Stop wypalaniu traw!

Jarosław Jaździk OSP

 3 marca 2013    16:22

[gallery link="file" columns="2" orderby="title"]

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dni stają się coraz cieplejsze i słoneczne. Niestety dla strażaków ten czas to częste i niebezpieczne wyjazdami do pożarów traw, które stwarzają ogromne zagrożenie zdrowia i życia z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Ogień bardzo łatwo się rozprzestrzenia, trawiąc wszystko co spotka na swojej drodze.

Śmierć w płomieniach czyha na ptaki, niszcząc ich miejsca lęgowe, tak jak innym zwierzętom gnieżdżącym się w ziemi i krzewach. W dymie i ogniu giną pszczoły i trzmiele, które nie zapylą już kwiatów, a to oznacza zmniejszone plony. Giną zwierzęta domowe i leśne, które tracą orientację w dymie i ulegają zaczadzeniu. W płomieniach i wysokiej temperaturze giną pożyteczne płazy, ssaki, owady i bezkręgowce, bardzo często my sami.

Dlaczego ludzie tak chętnie wypalają trawy narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia? Robią to z niewiedzy, niesłusznie uważając, że wypalanie roślinności użyźnia glebę, dzieje się zupełnie inaczej, to degradacja środowiska naturalnego. Zeszłej wiosny zginął strażak ochotnik, gasząc z poświęceniem niebezpieczny pożar traw, a wszystko przez osobę, która chciała spalić kawałek suchej nikomu nie potrzebnej trawy.

Apelujemy o rozsądek, nie podpalajcie traw, to naprawdę nic nie daje, tylko szkodzi środowisku, czyli nam samym i jest nielegalne!

 

(Zdjęcia zostały pobrane z Internetu)

Galeria

zdjecie: 49177
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
zdjecie

Jarosław Jaździk

Społecznik z pasją, oddany mieszkańcom i miastu.
Członek założyciel OSP Marki, członek TPM i MSG
oraz stowarzyszenia Grupa Marki 2020.
Współorganizator wydarzeń kulturalnych i sportowych, konferansjer.
Członek Powiatowej Rady Polityki Społecznej.
Radny Miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry