Wieczór Poetów w Zielonce

Rafał Redeł

 17 marca 2006    20:35

Scena Poezji DRUGA PRZESTRZEŃ zaprasza 18 marca o godz. 19.00 do Ośrodka Kultury w Zielonce na: WIECZÓR POETÓW z udziałem JASIA KAPELI i JANA POLKOWSKIEGO organizowany z okazji Światowego Dnia Poezji.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO na Konferencji Generalnej w listopadzie 1999 roku. Inauguracyjne obchody tego święta odbyły się w Paryżu i tam obchodzony jest najhuczniej. W Paryżu od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Uroczyście świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii. W Polsce to święto nie jest jeszcze zbyt popularne, jednak od trzech lat 21 marca odbywają się różne imprezy związane z poezją, częściej na prowincji, w lokalnych domach kultury, niż w dużych miastach. Instytucje kultury organizują w tym dniu spotkania z poetami, imprezy kulturalne, prezentacje młodych talentów. Z tej okazji 18 marca o godzinie 19.00 Scena Poezji "Druga Przestrzeń" w Zielonce zaprasza na Wieczór Poetów ? konfrontację poezji dwóch pololeń. Gośćmi Sceny będą Jaś Kapela ? rocznik 1984i i Jan Polkowski ? rocznik 1954. Jak zwykle nie zabraknie dobrej muzyki. Intencja organizatorów jest wpisanie na stałe WIECZORU POETÓW do kalendarza imprez kulturalnych Zielonki.

Jaś Kapela
urodził się w roku 1984. Zielonka jest jego rodzinnym miastem. Studiuje polonistykę w Krakowie. Na polskiej scenie poetyckiej zaistniał jako zwycięzca pierwszych, organizowanych w Polsce slam poetry. Wystąpił w niezależnej produkcji filmowej "Marecki". Zbiór jego wierszy Reklama uznano za ?przerażająco dojrzały a zarazem frywolny debiut ?; zapowiada podniesienie poprzeczki dla młodych poetów polskich o co najmniej świetlny rok. Nie pamiętam książki, po której byłbym pewien, że mamy do czynienia z zupełnie nowa jakością w poezji? Jeśli co jakiś czas przyjść musi moment przesilenia? to moment ten następuje właśnie teraz. Kapeli udaje się to, co nie udało się żadnemu z autorów penetrujących rejony konfesji ? uwolnienie się od taniego barbarzyństwa, nachalnego powtarzania tych samych banalnych gestów, przemierzania utartych szlaków ?? (z recenzji I. Stokfiszewskiego)

Jan Polkowski,
rocznik 1954, instruktor ZHP, rzeźbiarz, poeta, działacz PZN, członek klubu twórczości literackiej ?Żar?. Mieszka w Kobyłce. ?W poezji jest filozofem. Jego poetyka odtwarza pełna wiedzę o życiu i śmierci, opisuje mechanizm świata w którym istnieje, mieszka, tworzy, zachwyca się i protestuje, cierpi i kocha...? ? napisał Andrzej Zaniewski o jego zbiorze wierszy Życie jest prawdą.

Informacja: Kazimierz Brzózka (kbrzozka_tpz@go2.pl)

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry