Troska o stałego pasażera z punktu widzenia ZTM i z punktu widzenia stałego pasażera

Paweł Jaczewski Komunikacja

 22 października 2012    00:43

W dalszej części wiadomości możemy przeczytać o cenach biletów po podwyżce oraz o tym jak podwyżka od nowego roku dotknie stałych pasażerów posiadających bilety długoterminowe,  a jak przypadkowych sporadycznie korzystających z komunikacji i kasujących jednorazówki.W poprzednim tygodniu (bodajże w poniedziałek) napisałem do ZTMu pismo takiej treści:

"Szanowni Państwo,
na portalu Facebook.pl, jak na swoim Fanpage i na Państwa stronie napisaliście Państwo: "Choć od 1 stycznia 2013 roku wzrosną ceny wszystkich rodzajów biletów, stali "klienci" warszawskiej komunikacji miejskiej podwyżki odczują w najmniejszym stopniu. Ceny biletów 30- i 90-dniowych imiennych wzrosną najmniej."  (cały artykuł tutaj: http://ztm.waw.pl/informacje.php?i=621&c=98&l=1 - przyp. P.J.)
(...) Cena biletu jednorazowego obecnie to 3,6 zł. Nowy bilet będzie kosztował 4,4 zł. Na podstawie prostego działania matematycznego wychodzi, że cena nowego biletu będzie droższa o 22,2%. Podobnie z biletem jednorazowym na obie strefy. Bilet kosztuje obecnie 5,6 zł. Będzie kosztował natomiast 7 zł. To jest wzrost o równe 25%. A co do biletu kwartalnego na 1 i 2 strefę to obecnie kosztuje 370 zł., a ma kosztować 474 zł. To jest wzrost o 28,1% czyli w każdym przypadku procentowy wzrost jest większy niż biletu jednorazowego czy to na pierwszą czy na drugą strefę.
(...)Moim zdaniem jest to skandal. (...) (Tu napisałem, że czekam na odpowiedź do piątku, ponieważ chcę opublikować tę informację - odzewu nie było- przyp. P.J.)
Jak wcześniej wspomniałem nie zależy mi na niczym innym jak na tym, żebyście Państwo zaczęli szanować stałych Klientów, a nie tylko dbać o PR z pominięciem pasażera (vide: stworzona ostatnio przez Państwa ankieta, która miała subiektywnie wybraną kafeterię). (Chodziło o ankietę, co pasażerom najbardziej przeszkadza w innych pasażerach komunikacji miejskiej z podaniem tylko 4 możliwości odpowiedzi - przyp. P.J. O tej ankiecie można przeczytać tutaj: http://www.tvnwarszawa.pl/index.php/informacje,news,brak-higieny-osobistej-wkurza-pasazerow,60675.html) Podejrzewam, że 80% Warszawiaków najbardziej przeszkadzają ludzie, którzy śmierdzą (...), a Państwo doszli do wyników, że najbardziej pasażerom przeszkadzają ludzie, którzy stoją w drzwiach. Owszem to też czasami jest uciążliwe, jednak to pikuś w porównaniu w ludźmi, którzy śmierdzą i przeważnie jeżdżą bez biletów. Gdybyście Państwo jeździli komunikacją to byście na pewno rozumieli tę sytuację.
Czekam na kontakt z Państwa strony do piątku.

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł Jaczewski
Mieszkaniec Marek
(podany mój adres e-mail)
(podany mój numer telefonu)
moderator portalu: Marki.net.pl"

 

Mój komentarz do całej sprawy:

Nie da się ukryć, że wyliczenie ZTMu na stronie jest prawidłowe, tzn. faktycznie gdybyśmy przez cały miesiąc jeździli na biletach jednorazowych to byłoby dużo drożej niż na miesięcznych, tylko czy taki artykuł ma sens? Gdyby pasażerowie za tę samą cenę mogli jeździć na biletach jednorazowych albo miesięcznych to przypuszczalnie większość z nas decydowała by się na jednorazowe, bo zawsze coś by można było zaoszczędzić (w sytuacji choroby, gdy nie jeździmy do pracy). ZTM w artykule stosuje szereg wygodnych dla siebie porównań, które - nie da się ukryć - są faktami, jednak sprytnie dobranymi mającymi na celu pokazanie, że (tu cytat z ztm.waw.pl) "stali klienci" warszawskiej komunikacji miejskiej podwyżki odczują w najmniejszym stopniu. Ceny biletów 30- i 90-dniowych imiennych wzrosną najmniej".

Moim zdaniem słusznym rozwiązaniem było by pokazanie, ile procentowo rośnie cena danego biletu, niestety (z niewiadomych względów) na stronie ZTMu takiego wyliczenia brak.  Fakty są takie, że bilety długoterminowe drożeją procentowo bardziej niż bilety jednorazowe.

Jeśli ktoś chciałby policzyć procentowy wzrost ceny wybranego biletu w stosunku do innego pokażę na przykładzie jak to zrobić. Podwyżka jednorazowego na I strefę: obecnie ten bilet kosztuje 3,6 zł. Od 1.01.2013 r. będzie kosztował 4,4 zł.

Cenę nowego biletu dzielimy na cenę starego: w tym przypadku 4,4 dzielimy na 3,6. Wychodzi 1.2222(...). Od tego odejmujemy 1 i wychodzi 0,222222(...). Podwyżka ceny biletu jednorazowego to 22,2%.''

Na koniec podaję jeszcze dwa ważne linki:

1. Kompletna taryfa ZTM po podwyżkach od 1.01.2013 r.: http://www.ztm.waw.pl/?c=576&l=1

2. Pdf z Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy o podwyżce cen biletów i z nową taryfą. Ceny biletów zawierające kolejną podwyżkę, która czeka nas 1.01.2014 r. znajdują się na stronach 21, 22 oraz 23 (dla przykładu podam, że Markowianie za bilet jednorazowy od 2014 r. zapłacą 7,8 zł., natomiast za normalny kwartalny 550 zł.): http://www.ztm.waw.pl/download/pdf/XXXII_769_2012%20z%2023.02.2012.pdf

Paweł Jaczewski

 

 

Galeria

zdjecie: 44961

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry