Relacja z "MARECKIEJ JESIENI POEZJI 2012" w Mareckim Ośrodku Kultury im. T.Lużyńskiego.

MOK Marki MOK

 27 listopada 2012    23:22

Jak każdego roku, od osiemnastu lat Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zorganizował pod patronatem Burmistrza Miasta Marki Ogólnomiejski Konkurs Recytatorski w ramach MARECKIEJ JESIENI POEZJI 2012. Dyrektor Krystyna Klimecka, autorka i organizatorka tej pięknej imprezy nie przez przypadek zaproponowała temat Konkursu "Strofy o drzewach" albowiem w Galerii MOK-u zaprezentowała swe prace (gobeliny, gwasze i rysunki) wybitna artystka Elżbieta Kaniecka-Siegoczyńska. Ta wyjątkowa wystawa, zatytułowana "Moc Natury" była dla autorki Konkursu inspiracją do zaproponowania właśnie tego pięknego tematu.

I tak Dyrektor MOK-u zaprosiła dzieci i młodzież z mareckich szkół podstawowych i gimnazjalnych (wszystkie szkoły przyjęły zaproszenie -47 uczestników) do poetyckiej podróży do świata przyrody i mocy natury, z nadzieją, iż będzie to wędrówka pełna refleksji i zadumy nad pięknem nieujarzmionym tak bliskim i nieodłącznym człowiekowi od zarania jego dziejów. Zgodnie z regulaminem Konkursowym Dyrektor MOK-u powołała profesjonalne jury w składzie:

- Anna Kozioł, pedagog i instruktor teatralny;

- Małgorzata Puzio, aktorka;

- Paulina Borzecka, instruktor kulturalno-oświatowy z Mareckiego Ośrodka Kultury.

Uroczystości odbyły się 6 listopada (konkurs) i 16 listopada (finał).W dwóch kategoriach wiekowych jury wybrało ogółem 12 laureatów.

A oto szczegółowe wyniki XVIII edycji "MARECKIEJ JESIENI POEZJI 2012": Szkoły Podstawowe:

I miejsce-Zofia Szafrańska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach, nauczyciel: Grażyna Pietrzak (utwory: "Na lipę", "Młody las").

II miejsce-Ludwika Moczulska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Markach, nauczyciel: Anna Jóźwik (utwory: "Drzewa", "Drzewa").

III miejsce-Mateusz Zawadzki, Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach, nauczyciel: Anna Pietrzak - Ziętara (utwory: "Kto nie kocha drzew", "Brzoza").

Wyróżnienia:

- Mateusz Juchnicki, Podstawowa nr 5 w Markach, nauczyciel: Anna Jóźwik (utwory: "Brzozy są bezpartyjne", "Dęby").

- Zuzanna Tkacz, Szkoła Podstawowa nr 4 w Markach, nauczyciel: Anna Kaczor (utwory: "Sosna", Po to jest las").

- Weronika Skarżyńska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Markach, nauczyciel: Anna Pietrzak - Ziętara (utwory: "Drzewa", "W górach jest wszystko, co kocham").

Szkoły Gimnazjalne:

I miejsce-Bartłomiej Kryca, Zespół Szkół nr 1 w Markach, nauczyciel: Alina Kowalczyk (utwory: "Do nadwiślańskiej topoli", "Nieznane drzewo").

II miejsce-Mateusz Mistarz, Zespół Szkół nr 2 w Markach, nauczyciel: Ewa Wójcik (utwory: frag. "Pana Tadeusz", "Limba").

III miejsce-Olga Falkowska, Zespół Szkół nr 2 w Markach, nauczyciel: Ewa Wójcik (utwory: frag. "Pan Tadeusz", "Sekwoja").

Wyróżnienia:

- Cezary Kozłowski, Zespół Szkół nr 2 w Markach, nauczyciel: Iwona Kamińska (utwory: "Akacja", "Wysokie drzewa").

- Patrycja Rogulska,  Zespół Szkół nr 2 w Markach, nauczyciel: Beata Śpiewak (utwory: "Limba", "Jesienne drzewo przyjaźni liście gubi").

- Magdalena Siska,  Zespół Szkół nr 1 w Markach, nauczyciel: Alina Kowalczyk (utwory: "Krajobraz polski", "Wieści czarnoleskie").

Temat tegorocznej edycji "STROFY O DRZEWACH" zbliżył odbiorców poezji do natury pobudził do odczytania symbolu drzewa jako życiodajnej mocy, okazał się dla deklamujących nie lada wyzwaniem. I tak podczas konkursu wybrzmiały strofy o drzewach w utworach m.in. Bolesława Leśmiana, Kazimierza Przerwy - Tetmajera, Joanny Kulmowej, Jacka Kaczmarskiego, Ernesta Brylla, Adama Mickiewicza, Leopolda Staffa, Marii Konopnickiej, Księdza Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy.

Dobór wierszy oraz poziom zaprezentowanych recytacji świadczył o wrażliwości młodych ludzi na myśli wyrażone poetycko, niekiedy melancholijnie, spokojnie a zarazem wzniośle i poruszająco.

W uroczystości finałowej uczestniczył honorowy patron Konkursu, Burmistrz Miasta Marki Janusz Werczyński, który wraz z Dyrektor MOK-u wręczył laureatom piękne nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta Marki. Dziękujemy!

A słowa Burmistrza napisane w kronice w szczególny sposób oceniają i podkreślają wartość naszego konkursu: "W dobie sms-ów i e-maili piękno języka schodzi na dalszy plan. Nasz język staje się prosty, bardziej komunikatywny, ale zdecydowanie uboższy. Kto dzisiaj pisze wiersze, dla ukochanej lub choćby miłosne listy? Dlatego warto, choć na chwilę, zatopić się w poezji. Jakże się nie zachwycić?"

I w takim zachwycie przebiegło finałowe spotkanie XVIII edycji Ogólnomiejskiego Konkursu Recytatorskiego "MARECKA JESIEŃ POEZJI 2012". Zachwycie, radującym organizatorów, jury, które z przyjemnością wyłoniło laureatów, jak również w  zachwycie nagrodzonych, którzy po raz kolejny zabrali nas w podróż po "strofach o drzewach".

Uczestnicy Konkursu, Pedagodzy oraz Szkoły otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowanie za udział w "MARECKIEJ JESIENI POEZJI 2012".

Młodym adeptom trudnej sztuki recytatorskiej oraz ich pedagogom, serdecznie dziękujemy za rzetelne przygotowanie recytacji, pełnych jesiennych refleksji, które w codziennym zabieganiu zachęcają nas wszystkich do częstego sięgania do ulubionych tomików poezji.

 

Zespół

Mareckiego Ośrodka Kultury

im. Tadeusza Lużyńskiego

[gallery columns="4" orderby="title"]    

Galeria

zdjecie: 45555
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry