Pomnik gotowy - zaproszenie na obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej

START:    14 sierpnia 2012

Antoni Widomski ProMemoria

 6 sierpnia 2012    07:56

Pomnik gotowy
Starania Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku uwieńczone zostały sukcesem. Pomnik gotowy, cieszy oczy. Spotykamy się z dość zgodną opinią, że jest to obecnie najpiękniejszy pomnik w Markach. Olbrzymia w tym zasługa Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Marki.

Uroczyste odsłonięcie pomnika planowane jest 14 sierpnia, w ramach obchodów 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Honorowy patronat na uroczystością w Markach objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej -Bronisław Komorowski.Uroczystości rozpocznie rekonstrukcja historyczna o godzinie 17.15.
Po uroczystej Mszy Świętej polowej w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy 1920 roku i wystąpieniu przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nastąpi odsłonięcie pomnika Żołnierzy 1920 roku.

Po raz pierwszy w historii naszego miasta, nadany zostanie tytuł Zasłużony dla Miasta Marki. Wyróżnionym, pośmiertnie, jest kapitan Wojska Polskiego Zbigniew Motyczyński, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Uroczystości zakończy Apel Pamięci z Wojskową Asystą Honorową Garnizonu Warszawa, złożenie wieńców i zapalenie setek zniczy.

Na uroczystość zapraszają Burmistrz, Rada Miasta Marki, Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku.Fotografia pomnika z 1932 roku, zamieszczona na tablicy informacyjnej, pozwala zorientować się, na ile udało się oddać charakter i "duszę"  pomnika sprzed 80. lat.Tak wyglądał pomnik  w 1932 roku.Tak wygląda pomnik w 2012 roku.

Trzeba przyznać, że budowa pomnika wywoływała spore zainteresowanie odwiedzających cmentarz. Ci, którzy pamiętają "stary" pomnik, w rozmowie często nie kryli wzruszenia. A niejednej osobie i łza się w oku zakręciła.

To cieszy i potwierdza, że warto było przywrócić pomnik do życia.Antoni Widomski

Galeria

zdjecie: 43089
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry