Niemiecki w Przedszkolu Chatka Puchatka !

Anna Golińska PrzedszkoleChatkaPuchatka

 24 stycznia 2013    22:46

Dlaczego ograniczać rozwój Przedszkolaka tylko do nauki jednego języka obcego?

 

Podczas, gdy wszyscy wiedzą, że w obecnych czasach, dwa obce języki to podstawa, a umysł Dziecka jest niesamowicie chłonny, warto ułatwić mu start, umożliwiając zabawę również z językiem niemieckim.  Do podjęcia tej inicjatywy skłoniły mnie moje obserwacje w trakcie nauczania języka niemieckiego dzieci i młodzieży: im wcześniej rozpoczęta nauka, tym lepszy akcent, łatwość w przyswajaniu słownictwa, wiara w swoje możliwości, nauka otwartości na inne kultury. Zabawa językiem obcym w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, może przynieść młodemu człowiekowi same korzyści i urozmaicić codzienność w miejscu, w którym spędza dużą część swojego dnia.

Dodatkową atrakcją dla Dzieci jest "Gość z Niemiec" (może być to maskotka lub pacynka), pojawiający się w trakcie zabawy z językiem niemieckim. Porozumiewa się on wyłącznie po niemiecku, a nauczyciel prowadzący zabawę jest ?pośrednikiem i tłumaczem?. Opowiada on za każdym razem coś ciekawego, o sobie, o swojej rodzinie, domu, ogrodzie, hobby, o przedszkolu do którego uczęszczają jego niemieccy przyjaciele, o lasach tropikalnych, czy Biegunie Północnym, pomaga w nauce liczenia, daje przykład, jak dbać o środowisko, uczy empatii itp. Elementem aktywizującym Dzieci w trakcie zajęć jest danie im możliwości "opiekowania się" ich gościem, mogą urządzić mu urodziny, lub np. nakarmić go, gdy zrobi się głodny. Uczestnicząc w tych opowiadaniach i zabawach dzieci poznają podstawowe słowa i zwroty, w początkowym etapie uczą się przede wszystkim rozumieć proste komunikaty, jeżeli wyrażają ochotę, powtarzają je. W aktywności językowej pomagają rymy, piosenki, taniec, zabawy, prace plastyczne, czyli to, co dzieci lubią najbardziej: ZERO NUDY!

Dzieci mogą dotknąć swojego "niemieckiego kolegi", śpiewać z nim, słuchać jego opowiadań, wykonywać z nim prace plastyczne, tańczyć, lub po prostu wykonywać czynności codzienne (zakładać buty, lub myć rączki po skończonej pracy). Zajęcia zostały tak skonstruowane aby wspierać wszystkie dziedziny rozwoju dzieci ? poznawczo, społecznie, emocjonalnie i fizycznie.

Taka zabawa językiem już w przedszkolu przynosi Dzieciom same korzyści, nie należy się bać, że być może dla dziecka drugi język obcy to za dużo, czy, będzie mu się mylił np. z językiem angielskim. Jeżeli zajęcia są prowadzone w umiejętny sposób i będą dla Dziecka po prostu zabawą z elementami języka i kultury Niemiec, to z pewnością poszerzą horyzonty i rozbudzą ciekawość młodego człowieka, oraz chęć do dalszej nauki.

mgr Agata Kaczyńska - Wykładowca Języka Niemieckiego w Przedszkolu CHATKA PUCHATKA
Niepubliczne Przedszkole Nr4           http://chatka-puchatka.com.pl
CHATKA PUCHATKA                        http://www.facebook.com/ChatkaPuchatkaMarki
ul. Cicha 16A
05-260 Marki
tel. 022 - 781-21-08

[gallery columns="2"]

Galeria

zdjecie: 47965
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry