Czad - cichy zabójca !

Piotr Matusiak UMMarki

 24 października 2012    09:18


W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen.Nigdy nie lekceważ oznak nieszczelnych przewodów kominowych. Zapewnij bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. Pamiętaj o regularnych przeglądach przewodów wentylacyjnych oraz ich czyszczeniu.


Trwa sezon grzewczy. W wielu domach nadal używane są piece zasilane paliwem stałym, takim jak węgiel czy drewno. Jednak eksploatacja takich urządzeń grzewczych zasilanych drewnem lub węglem oraz piecykami gazowymi nie zawsze prowadzona jest prawidłowo, co prowadzi do pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla (czad). Występujące wady urządzeń grzewczych, brak wyobraźni osób je obsługujących często prowadzi do bardzo groźnych w swych skutkach pożarów mieszkań, budynków mieszkalnych oraz gospodarczych.
Np. piecyk gazowy w małej łazience bez przewodu kominowego (lub z niedrożnym przewodem kominowym), może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 dm2 tlenku węgla, czyli dawkę która może zabić dorosłego człowieka.
Każdego roku statystyki straży pożarnej odnotowują w okresie jesienno - zimowym powstanie pożarów, których przyczyną było niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych.


Nigdy nie lekceważ oznak nieszczelnych przewodów kominowych.


Pamiętaj o regularnych przeglądach przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz ich czyszczeniu.


Przy wydatku niewielkiej kwoty pieniędzy na konserwacje zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.


O wyczuwalny dymie w mieszkaniu lub innych niepokojących okolicznościach prosimy informować Straż Pożarną.


Tlenek węgla (czad) - jest gazem powstających w wyniku niepełnego spalania węgla oraz substancji organicznych przy niedostatecznym dopływie tlenu. Jego wykrycie możliwe jest wyłącznie przy pomocy specjalnych urządzeń pomiarowych.
Jest gazem - nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle", wiąże się z hemoglobiną tworząc tzw. karboksyhemoglobinę i uniemożliwia przenoszenie tlenu przez co powoduje niedotlenienie organizmu. Dostając się do organizmu matki może doprowadzić do śmierci płodu. W bardzo dużym stężeniu (około 75-100%) może lekko pachnieć czosnkiem. Ma też charakter wybuchowy, w powietrzu pali się niebieskawym płomieniem. Jest nieco lżejszy od powietrza (gęstość 0,967), przez co łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi.Kampania społeczna Dom bez tlenku węgla


 

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

 

Miasto Marki |

Galeria

zdjecie: 45008

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry