Rycerze Floriana - wzywa Was strażacka syrena!

Antoni Widomski OSP

 27 lutego 2013    19:45

Gdzie jesteście druhowie z tamtych lat? Na sygnał syreny alarmowej stawialiście się do szeregu gotowi nieść bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, walczyć z żywiołami o zagrożone cudze zdrowie życie i dobytek.

Stawaliście w szeregu nie zważając na niebezpieczeństwo jakie Wam grozi. Nieważne, która była godzina lub też jaki dzień tygodnia.

Do Was się zwracamy, Rycerze Floriana z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach. Wspomnijcie dźwięk strażackiej syreny! Wspomnijcie jak reagowaliście na jej sygnał!

Już wkrótce usłyszycie ją w Markach!

Tworząca się Ochotnicza Straż Pożarna w Markach potrzebuje Was. Potrzebuje Waszej wiedzy i Waszych wspomnień. Chcemy abyście pomogli nam przekazać kolejnym pokoleniom etos strażaka - ochotnika.

Najcelniej ujął to prezes Związku Floriańskiego Bolesław Chomicz: "Niech w gmachu odradzającej się Ojczyzny straże pożarne zajmą stanowisko im należne i godne, bo gmach każdy bez dzielnej i sprawnej ochrony istnieć nie może".

Niech nie zaginie pamięć o dzielnych strażakach z Marek. Niech trwa w naszej świadomości. Wspomnijmy akcje w których uczestniczyli. Jak ta kiedy 11 maja 1976 roku spłonęło 200 hektarów lasu pomiędzy Strugą a Wólką Radzymińską.

Wśród 1700 osób uczestniczących  w akcji gaszenia lasu byli ochotnicy z 19 terenowych Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie zabrakło strażaków - ochotników z Marek.Zachowała się fotografia z tej akcji. Są na niej nasi strażacy: Stanisław Samoderek, Tadeusz Kubiak, Zdzisław Kurowski, Janusz Bosak, Piotr Szczepanowski, Henryk Jankowski i dowódca sekcji Jerzy Kubiak.

Jesteśmy w posiadaniu szeregu innych fotografii, świadectw historii. Przed nami zadanie ich opisania. Zamiarem naszym jest spisanie dziejów mareckiej jednostki straży. Mamy nadzieję że spotkania z weteranami doprowadzą do odtworzenia historii straży w Markach oraz odtworzenia imion i nazwisk strażaków.

Do młodych ludzi zwracamy się z apelem:

Spytajcie rodziców, dziadków i babcie - może oni byli Rycerzami Floriana?

Oczekujemy na kontakt:  https://www.facebook.com/OSPMarki  lub adres e-mail ospmarki@o2.pl

Antoni Widomski

Galeria

zdjecie: 48833
fot. 2
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry