Święto Odzyskania Niepodległości - relacja

Piotr Matusiak UMMarki TPM

 13 listopada 2012    13:07

Mieszkańcy jak co roku licznie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy 94. rocznicę. Z tej okazji Miasto przygotowało uroczystą Mszę Świętą z udziałem orkiestry symfonicznej Nova pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego.  Po mszy odbył się koncert, w którym zaprezentowano utwory takie jak: "Uwertura Polonia" Ryszarda Wagnera, Mazur z opery "Straszny Dwór" i fragmenty opery "Halka" Stanisława Moniuszki oraz fragmenty opery "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego. Koncert odbył się z udziałem z udziałem wokalistki operowej Urszuli Piwnickiej. Gościnnie zaprezentowała się także Agnieszka Lużyńska.

Następnie w godzinach wieczornych, pod pomnikiem "Dziesięciu powieszonych" wszyscy odśpiewali uroczyście hymn, po którym nastąpiło przemówienie Burmistrza Miasta Marki a następnie odbyło się uroczyste składanie wieńców w asyście pocztów sztandarowych, harcerzy i kombatantów.

Jednym z elementów uroczystości był pokaz patriotycznego filmu "Historia Polski" oraz pokaz slajdów fotograficznych o tematyce mareckiej "Marki z lotu ptaka". Na zakończenie uroczystości głównych mieszkańcy zapalili znicze i ułożyli je przed pomnikiem tworząc flagę narodową.

Uczestnicy otrzymali poczęstunek wojskową grochówką z polowej kuchni, chorągiewki oraz kokardy narodowe.  W tak podniosłej atmosferze markowianie wspólnie świętowali rocznicę Odzyskania Niepodległości oglądając pokaz sztucznych ogni w muzycznej oprawie nawiązującej do działań batalistycznych.

Po obchodach w ramach akcji "Zamelduj się w Markach" wylosowano tablet, którego właścicielem został pan Dariusz z ul. Zabawnej. W akcji uczestniczyć mogą osoby pełnoletnie posiadające meldunek na terenie miasta Marki. Toyota Yaris czeka w losowaniu głównym loterii, które odbędzie się 4 stycznia 2013 roku.

Miasto pragnie podziękować Mareckiemu Wodociągowi Sp. z o.o. za wsparcie finansowe, które pomogło uświetnić tegoroczne uroczystości oraz dwutygodnikowi Fakty WWL za objęcie patronatem medialnym obchodów.

Więcej o akcji "Zamelduj się w Markach"
 

Miasto Marki |

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Więcej zdjęć na WWW.MARKI.PL

Galeria

zdjecie: 45321
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry