Markach - "Dwie ojczyzny" - A. Słonimski, "Wciąż uciekamy" - K. I. Gałczyński.
Jan Goławski - Szkoła Podstawowa nr 4 w Markach - "Modlitwa za ojczyznę" - W. Bełza, tytuł nieznany.
Justyna Motyczyńska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach - "Polska" - A. Słonimski, "Oblicze ojczyzny" - T. Różewicz.
Justyna Pianka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach - "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" - W. Szymborska, "Do sosny polskiej" - Jan Paweł II.
Weronika Zalewska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach - "Modlitwa polskiej dziewczynki" - ks. Piotr Kufliński, "Ojczyzna" - J. Tuwim.
Julia Kasenko Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach - "Krzyże i miecze" - K. Wierzyński, "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" - W. Szymborska.
Łukasz Wnuk - Szkoła Podstawowa nr 2 w Markach - "Moja Piosnka" - C.K. Norwid, "Tam, w moim Kraju" - M. Konopnicka.

Wyróżnienie Biblioteki Publicznej miasta Marki:
Olga Gąsiorowska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach - "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" - W. Szymborska, "Alfabet" - M. Piechal.

Szkoły Ponadpodstawowe:

I miejsce - Wiktoria Turczak - Zespół Szkół nr 2 w Markach - "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej" - W. Szymborska, "Oblicze ojczyzny" -. T. Różewicz.
II miejsce - Aleksandra Staszewska - Zespół Szkół nr 1 w Markach - "Do sosny polskiej" - Jan Paweł II, "Ziemia jedyna" - Leon Pasternak.
III miejsce - Magdalena Nielipińska - Zespół Szkół nr 1 w Markach - "Moja piosnka" - C.K. Norwid, "Marsz w przyszłość" - R. Berwiński.

Wyróżnienie:
Katarzyna Borowiec - Zespół Szkół nr 1 w Markach - "Oblicze ojczyzny" - T. Różewicz, "Polska! Polska! O! Królowa!" - J. Słowacki.

Marecki Ośrodek Kultury serdecznie gratuluje laureatom a wszystkim uczestnikom dziękuje za udział w konkursie. Serdeczne podziękowanie przekazujemy Jurorom, szkołom, nauczycielom - za współpracę a Panu Burmistrzowi za patronat i piękne nagrody.

Do zobaczenia za rok!

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry