Rok miłych niespodzianek

Tadeusz Markiewicz Marki2020

 10 stycznia 2013    22:09

Zrobiliśmy sobie rachunek sumienia. Wniosek? Cieszymy się, że projekty, za które się braliśmy, ruszyły z kopyta. Oby z pożytkiem dla mieszkańców Marek.

Zaczynamy od najważniejszej rzeczy. Gdy wchodziliśmy w 2012 r., nie spodziewaliśmy się, że w sprawie obwodnicy Marek dojdzie do długo oczekiwanego przełomu. Część markowian dobrze pamięta, że w 2008 r. (jeszcze jako nieformalna grupa) organizowaliśmy akcję "Tak dla Obwodnicy Marek". Spotkaliśmy się przy Komandorze i zebraliśmy ponad 11 tys. podpisów za przyśpieszeniem tej inwestycji. Zaczęliśmy pukać do drzwi ważnych urzędników i polityków. Pierwszym sukcesem mieszkańców Marek było wpisanie obwodnicy do Programu Budowy Dróg Krajowych, ale niestety do załącznika 2, czyli swoistej zamrażarki. W styczniu tego roku sprawy zaczęły nabierać przyśpieszenia. Na spotkaniu w Radzyminie wojewoda Jacek Kozłowski, wielki sojusznik inwestycji, poinformował, że zostanie ogłoszony przetarg na koncepcję trasy. I tak się stało. Potem została obroniona decyzja środowiskowa. Wielkim przełomem była deklaracja premiera Tuska, że w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy. Członkowie naszego stowarzyszenia trochę pomogli w tym, by wspomniany passus znalazł się expose bis. W międzyczasie powstała koncepcja trasy Marki - Radzymin. Następnie rząd przeniósł budowę obwodnicy z załącznika 2 do 1a. Wreszcie wojewoda zadeklarował, że realizacja inwestycji nastąpi jeszcze w tej perspektywie unijnej, czyli do 2015 r. Trudne, ale nie niemożliwe. W każdym razie trzymamy kciuki i na bieżąco będziemy Was informować o największej w historii Marek inwestycji, wartej 0,9-1 mld zł. Mamy nadzieję, że do ogłoszenia przetargu dojdzie w pierwszym kwartale tego roku. Tak zapowiada m.in. dziennik "Rzeczpospolita".

Już jako stowarzyszenie chcieliśmy uruchomić w Markach wzorowany na brytyjskim fix my street internetowy serwis do zgłaszania usterek w miejskiej infrastrukturze. To proste rozwiązanie ułatwia życie mieszkańcom i jest bezcennym narzędziem dla urzędników. W połowie tego roku udało nam się ten cel zrealizować. Każdy, kto chce, by w naszym mieście żyło się łatwiej, może korzystać z serwisu marki.naprawmyto.pl To naprawdę działa. Do 6 stycznia zgłoszono 270 usterek, z czego 180 udało się naprawić. Cieszymy się, że projekt spotkał się z przychylnością zarówno markowian, urzędu miasta  jak i mediów, które opisywały to użyteczne narzędzie. W tym roku będziemy mocniej je propagować. Przed stowarzyszeniem stanie też zadanie finansowego utrzymania tego serwisu.

Teraz słowo o dwóch projektach, które mają już kilkuletnią tradycję. Mowa o dwóch akcjach: "Świetlik - Mój Przyjaciel" oraz "Św. Mikołaj mieszka w Markach". W pierwszym przypadku na początku roku szkolnego rozdajemy dzieciom z mareckich szkół podstawowych zestawy odblasków. Dzięki nim są lepiej widoczne w jesienne i zimowe wieczory. Po raz kolejny udało nam się zrealizować akcję dzięki pomocy Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego, które zapewniło finansowanie tego kosztownego przedsięwzięcia. Druga akcja była organizowana z pomocą MSG, Mareckiego Ośrodka Pomocy Społecznej i przede wszystkim Was - mieszkańców Marek. Już czwarty raz zebraliśmy list do Św. Mikołaja od dzieci z ubogich rodzin. Dzięki hojności obywateli naszego miasta w tym roku udało się spełnić marzenia 85 najmłodszych obywateli Marek. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Co w tym roku? Na pewno przed nami staje zadanie dopilnowania spraw obwodnicowych. To będzie absolutny priorytet. Na pewno wrócimy też do akcji sprzed dwóch lat "Zostaw 1 proc. w Markach", choć już w zmienionej formie. Mamy też nowy, ciekawy projekt w głowie, który - mamy nadzieję - zmaterializuje się przed Świętami Wielkiej Nocy. Na ujawnienie jego szczegółów jest jednak na razie za wcześnie.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które życzliwie patrzą na  naszą działalność i ją wspierają w jakiejkolwiek formie. Bez Was Tylu rzeczy z całą pewnością nie udałoby się nam zrobić.

 Zarząd Grupy Marki 2020 

Zapraszamy tradycyjnie do odwiedzania stron www.obwodnicamarek.pl oraz www.marki2020.pl Można też nas polubić na Facebooku.

Galeria

zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry