Dzień zaduszny

Piotr Matusiak UMMarki

 2 listopada 2012    10:11

Dziś wspominamy tych, którzy odeszli do wieczności. 2 listopada Kościół Katolicki obchodzi Dzień Zaduszny.  Dziś wielu z nas odwiedzi cmentarze, zapali znicze, przyniesie kwiaty. Zachował się też zwyczaj składania wypominków za dusze najbliższych, by cały Kościół modlił się za ich zbawienie. Wspomnijmy zatem tych, którzy odeszli od nas w tym roku. Sergiusz Hornowski  (1914 - 2012), Mieczysław Misiurski (1945 - 2012). Sergiusz Hornowski. Po przyjeździe do Polski ukończył w 1932 r. Korpus Kadetów, a następnie Szkołę Podchorążych Sanitarnych i w 1938 r. Wydział Lekarski Uniwersytetu im. J. Piłsudskiego w Warszawie. We wrześniu 1939 r. porucznik, uczestnik walk w rejonie Puław Kurowa. Ranny w walkach, po ucieczce z niewoli powrócił do Warszawy. Od 1940 r. w ZWZ, a następnie w Armii Krajowej, komendant II rejonu Celków VII obwodu Obroża AK obejmującego gminy Bródno i Marki. Uczestnik walk w 1944 r. akcji "Burza" w rejonie Marek i Strugi. Aresztowany 6 listopada 1944 r., wywieziony do obozów NKWD i zesłany na Sybir, gdzie w kolejnych obozach pełnił funkcję lekarza, ratując wielu Polaków od niechybnej śmierci. Po powrocie z zesłania od 4 grudnia 1947 r. rozpoczął pracę w szpitalach warszawskich, początkowo w Instytucie Gruźlicy, a następnie jako ordynator oddziału chirurgicznego w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. W roku 1951 uzyskał stopień doktora, a w 1957 r. kandydata nauk, którego jednak nie uznano za stopień doktora habilitowanego z powodów politycznych. Opublikował ponad 140 prac naukowych z dziedziny leczenia gruźlicy, żółtaczek, nowotworów złośliwych i innych. Reprezentował polską chirurgię na wielu zjazdach międzynarodowych. Po przejściu na emeryturę pracował jako lekarz chirurg w Spółdzielni Lekarskiej Konsultacyjnej. Za walki w 1939 r. i 1944 r. otrzymał Krzyż Srebrny Virtuti Militari i Krzyż Walecznych, Krzyż Powstania Warszawskiego, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, a w 2006 r. nominację na pułkownika. Został odznaczony Krzyżem Zesłańców Sybiru i medalem Pro Memoria. Za pracę medyczną i działalność dla Warszawy otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Syrenkę za zasługi dla Warszawy, Odznakę za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, medal Augusta Wolfa (najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego). Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich, Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy AK, honorowy prezes Koła Żołnierzy AK w Markach i honorowy obywatel miasta Marki, członek Zarządu Stowarzyszenia Twórców Muzeum Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Przez 70 lat związany z Warszawą i województwem mazowieckim. Propagator historii medycyny, zwłaszcza dziejów medycyny wojskowej w Warszawie.

Mieczysław Misiurski Absolwent Liceum Plastycznego w Nałęczowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczeń profesorów: J. Wodyńskiego, J. Szancera, J. Pałki, S. Poznańskiego. Dyplom ASP z wyróżnieniem otrzymał w 1972 roku. Od 1973 do 1982 roku pracował w zespole naczelnego plastyka w Urzędzie m. st. Warszawy na stanowisku starszego stołecznego inspektora. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki. Zajmował się grafiką, malarstwem, rzeźbą. Wystawiał indywidualnie i uczestniczył w wystawach zbiorowych, plenerach międzynarodowych. Duże zainteresowanie krytyki wzbudziła wystawa  w galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie, na której pokazał "Znaki" i "Drogę Krzyżową". Wielokrotnie indywidualnie i grupowo wystawiał swoje prace także w Mareckim Ośrodku Kultury. Laureat 36 nagród w konkursach na plakat. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w muzeach: Rosji (Moskwa), Białorusi (Mińsk), Belgii (SINT Niklaas, Mons), Polski (Oświęcim, Wilanów, Ciechanowiec).

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Miasto Marki |

Galeria

zdjecie: 45108
fot. 2

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry