"JASEŁKA" - Dziecięcej Akademii Filmowo-Estradowej w MOK.

MOK Marki MOK

 4 stycznia 2013    15:25

21 grudnia 2012 roku w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się spektakl teatralny w wykonaniu uczestników DZIECIĘCEJ AKADEMII FILMOWO-ESTRADOWEJ (DAFE). Dzięki przychylności Dyrektor MOK Krystyny Klimeckiej zajęcia Akademii odbywają się od listopada 2012 roku w naszej instytucji. Zważywszy na czas, w jakim prowadzący zajęcia oraz uczestnicy przygotowali tradycyjne bożonarodzeniowe jasełka, pomysł zaangażowania do współpracy Małgorzatę Puzio (kierownictwo artystyczne i reżyseria) oraz Agnieszkę Krysińską (choreografia i taniec) okazał się być trafionym  i wielce obiecującym w dalszej perspektywie. Nagłośnieniem i oprawą muzyczna zajął się Dariusz Myszkinis (firma MASTER), warto podkreślić, że profesjonalne oświetlenie oraz sprzęt nagłośnieniowy (mikroporty) zostały zakupione na potrzeby MOK-u dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki. W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze. Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Przerabiano je wielokrotnie, między innymi ze względu na fakt, że zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.

Jasełka w wykonaniu uczestników DAFE zasługują na uznanie ze względu na czas, w jakim zostały przygotowane, rzetelne zaangażowanie osób prowadzących jak również ogromny zapał uczestników ciekawych warsztatów artystycznych DZIĘCIĘCEJ AKADEMII FILMOWO-ESTRADOWEJ. Na spektakl zostali zaproszeni rodzice adeptów sztuki aktorskiej, co spowodowało, że to przedświąteczne spotkanie nabrało rodzinnego charakteru. Słowa podziękowania skierowała Dyrektor MOK Krystyna Klimecka stawiającym na scenie pierwsze kroki aktorom jak również instruktorom, co w połączeniu z tradycyjnymi życzeniami dało nadzieję, na owocny w teatralne przedsięwzięcia w MOK-u, życzenia na Nowy Rok.

DAFE czyli DZIECIĘCA AKADEMIA FILMOWO-ESTRADOWA powstała z inicjatywy aktorki Małgorzaty Puzio oraz choreografa Agnieszki Krysińskiej. Dzięki ich zaangażowaniu i umiejętnościom mogliśmy obejrzeć  przedsięwzięcie, które w formie artystycznej jest nie lada wyzwaniem dla początkujących aktorów, a które w swym wymiarze i wartościowej tematyce ukazało ogromną chęć młodych ludzi do podejmowania pasjonujących wyzwań.

Tym samym zapraszamy dzieci i młodzież na spotkania warsztatowe DZIECIĘCEJ AKADEMII FILMOWO-ESTRADOWEJ, które odbywają się w Mareckim Ośrodku Kultury im. T. Lużyńskiego w piątki w godz. 17.00-19.00 (dzieci) oraz 19.00-20.00 (młodzież). Zapisy w sekretariacie MOK czynnym pon.-pt. godz. 14.00-19.00.

Paulina Borzecka

Marecki Ośrodek Kultury

im. Tadeusza Lużyńskiego

 

Galeria

zdjecie: 47109
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry