?Trójka w Teatrze Wielkim?

Rafał Redeł SP3

 28 lutego 2006    02:13

22 lutego 2006r. późnym wieczorem osiemdziesięcioosobowa grupa składająca się z uczniów klas trzecich, rodziców i wychowawców wyruszyła spod szkoły do Teatru Wielkiego. Wyjazd na wycieczkę o tak nietypowej porze, ogromnie poruszył uczniów. Towarzystwo rodziców a nawet rodzeństwa także podkreślało podniosłą atmosferę wieczoru.
Przepięknie ośnieżony i lśniący od świateł Plac Teatralny urzekł nas swym pięknem. Największy zachwyt wzbudziło wnętrze Opery Narodowej. Dzieci z podziwem oglądały też odświętne stroje swoje i innych widzów.
Gdy zgasły światła, ustały rozmowy i zachwyty. Mali widzowie z Trójki przenieśli się w bajkowy świat. Przewodnikami ich była przepiękna muzyka, wspaniała dekoracja i tancerze. W ogromnym skupieniu oglądali balet pt. ?Bajadera?, którego akcja toczyła się w Indiach zaś główną bohaterką była świątynna tancerka Nikija. Dziewczynę porzucił dzielny wojownik Solor, jedynym wyjściem dla niej było przejście do Świata Cieni. O prawa skrzywdzonej bajadery (tancerki) upomnieli się jednak bogowie. I tak jak w każdej bajce ludzie źli zostali ukarani, zaś dobrzy otrzymali nagrodę.
Balet składał się z trzech aktów, więc uczniowie na poznanie Teatru Wielkiego mieli aż dwie przerwy. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się muzykom i ich instrumentom, najciekawsze jednak okazały się kulisy. Wizyta z drugiej strony sceny przyćmiła nawet atrakcje teatralnego bufetu. Ukoronowaniem wieczoru było niezaplanowane spotkanie z osobistościami ze świata polityki.
Należy nadmienić, że wyjazd do Teatru Wielkiego był poprzedzony realizacją kręgu tematycznego pt. ? W królestwie słów, obrazów i myśli?. Na zajęciach uczniowie omawiali znaczenie gestów, symboli i znaków w porozumiewaniu się ludzi. Podejmowane były próby zabaw słowami i muzyką. Uczniowie pracowali metodą dramy, malowali swoje myśli na kamieniach, przekazywali swoje uczucia za pomocą min, gestów i tańca. Dzieci były uwrażliwiane na piękno muzyki poważnej, odczytywały ?listy? w niej zapisane.
Rozmowa z gościem - dziewczynką uczącą się tańca w szkole baletowej, pozwoliła maluchom w sposób szczególny spojrzeć na pracę tancerzy.
Wspaniałym podsumowaniem realizowanego kręgu tematycznego i pobytu w Teatrze Wielkim stała się wystawa prac plastycznych małych melomanów. Na szczególne podziękowania zasługuje Dyrektor Teatru Wielkiego, który po raz kolejny umożliwił naszym uczniom i rodzicom zakup biletów po znacznie niższej cenie.

Hanna Polkowska

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry