Relacja z wieczoru autorskiego Mariana Ryszarda Sawickiego w Mareckim Ośrodku Kultury im. T. Lużyńskiego.

MOK Marki MOK

 28 listopada 2012    00:14

[gallery]      

Spotkanie z Marianem Ryszardem Sawickim, autorem książki

"MARKI 1920. PRZEDPOLE WALK O RADZYMIN. Działania bojowe 85 Pułku Strzelców Wileńskich".

Promocja książki i Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu KAROL STĘPKOWSKI - śpiew, recytacja WIESŁAW KOWALSKI - gitara, śpiew Oprawa akustyczna: DARIUSZ MYSZKINIS - firma "MASTER" sobota - 17.XI. 2012 roku godz. 17.00

Marian Ryszard Sawicki

Urodzony w 1946 roku, z wykształcenia inżynier budownictwa, z zamiłowania pasjonat historii, szczególnie tej lokalnej, mareckiej. Współautor publikacji "Zielonka, zapomniane lotnisko września 1939 r.", Zielonka 2009. Autor wielu artykułów dotyczących dziejów Marek, zamieszczonych na stronach internetowych (marki.net.pl). Pomysłodawca i inicjator m.in. sprowadzenia parowozu kolejki mareckiej, szlaków rowerowych związanych z miejscami pamięci narodowej, prezes Komitetu odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 r. na mareckim cmentarzu. Twórca ogrodzenia w miejscu kaźni na Kruczku w Markach. Przeprowadził rozmowy z żyjącymi osobami, które są świadkami wydarzeń związanych z rozstrzelaniem około 60 mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi w dniu 30 lipca 1944 roku i opracował dokumentację tych rozmów, sporządził tablice upamiętniające pomordowanych. Wykonał tablice upamiętniające żołnierzy polskich z 1920 roku pochowanych na cmentarzu parafialnym w Markach. Pomysłodawca i wykonawca tablic informacyjnych na tzw. górce św. Antoniego w Markach-Strudze. Tablice dotyczą wydarzeń związanych z bitwą warszawską w 1920 r. Prowadzi liczne zajęcia na temat dziejów Marek z uczniami mareckich szkół. Za społeczną działalność na rzecz rozbudzania zainteresowania dziejami Marek oraz kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu odznaczony w 2010 r. medalem "PRO MEMORIA".

W sobotę 17 listopada 2012 roku w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się wieczór autorski promujący najnowszą książkę Mariana Ryszarda Sawickiego p.t. "MARKI 1920. Przedpole walk o Radzymin. Działania bojowe 85 Pułku Strzelców Wileńskich".

Burmistrz Miasta Marki Janusz Werczyński oraz Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury Krystyna Klimecka - autorka scenariusza i organizatorka promocji - zaprosili honorowych gości oraz mieszkańców Marek do udziału w wydarzeniu, które w swej wymowie zapisało się w kartach historii miasta jako przykład dbania o wartości patriotyczne swojej "małej ojczyzny".

Wszystkich licznie (70 osób) zgromadzonych - przywitała Paulina Borzecka, instruktor kulturalno - oświatowy Mareckiego Ośrodka Kultury. Na uroczystość przybyli m.in. Marcin Piotrowski ? Przewodniczący Rady Miasta Marki, Marian Ryszard Sawicki - mieszkaniec Marek, autor promowanej publikacji, Jan Wnuk - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, Zbigniew Paciorek - historyk autor publikacji opisującej historię miasta Marki.

Po krótkim wstępie wprowadzającym wszystkich w atmosferę patriotycznej zadumy, rozpoczął się "Koncert Pieśni Patriotycznych", w wykonaniu znakomitych artystów, aktora i reżysera Karola Stępkowskiego  oraz muzyka i wokalisty Wiesława Kowalskiego. Melodia "Marsz Polonii", recytacja "Polsko, Polsko święta bogobojna" - frag. "Beniowski" Juliusza Słowackiego podkreśliło wzniosły nastrój uroczystości. Rytm pieśni patriotycznych, które zaprezentowali artyści radośnie wskrzesił ducha patriotyzmu, czego dowodem było wspólne śpiewanie takich utworów jak "Pierwsza Brygada", "Więc pijmy wino szwoleżerowie", "Białe róże" czy "Piechota".

Po koncercie, nastąpiła część, w której w szczegółach poznaliśmy losy powstawania publikacji. Książkę zaprezentowali na zaproszenie dyrektor MOK Zbigniew Paciorek, oraz Marek Mańk, autor opracowania graficznego (projekt okładki, opracowanie graficzne, skład i łamanie) autor prezentacji mulltimedialnej ściśle nawiązującej do faktów, o których się dowiadujemy sięgając po książkę. Rzetelny komentarz historyczny Marka Mańka oraz Zbigniewa Paciorka coraz jaśniej ukazywały przyszłym czytelnikom głębię tematu zawartego w książce.

Interesujący komentarz promujący książkę przedstawił zebranym Jan Wnuk - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, którego sam autor określił jako swojego mistrza w trudnej sztuce odszukiwania, relacjonowania i zamknięcia w tematyczną całość tematu historycznego. W dowód wdzięczności autor otrzymał z rąk Jana Wnuka Dyplom Uznania za owocną współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina. Recenzji książki dokonał również Tomasz Paciorek marecki radny pracujący, na co dzień w Komisji Kultury Rady Miasta Marki, który po lekturze wyraził swój zachwyt porównując niektóre literackie opisy, jakie napotkał w tekście do stylu autorów klasycznych. Esencję wypowiedzi stanowiło zwrócenie uwagi na udźwignięcie ciężaru, jaki wiąże się z tego typu opracowaniem. Opracowaniem wymagającym od autora wytrwałości, cierpliwości w poszukiwaniu i odkrywaniu prawdy o sobie, swoim miejscu, w którym żyje i tym, co to oznacza dla przyszłych pokoleń. W tym miejscu warte zacytowania są słowa Romana Dmowskiego, które czytelnik odnajdzie w tekście: "Historia wszystkich narodów uczy nas, jak często po pokoleniach marnych, moralnie słabych, niedołężnych, przychodziły pokolenia dzielne, z szerokimi aspiracjami, które wielkich dzieł dokonywały".

Sam autor Marian Ryszard Sawicki bardzo rzetelnie zobrazował nam etapy przygotowywania książki, dzieląc się tym samym osobistymi spostrzeżeniami, uwagami z życia, które potwierdzały jego ogromną, pasję do historii, szczególnie tej lokalnej - mareckiej jak również zamiłowanie do literatury, co w rezultacie pięknie ukazało jego wrażliwość względem patrzenia i obrazowania wydarzeń, które przytaczał i opisywał. Po zakończeniu uroczystości z przyjemnością składał pamiątkowe wpisy do książek, nabytych przez mieszkańców Marek.

Podczas tego wieczoru zapisała się nowa karta w historii miasta Marki. Karta, która w pamięci przyszłych pokoleń wskaże jak ważnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego jest fakt dbania o wartości wrastające w świadomość społeczności lokalnej, w jakiej przychodzi nam żyć, "małej ojczyzny" , którą wspólnie kreujemy i wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni.

"To nie jest łatwe zadanie podsumować tak wymowną w charakterze uroczystość - powiedziała na zakończenie Paulina Borzecka, tym samym wyrażając do wszystkich podziękowanie za przybycie  -  ponieważ historia rządzi się własnymi prawami, niemniej jednak faktem jest to, że dzisiaj staliśmy się uczestnikami wydarzeń, które tworzą historię Marek. Historię miasta, w którym takie wartości jak patriotyzm, honor, tradycja są immanentnie z nią związane i pielęgnowane przez pokolenia".

  Rozwinięciem tej refleksji były zacytowane słowa Burmistrza Janusza Werczyńskiego, który w przedmowie do książki "MARKI 1920. Przedpole walk o Radzymin" napisał: "W dobie rozmywania się słowa patriotyzm - książka, którą oddajemy w ręce czytelników ma ogromną zaletę, bo przypomina, o jakie treści w tym pojęciu chodzi. Jest wykładnią tego pojęcia rozumianego przez pryzmat dziejów Marek wpisanych w tło wydarzeń związanych z wojną polsko - bolszewicką 1920 roku, której znaczenia dla losów Polski oraz Europy przypominać chyba nie trzeba. Serdecznie zachęcam do przeczytania tego opracowania. Uważam, że książka ta powinna znaleźć się na honorowym miejscu w każdej mareckiej rodzinie, szkole, bibliotece".

   Spotkanie 17 listopada 2012 roku w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego przebiegło w patriotycznym nastroju, pełnym wspomnień, skłaniającym do refleksji w podniosłej atmosferze, minionego jakże ważnego dla wszystkich rodaków Święta Niepodległości. Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy za przybycie, a autorowi niezmiennie życzymy, cytując klasyka Horacego : "Carpe, diem" czyli  "chwytaj dzień"  i każdą następną chwilę, aby była ona inspiracją do przyszłej owocnej pracy przy nowych publikacjach.

Paulina Borzecka

Marecki Ośrodek Kultury

im. Tadeusza Lużyńskiego

Galeria

zdjecie: 45604
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry