Dorzuć się do puszki WOŚP

Kolorowy tydzień wiosny w ?czwórce?.

Krzysztof Bychowski SP4

 29 marca 2006    22:31

Kolorowy tydzień wiosny w czwórce.Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Roweckiego ?Grota? w Markach witali wiosnę kolorowo. W dniach 20.03 ? 24.03 trwał ?Tydzień przeciw agresji?, jeden z elementów Szkolnego Programu Przeciwdziałania i Postępowania w Sytuacjach Wystąpienia Agresji, Przemocy i Innych Zagrożeń ?Przemocy ? Stop!?
Każdego dnia obowiązywał w szkole inny kolor, który uczniowie i nauczyciele starali się zademonstrować swoim strojem.Kolorowy tydzień rozpoczął dzień BIAŁY, który przebiegał pod hasłem ? POKÓJ. W poniedziałek rano na ogólnoszkolnym apelu przedstawicielki Szkolnego Klubu Europejskiego przybliżyły tematykę i znaczenie pokoju, a na drzewie pokoju zawiesiły liście z hasłami: przyjaźń, wolność, przebaczenie, wolność, sprawiedliwość i tolerancja ? te wartości miały nam towarzyszyć przez cały tydzień. Dziewczęta zaapelowały też do społeczności szkolnej słowami Jana Pawła II:
?Pokój Wam wszystkim! Pokój wszystkim sercom! Pokój jest tak wielką wartością, że winien być na nowo głoszony i popierany przez wszystkich. Nie ma ludzkiej istoty, dla której pokój nie byłby dobrodziejstwem. Nie ma ludzkiego serca, które nie radowałoby się osiągnięciem pokoju(...).Pokój jest wartością, która nie zna podziałów. Jest wartością, która zaspokaja nadzieje i dążenia wszystkich ludów i wszystkich narodów, ludzi młodych i starych, mężczyzn i kobiet, wszystkich ludzi dobrej woli.? (Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 1986 r.)
Po apelu odbyły się zajęcia z wychowawcami: uczniowie tworzyli wierszyki, układali rymowanki i piosenki związane z pokojem i przyjaźnią.
We wtorek w szkole zrobiło się żółto ? był to dzień pod hasłem ZROZUMIENIE. Jednocześnie był to pierwszy dzień wiosny, który jak co roku w naszej szkole jest obchodzony jako Spring Day In Europe. Temat przewodni tegorocznego Europejskiego Dnia Wiosny to Together In the Word ? Razem w świecie, a głównymi zagadnieniami były solidarność i tolerancja. Dlatego też wtorek rozpoczął się od wspólnego spotkania na sali gimnastycznej, podczas którego witaliśmy wiosnę w atmosferze tolerancji i zrozumienia. Po apelu odbyła się lekcja, której myślą przewodnią były prawa dziecka i hasło MOJE PRAWA NIE MOGĄ NARUSZAĆ PRAW DRUGIEGO CZŁOWIEKA.Następnego dnia w szkole zapanował kolor czerwony, symbolizujący DZIAŁANIE. W klasach powstawały plakaty i gazetki ścienne zawierające nasze pomysły na przeciwdziałanie przemocy.W dniu pomarańczowym, który przebiegał pod hasłem PRAGNIENIA, uczyliśmy się jak w codziennych sytuacjach wykorzystywać zachowania asertywne.Piątek był dniem PRZYJAŹNI, a szkoła zabarwiła się na zielono. Rozmawialiśmy o przyjaźni, uczyliśmy się przepraszać i wybaczać obdarowując się miłymi słowami i wykonanymi samodzielnie kwiatkami. Następnie cała szkoła spotkała się w sali gimnastycznej, aby podsumować i zaprezentować działania całego tygodnia. Było to niesamowite spotkanie, pełne pokoju i przyjaźni. Sala gimnastyczna zamieniła się w wystawę plakatów i gazetek. Uczniowie prezentowali rymowanki, wierszyki, piosenki i scenki promujące życie bez przemocy i agresji w przyjaznej atmosferze tolerancji i pokoju. Uczniowie klasy Ia w zabawnej scence pokazali wszystkim, jak trzeba się zachować, gdy ktoś nas zaczepia. Uczennica klasy Ib ułożyła taki wiersz:
?Pokój to wielki skarb.
Pokój powinien otaczać świat.
Pokoju chcą wszystkie dzieci na calutkim świecie.
Pokój ociera łzy ? pokoju chcesz i Ty.
Jak już nie będzie wojen na świecie,
będziemy grzeczni we wszechświecie.
Pokoju chcą wszystkie dzieci na calutkim świecie.?
IIa zaśpiewała piosenkę o porównaniach, która przypomniała wszystkim, że ?ludzie od ludzi różnią się wielce (?) więc czemu ciągle się dziwujemy, dlaczego robimy porównania??
Z różnych stron sali gimnastycznej rozlegały się okrzyki i rymowanki: ?Gdy smutno Ci, gdy czujesz się źle ? przyjaciel zawsze pocieszy Cię?- wołała klasa IVb, uczniowie IIb mieli wspaniały sen ? ?Śniła mi się w nocy szkoła bez przemocy. Wszyscy byli mili, wcale się nie bili?. Klasa 3b skandowała swoje szkolne ABC: ?A, B, C ? nie bij mnie! E, F, G ? nie obrażaj mnie! H, I, J, K ? szkoła nie jest zła! L, Ł, M ? obroń mnie! N, O, P ? nie będzie źle! R, S, T ? nie krzywdź mnie! U, W, Z ? krzyknij ?nie?! Z, Ź, Ż ? nie zaczynaj się!? Wierszykom IIIa towarzyszyły gołębie ? symbol pokoju i piękny plakat z hasłem ?Stworzyć jedno serce z dwóch ? oto przyjaźń.? Uczniowie klasy Vc ułożyli piosenkę, którą zaprezentowali przy akompaniamencie gitary. Jej refren brzmiał tak: ?Walczmy o to wspólnie, by pokój wokół trwał. Niechaj walczy każdy człowiek, każdy naród, każdy kraj. Przyjaźń niech wokół kwitnie, bo to bardzo ważna rzecz. Każdy człowiek pragnie wiedzieć, że wartością jest?.
W atmosferze zabawy nie zabrakło oczywiście hip - hopu. Klasa Vb rapowała: ?Pokój to najważniejsza rzecz na świecie. Mówię wam, jeśli jeszcze tego nie wiecie. Gdy przychodzi wojna ? nie ma wolności, nie ma również tolerancji i sprawiedliwości?? VIb zaś w tym samym rytmie dodała: ?Dzisiaj mamy dzień pokoju, nie biegamy, spokojnie gadamy, nie plujemy, nie bijemy, tylko sobie rękę podajemy. Wszystkim pomagamy, nic nie zabieramy?? VIa natomiast recytowała:
?My jesteśmy ucznioludki
Mamy często duże smutki.
Chcemy być w przyjaźni z wami
I waszymi kolegami.
Ten kto nie umie żyć w przyjaźni,
Niech użyje wyobraźni.
Czy Ty mały, czy Ty duży
Nie obawiaj się tej burzy.
U nas górą tolerancja
Nie znosimy wcale chamstwa.
Pomożemy i wesprzemy
I do celu wnet dojdziemy !?
Va podsumowała cały kolorowy tydzień:
?Biały kolor ? znak pokoju, w taki sposób koniec boju!
Żółty kolor to zrozumienie ? każdego człowieka marzenie.
Dzień czerwony to działanie ? więc działajmy razem z prawem!
Pomarańczowy to pragnienie ? więc obudźmy swoje sumienie.
Dzień zielony ? przyjaźń wielka, w dzień powszedni i od święta!?
To był bardzo ciekawy tydzień. Wszyscy razem uczniowie i nauczyciele, oprócz ?normalnych? lekcji robili coś, co pomoże wszystkim uczestnikom życia szkolnego wspólnie działać przeciw agresji i przemocy oraz zastąpić te złe zachowania atmosferą zrozumienia i przyjaźni. Mamy nadzieję, że ten kolorowy, wiosenny tydzień będzie ? pierwiosnkiem? zwiastującym zmiany w naszym codziennym, szkolnym życiu.
Przygotowała Beata Lisik.

Kolorowy tydzień wiosny w ?czwórce?.


Kolorowy tydzień wiosny w ?czwórce?.


Kolorowy tydzień wiosny w ?czwórce?.


Kolorowy tydzień wiosny w ?czwórce?.


Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej siętworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry