Do czytania i słuchania... Nowości

Małgorzata Rowicka Biblioteka

 8 grudnia 2012    12:23

... DO CZYTANIA

MARIO PUZO
"OMERTA"
"Nieboszczycy nie mają przyjaciół", mówi gangster planujący zabicie czołowego mafiosa Ameryki, don Raymonde Aprilego. Zabójstwo popełnione w samym centrum Manhattanu na człowieku, który trzy lata wcześniej przeszedł na emeryturę, zerwał przestępcze kontakty i zajął się legalną działalnością bankową, wprawia w zdumienie jego dawnych współpracowników. Komu mogło zależeć na śmierci Raymonde? Dlaczego policja i FBI, a nawet świat podziemny ignorują sprawę, a dzieci - dwójka synów i córka Nicole - zachowują tak, jakby pogodziły się z losem? Jest jednak ktoś, kto chce poznać prawdę o śmierci legendarnego szefa mafii. Kurt Cilke, szef FBI w Nowym Jorku, człowiek, który kosztem nieetycznych kompromisów i gwałcenia własnych zasad moralnych posłał większość mafijnych bossów za kratki. I Astorre Viola, bratanek Aprilego i jego główny spadkobierca, importer makaronów. Na oczach rodziny dokona się przemiana Astorre z wymuskanego playboya w człowieka honoru, który weźmie na swoje barki niebezpieczne zadanie wytropienia zabójców i pomszczenia przybranego ojca...

ALEKSANDER SOŁŻENICYN
"MORELOWE KONFITURY"
Morelowe konfitury powstały po powrocie autora z wieloletniego wygnania z kraju. Jest to zbiór powiązanych ze sobą, zestawionych w pary opowiadań. Kreśląc literackie sylwetki dowódców wojskowych, uwięzionych aktywistów, przesiedlonych rodzin, zwykłych ludzi wciągniętych w wir niezależnych od ich woli zdarzeń, przedstawia Sołżenicyn moralne dylematy i konflikty ideologiczne charakteryzujące najmroczniejszy okres dwudziestego wieku.

MILENA KINDZIUK
"MATKA ŚWIĘTEGO"
Książka "Matka Świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko" to niezwykła opowieść o rodzicielskiej miłości, wierze w Bożą opatrzność i nadziei na to, że dobro zawsze zwycięży. Kim jest kobieta, której kłaniają się hierarchowie kościelni i politycy z całego świata? Skąd bierze się siła, która pozwala udźwignąć wielką tragedię? Jak wygląda życie Marianny Popiełuszko teraz, kiedy jej syn został uznany za świętego męczennika? Matka kapelana warszawskiej "Solidarności" nigdy nie szukała rozgłosu. Gdy ksiądz Jerzy Popiełuszko został brutalnie zamordowany, stała się mimo woli bohaterką telewizyjnych dzienników, a jej zdjęcia obiegły prasę na całym świecie. Po wielu latach od tamtych wydarzeń opowiada o swoim synu dziennikarce Milenie Kindziuk. Mówi o miłości do niego, o tym, jak był wychowywany, o wartościach, jakie wyniósł z rodzinnego domu. Z bólem wspomina dzień, w którym świat się dla niej zatrzymał. Wypowiada najważniejsze i najtrudniejsze dla siebie zdanie: "Przebaczyłam mordercom mojego syna".
Książka "Matka Świętego" zawiera też liczne fotografie z rodzinnego archiwum oraz niepublikowane dotąd zeznania z procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.

MAREK BIEŃCZYK
"MELANCHOLIA"
"Melancholio, Nimfo, skądżeś ty rodem?" - dociekał Słowacki i jego pytanie postawić można na nowo każdemu, kogo dotknęła, wszystkim bohaterom tej książki. Albrechtowi Dürerowi, posępnemu aniołowi o oczach jak świeżo wykopane studnie, który przedstawił jej najpiękniejszy wizerunek. Gérardowi de Nerval, twórcy najsłynniejszego sonetu o melancholii, lunatykowi, którego utrzymał powróz zawieszony nocą na paryskiej latarni. Antoniemu Malczewskiemu, jednemu z pierwszych zdobywców Mont-Blanc, magnetyzerowi kobiet, autorowi najsmutniejszej powieści poetyckiej w polskiej literaturze i najlepszego życiorysu, gdy ktoś chce mówić o klęsce. I Tobie, przechodniu, który idziesz ulicą, nie patrząc na ludzi, i w kałużach po porannym deszczu oglądasz swe zmącone oblicze. I wielu innym jeszcze. Marek Bieńczyk (ur. 1956), pisarz, tłumacz. Opublikował dwie powieści: Terminal i Tworki oraz książki eseistyczne: Czarny Człowiek; Oczy Dürera, Kroniki Wina i Nowe Kroniki Wina, Przezroczystość; Książka twarzy. Za esej Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty, którego trzecie wydanie trafia do rąk czytelników, otrzymał wyróżnienie Fundacji Kultury i nominację do Nagrody Literackiej NIKE.

MARIA NUROWSKA
"WYBÓR ANNY"
Anna Łazarska, słynna skrzypaczka, w tajemnicy przed ojcem - Witoldem Łazarskim, otwiera szufladę jego biurka. Znajduje dziennik. Dowiaduje się z niego, że nie jest osobą, za którą się przez lata uważała - Polką, córką prawnika. Witold Łazarski znalazł ją pod murem getta, przygarnął i otoczył opieką. Informacje zawarte w dzienniku wywołują w niej szok. Postanawia uciec od człowieka, którego przez lata miała za ojca, i od znanej sobie rzeczywistości - aby znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest naprawdę. Przeszłość Anny bezlitośnie wkracza w jej życie w osobach siostry i dziadka. Którą tożsamość Anna ostatecznie uzna za swoją? Nurowska z niezwykłą empatią pokazuje, jak delikatna jest psychika człowieka i jak ważna może się okazać świadomość własnej tożsamości. Osobista tragedia Anny Łazarskiej stała się także pretekstem, by przyjrzeć się losom Żydów w Polsce i dziejom polskiego antysemityzmu.
Analiza emocjonalnej destrukcji głównej bohaterki i tragedii narodu żydowskiego w Polsce. Napisana chłodno, z dystansem.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

ANDRZEJ PILIPIUK
"TRUCIZNA"
Egzystencja Jakuba Wędrowycza toczy się spokojnym codziennym trybem. Jakub w towarzystwie wiernego druha Semena cieszy się życiem tj. głównie pędzi i konsumuje samogon. Niestety liczne złe moce nieustanie zakłócają jego spokój. Na łąkach straszy widmo hrabiego. Woda w kranie zamienia się w oranżadę. Sztuczna szczęka przyjaciela zostaje podmieniona na pudełko kredek. Belfer sadysta gnębi wnuka. Do zapasów gorzałki dobierają się zombiaki. Jakby tego było mało ambitny diabeł proponuje partyjkę pokera. A jak powszechnie wiadomo "kto Jakuba nachodzi sam sobie szkodzi".

MARIUSZ ZIELKE
"WYROK"
"Wyrok" to pierwszy polski thriller finansowy. Dziennikarz Jakub Zimny pisze artykuł o przekrętach działającego w Polsce maklera - Andreasa Holdnera. Sprawa okazuje się wierzchołkiem góry lodowej. Zimny, prowadząc dalej własne śledztwo, odkrywa aferę finansową, w którą zamieszani są nie tylko wpływowi biznesmeni, ale także politycy z samych szczytów władzy. Szybko okazuje się, że dziennikarz zadarł z niewłaściwymi ludźmi i jego życiu zagraża poważne niebezpieczeństwo... Misternie skonstruowana, pełna mylnych tropów i dramatycznych wydarzeń intryga, wartka, trzymająca w napięciu akcja, wiarygodni bohaterowie, barwne tło społeczne i zaskakujące zakończenie czynią z "Wyroku" kryminał na najwyższym światowym poziomie.
Powieść, wydana początkowo w drugim, niemal podziemnym obiegu, odniosła niebywały sukces i wywołała skandal na polskim rynku finansowym ze względu na liczne odwołania do rzeczywistości. "Wyrok" ukazuje przestępcze mechanizmy rządzące polską giełdą oraz powiązania na styku biznesu, polityki i mediów. Jego pierwszy nakład błyskawicznie zniknął z półek księgarskich, a wersja elektroniczna stała się bestsellerem w Internecie. Zebrał świetne recenzje zarówno czytelników, jak i krytyki.

MAGNUS ZAAR
"NAGI AMBASADOR"
"Nagi ambasador" to wciągająca, trzymająca w napięciu powieść sensacyjna, która ukazuje mroczne sekrety służb dyplomatycznych oraz zagrożenia związane z pomocą rozwojową dla krajów Trzeciego Świata. W jednym z afrykańskich państw w tajemniczych okolicznościach znika szwedzki ambasador. Jego śladem rusza młoda pracownica Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prywatnie samotna matka dwuletniej Bianki. Uparta i przebojowa Clara Fabre ląduje w Afryce z dzieckiem na ręku i od razu wpada w wir niebezpiecznych wydarzeń. Udaje jej się odnaleźć ambasadora - martwego. Ministerstwo przyjmuje oficjalną wersję mówiącą o samobójstwie i w obawie przed skandalem stara się wszystko zatuszować. Clara jednak nie wierzy, że dyplomata sam pozbawił się życia. Wiedziona przeczuciem, że sprawa ma drugie dno, kontynuuje śledztwo na własną rękę. Wkrótce okazuje się, że trop prowadzi ją wprost w kręgi przestępczości zorganizowanej...

JAROSŁAW KRET
"PLANETA WEDŁUG KRETA"
Jarosław Kret w swojej działalności reporterskiej i dziennikarskiej przemierzył niemal cały świat! Ma w sobie potrzebę ciągłego odkrywania świata. Był w miejscach bliskich i popularnych, jak Alpy czy Wenecja, ale też bardzo odległych i egzotycznych, jak Malediwy lub Madagaskar. W najnowszej książce zabiera czytelników do miejsc szczególnie mu bliskich.
Mam nadzieję że poczujecie to, co ja. Chciałbym aby historie z tej książki zamieniły się w wyraźne obrazy, które otworzą przed Wami świat.
W kolejnych rozdziałach jak w kalejdoskopie zmieniają się barwne obrazy: Tunezja, Egipt, Argentyna, Syria, Mauritius... Autor niezwykle zajmująco ukazuje magię świata, odkrywa przed nami nieznane, zaskakuje ciekawostkami.
Chcę żebyście razem ze mną chłonęli orientalne klimaty, odgłosy, smaki, zapachy... Świat jest tak kolorowy, ludzie tak barwni i ciekawi, wystarczy chcieć ich poznać, przyjąć zaproszenie do ich domu. Przygoda zaczyna się od uśmiechu.
W miejscach, o których wydawałoby się napisano już wszystko, odnajduje zapomniane historie. W swoich relacjach z podróży nie zapomina również o wątkach polskich opisując pracę polskich misjonarzy na Madagaskarze i archeologów w Libanie.

NICHOLAS SPARKS
"DLA CIEBIE WSZYSTKO"
Król romansu, Nicholas Sparks, przedstawia nową wzruszającą opowieść o spotkaniu po latach, potrzebie miłości i trudnych wyborach, z których żaden nie jest do końca właściwy.
Dawson Cole i Amanda Collier. Chłopak z dołów społecznych, wychowany w rodzinie uchodzącej za najgorszą, najbardziej mściwą, najbardziej niebezpieczną w całym hrabstwie Pamlico: złodziei, dilerów narkotyków, sutenerów i pijaków ze skłonnościami do przemocy. I dziewczyna z przeciwnego bieguna społecznego, pragnąca zostać nauczycielką.
Różnice pochodzenia, wychowanie, wreszcie nieprzychylni ludzie sprawiły, że tych dwoje nie mogło być razem, choć oboje bardzo tego pragnęli. Dawson, który w młodości niechcący zabił człowieka, nigdy się z tym nie pogodził. Żyje samotnie, pracuje na platformach wiertniczych i pokutuje za dawne winy. Amanda, mimo że wyszła za mąż i urodziła dzieci, czuje się nieszczęśliwa. Po latach dawni kochankowie spotykają się w rodzinnym miasteczku z okazji pogrzebu starego przyjaciela. Stłamszone przed laty uczucie powraca - ale czy uda im się odnaleźć szczęście na przekór całemu światu?
Przeszłość i związane z nią konflikty odzywają się ze zdwojoną siłą...
"Dla Ciebie wszystko" to wzruszająca opowieść o niespełnionych marzeniach, trudnych wyborach i walce o szczęście.

MAŁGORZATA KALICIŃSKA
"IRENA"
Autorka bestsellerowego "Domu nad rozlewiskiem" w pisarskim duecie z córką! Małgorzata Kalicińska i Basia Grabowska współtworzyły poruszającą opowieść o rodzinnych sekretach z przeszłości, od których nie da się uciec, bo wciąż wpływają na teraźniejszość. O trudnej relacji matki i córki, różnych życiowych drogach, szukaniu akceptacji i porozumienia. I przede wszystkim... o wielkiej sile miłości.
Bohaterkami powieści są trzy kobiety: Dorota, Jagna i Irena. Dorota - mama, wiek 53+. Niezbyt zaradna życiowo, trochę eko, trochę hippie, bałaganiara. Jagna - córka, wiek 27+, bardzo energiczna pracownica korporacji. Mieszka sama, a właściwie z wielkim ślimakiem. Irena - "babka". Przyszywana ciotka Doroty. Świeża wdowa. Krynica rozsądku, by nie powiedzieć mądrości.
Jagna żyje w ciągłym pędzie, szybko pnie się po szczeblach kariery. Jednak dla matki sukcesy córki wcale nie są powodem do dumy. Wolałaby, żeby - zamiast poświęcać się bez reszty pracy w korporacji - założyła wreszcie rodzinę. Kobiety mają inne poglądy na życie. Nie rozumieją się nawzajem i coraz bardziej oddalają się od siebie. Jagna źle znosi brak akceptacji, ale domyśla się, że prawdziwa przyczyna konfliktu tkwi głębiej. I ma rację - nie była pierwszym dzieckiem Doroty. Chłopiec, który urodził się wcześniej, zmarł "śmiercią łóżeczkową". Matka nigdy nie pogodziła się ze stratą. Nigdy też nie poruszała z córką tego bolesnego tematu. Nieporozumienia narastają i w końcu Jagna postanawia odciąć się od toksycznej matki. Wtedy wkracza niezastąpiona w roli rozjemcy Irena. Dorota musi dojść ze sobą do ładu. "Pochować" synka i naprawdę pokochać córkę. Jednak czy będzie miała dość siły, by to zrobić?

SZYMON HOŁOWNIA
"LAST MINUTE. 24 H CHRZEŚCIJAŃSTWA NA ŚWIECIE"
Miłośnik egzotycznych lotnisk i najgorszych hoteli Szymon Hołownia - przemierzył setki tysięcy kilometrów, aby odkryć dla nas chrześcijaństwo na nowo.
Kardynał Maradiaga, kandydat na papieża, pilotował dla niego śmigłowiec w Hondurasie. Od księdza komandora US Navy na Guam dowiedział się, że w amerykańskiej armii też można zostać świętym. Miejsca spotkania z koptyjką Mariam nie ujawni nigdy ? w Egipcie wydano na nią wyrok śmierci za porzucenie islamu.
Dotknij chrześcijaństwa w jego niezwykłej różnorodności. Poczuj się częścią wspaniałej wspólnoty, żywej 24h na dobę. Złotówka ze sprzedaży każdego egzemplarza książki zostanie przeznaczona na sierociniec Kasisi Children?s Home w Zambii.

MAREK BIEŃCZYK
"KSIĄŻKA TWARZY"
Marek Bieńczyk za zbiór esejów "Książka twarzy" otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2012 - najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Polsce. Bohaterami tych napisanych lekkim, a zarazem wyrafinowanym stylem szkiców są zarówno wielcy pisarze (Hemingway, Coetzee, Malaparte, Chateaubriand), jak i znani tenisiści (Fibak, Borg, Agassi) czy słynni aktorzy (Humphrey Bogart). Nie mam swojego profilu na żadnym portalu społecznościowym, ale jest to mój Facebook, książka twarzy - pisze autor. Bieńczyk sypie anegdotami. Ze swadą opowiada nie tylko o wybitnych postaciach świata kultury lub sportu, ale także o wiosłowaniu na Łotwie i wampirach melancholicznych, o języku zakochanych, stadzie malowanych tramwajów i mnóstwie innych rzeczy, które coś dla niego znaczą.

EMMANUELLE LEPETIT
"NAJNOWSZE PRZYGODY MIKOŁAJKA"
Na podstawie książek Gościnny'ego i Sempégo
Mój pierwszy Mikołajek! Początek wielkiej przygody!
Mikołajek to najsłynniejszy francuski uczeń, z którym od lat świetnie bawią się mama, tata i starszy brat. Pora, by poznali go także młodsi kumple.
Czy z dziewczynami można się fajnie bawić? Jak sprawić, żeby tata kupił nowy rower? Kto jest najodważniejszy z całej paczki?
Opowiadania z nowego tomu to pełne zwariowanych pomysłów przygody małego urwisa, z którym na pewno nie będziesz się nudził!

MAŁGORZATA MUSIEROWICZ
"McDUSIA"
Długo oczekiwany dziewiętnasty tom uwielbianej przez kolejne pokolenia "Jeżycjady"! Dzięki "McDusi" znów zaglądamy do przytulnego, pełnego książek domu Borejków, w którym każdy gość może się ogrzać w serdecznej, rodzinnej atmosferze. W okresie świąt Bożego Narodzenia na Roosevelta 5 pojawia się tytułowa Magdusia, córka Kreski i Maćka Ogorzałków. Jej przybycie powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny. Tymczasem zbliża się ważna ceremonia. Laura Pyziak i Adam Fidelis mają wypowiedzieć sakramentalne "tak". Właśnie trwają gorączkowe przygotowania. Czy osławione Fatum - ciążące nad ślubami kobiet z klanu Borejków - zadziała także tym razem? Dowcipna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy. Skłania też do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi oraz zadumy nad przemijaniem.

ROTRAUT SUSANNE BERNER
"JESIEŃ NA ULICY CZEREŚNIOWEJ"
Pełna zabawnych szczegółów, sympatycznych postaci i ujmująco codziennych sytuacji książka obrazkowa, w której nie pada ani jedno słowo. Jesienna wyszukiwanka z bestsellerowej serii, która podbiła świat.
Po zimie, wiośnie i lecie w końcu nadeszła jesień. Liście spadają z drzew i szeleszczą pod stopami, dzikie gęsi odlatują na południe, a na ulicy Czereśniowej jest wesoło jak zawsze. Na rynku trwa jesienny festyn, a dzieci świętują otwarcie nowego przedszkola i urządzają wielką paradę lampionów. Sprawdź, co tym razem przydarzyło się mieszkańcom najsympatyczniejszej ulicy świata!
Każda strona tej książki to barwna, pełna szczegółów i postaci ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Na kolejnych rozkładówkach odnajdujemy tych samych bohaterów w różnych miejscach i momentach dnia. Historię każdego z nich można opowiedzieć na wiele różnych sposobów. Wyszukiwanie kolejnych postaci i tworzenie własnych opowieści o ich przygodach to wciągająca zabawa na długie godziny.

EWA NOWAK
"DRZAZGA"
W poukładanym świecie szkolnej prymuski Marty wszystko byłoby idealne, gdyby nie- drzazga - nielubiana, antypatyczna i złośliwa siostra Jagna. Jakie są powody zachowania Jagny i czy dziewczynom uda się znaleźć drogę do porozumienia? Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.

... DO SŁUCHANIA

KAZIMIERZ SEJDA
"CK DEZERTERZY"
Pierwowzór literacki doskonałej polskiej komedii w reżyserii Janusza Majewskiego. Akcja powieści rozpoczyna się w ostatnim roku I wojny światowej w garnizonie na terenie węgierskiej prowincji, gdzie skoszarowani są żołnierze wszystkich narodowości CK monarchii. Mimo różnego pochodzenia łączy ich wszystkich "łatka" politycznie podejrzanych nad którymi za wszelką cenę chce zapanować przybyły świeżo służbista austriacki oberlejtnant von Nogay. Po inspekcji w jednostce - Polak Kania, Węgier Szokolon, polski Żyd Haber, Ukrainiec Hładun oraz włoski jeniec Baldini postanawiają uciec z aresztu i wszelkim sposobem wymigać się od powrotu do służby.

CHARLOTTE LINK
"DOM SIÓSTR"
Gdy Barbara i Ralph, niemieckie małżeństwo prawników, przybywa do samotnego domu w Yorksihre, by spędzić tam idylliczne święta Bożego Narodzenia oraz w ciszy i spokoju świętować 40-te urodziny Ralpha, nie wiedzą, że dwutygodniowy wypoczynek zamieni się wkrótce w koszmar. Szalejąca śnieżyca uszkadza sieci telefoniczne, zrywa linie energetyczne, zasypuje drogi. Barbara i Ralph zostają odcięci od świata w lodowato zimnym domu, niczym w pułapce, bez prądu i jedzenia. Przeszukując stare domostwo w nadziei znalezienia czegokolwiek, co umożliwiłoby im przetrwanie do czasu aż dotrze pomoc, Barbara natrafia na stare zapiski. Przedstawiają one mroczną, pełną dramatów i nienawiści, miłości i zdrady, historię rodziny Grayów, na której mocno zaważyły dwie wojny światowe.

DAN BROWN
"ZAGINIONY SYMBOL"
Co zaginęło, zostanie odnalezione? Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste ? to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość. Kiedy okazuje się, że Peter Solomon, filantrop i prominentny członek loży masońskiej, został porwany, Langdon wie, że istnieje tylko jeden sposób, by ocalić przyjaciela: przyjąć tajemnicze zaproszenie i udać się tam, gdzie zaprowadzą go zaszyfrowane wskazówki. A poprowadzą go podziemnymi korytarzami do tajemnych komnat i świątyń ukrytych pod jednym z najpotężniejszych miast świata.

DANUTA WAŁĘSA
"MARZENIA I TAJEMNICE"
AUDIOBOOKOWE WYDANIE NAJWIĘKSZEGO HITU WYDAWNICZEGO PRZEŁOMU 2011 i 2012 ROKU!
Danuta Wałęsa po raz pierwszy o sobie. Przejmująco szczerze, odważnie, miejscami brutalnie.
Miała dziewiętnaście lat, gdy opuściła rodzinną miejscowość na Mazowszu i przyjechała do Gdańska. Dwa lata później została żoną Lecha Wałęsy. Wychowała ośmioro dzieci. W czasie gdy wielokrotnie aresztowano jej męża za działalność opozycyjną, w okresie Sierpnia ?80, po powstaniu Solidarności, w stanie wojennym, gdy Lech Wałęsa był internowany ? dbała, by ocalało to, co było dla niej najważniejsze: rodzina. W 1990 roku w Sejmie wolnej Rzeczpospolitej stała obok męża, gdy składał przysięgę prezydencką. Nigdy nie lubiła określenia Pierwsza Dama. Unikała wywiadów i niepotrzebnego rozgłosu.
Teraz przerywa milczenie.
Marzenia i tajemnice czyta znana i ceniona aktorka Dorota Kolak ? wybrana osobiście do tej roli przez Danutę Wałęsę.

STANISŁAW GRZESIUK
"BOSO, ALE W OSTROGACH"
Od 1920, kiedy jego rodzice przenieśli się do Warszawy, do 1940 mieszkaniec stołecznego Czerniakowa, dzielnicy zamieszkiwanej przez warszawską biedotę. Pomimo tragicznych warunków w jakich się urodził i wychowywał, twardo walczył z otaczającą go przedwojenną rzeczywistością. Skończył szkołę zawodową już podczas pracy w fabryce. Tam zetknął się również po raz pierwszy z działalnością lewicową. Pogrzeb ojca był dla Stanisława Grzesiuka punktem przełomowym. Zrozumiał, że ówczesny porządek społeczny zawsze będzie deprecjonować osoby chcące wyrwać się z getta biedy. Podczas wybuchu wojny nadal mieszkał w Warszawie. Zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem, działając w nowopowstałych polskich, podziemnych siłach zbrojnych. Kierował kilkoma akcjami przeciw Niemcom. Aresztowany (za posiadanie broni i działalność konspiracyjną) i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, w okolice Koblencji, następnie zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau za ucieczkę z robót i wcześniejszą postawę w okupowanej Warszawie
"PIĘć LAT KACETU"
Druga i przez wielu uznawana za najlepszą cześć autobiografii Grzesiuka.
Losy autora podczas pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych Mauthausen, Dachau i Gusen. Opowieść o tym jak szkoła życia, cwaniactwo i doświadczenia z warszawskiego Czerniakowa pomogły mu przetrwać krytyczne chwile i przeżyć piekło.
"NA MARGINESIE ŻYCIA"
Trzecia i ostatnia część autobiografii Grzesiuka. Historia leczenia, pobytów w sanatoriach. Autor, walcząc z chorobą nadal posiada w sobie ogromne złoża optymizmu i ?charakterności?. Wspaniała interpretacja Arkadiusza Bazaka

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry