Fakty WWL: Marki liderem

Piotr Matusiak UMMarki

 12 marca 2013    09:20

 W Wołominie dopiero toczy się dyskusja o wprowadzeniu relacji audio z sesji Rady Miejskiej i elektronicznego liczenia głosów. W Markach taki system działa od lat. Czy Marki czują się liderem, jeśli chodzi o jawność życia publicznego?

- Na początku poprzedniej kadencji dostrzegliśmy potrzebę dostarczenia zainteresowanym informacji o przebiegu obrad Rady Miasta i komisji w możliwie najatrakcyjniejszej formie. Doszliśmy do wniosku, że najbardziej interesujące byłyby bezpośrednie transmisje obrad z wykorzystaniem łącz internetowych. Początkowo relacje te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Sesje Rady na żywo obserwowało kilkuset widzów. Z upływem czasu zainteresowanie nieco zmalało. Myślę, że wiele osób po kilku miesiącach stwierdziło, że obrady komisji czy Rady nie są zbyt często pasjonującym zdarzeniem. Ciekawie bywa tylko wtedy, gdy emocje biorą górę. Pomimo spadku zainteresowania, liczba widzów jest na tyle duża, że nadal istnieje potrzeba bezpośredniego transmitowania obrad.

W ten sposób realizuje się w Markach ideę społeczeństwa obywatelskiego. Czy dostrzegliście jakiekolwiek złe strony związane z bezpośrednim transmitowaniem obrad?

- Początkowo mieliśmy poważne obawy, że obecność kamer na sali obrad wpłynie na zmianę zachowania radnych prowadzących debatę. Zadawaliśmy sobie pytanie czy radni nie będą starali się czegoś zademonstrować, nie będą działali pod publiczkę. Obawy te w żadnym zakresie nie potwierdziły się. Wszyscy szybko zapomnieliśmy, że kamery i mikrofony w ogóle są na sali. Wszyscy zachowują się dosyć naturalnie. Innym pozytywnym skutkiem obecności kamer na sali obrad jest to, że one łagodzą emocje i powodują, że spory toczone są w zdecydowanie lepszej atmosferze.

Czy sprawdził się elektroniczny system głosowania?

- Ma bardzo wiele zalet. Nawet po wielu latach będzie można stwierdzić, jak kto głosował. Pamięć jest zawodna i wybiórcza. Często, gdy okaże się, że ktoś nie miał racji, stara się zmienić przeszłość, twierdząc, że zachował się zupełnie inaczej. W rezultacie winę ponosi ktoś inny, ale nie on. Ze stosowaniem elektronicznego systemu głosowania mamy trochę problemów. Głosy liczone są przez system oraz przez przewodniczącego. Wyniki obydwu obliczeń są porównywane i, jeśli coś się nie zgadza, liczenie głosów jest powtarzane. Wielu z nas denerwuje wielokrotne powtarzanie głosowań. Aby temu zaradzić, skierowałem do Rady Miasta nowy projekt statutu i liczenie głosów będzie odbywało się tylko za pomocą systemu. Analogicznie, jak ma to miejsce w parlamencie.

Marki stają się także liderem, wprowadzając kilka tygodni temu Kartę Dużej Rodziny. Jaka jest oferta dla dużych rodzin?

- Była to inicjatywa Klubu Radnych Wspólnoty Samorządowej, z którym jestem związany. Cieszę się, że udało się, dzięki wsparciu kolegów z Klubu PiS, inicjatywę wdrożyć. Była jednoznacznie krytykowana przez radnych z innych klubów. Chcieliśmy promować wielodzietność, jako zjawisko dyskredytowane m.in. w mediach głównego nurtu. Sytuacja demograficzna Polski jest dramatyczna. Za lat 20 będziemy w poważnych tarapatach. Tego nie da się uniknąć, ale kierunek zmian można odwrócić.

Najefektowniejszym przejawem przywileju wynikającego z Karty Dużej Rodziny w Markach jest przywilej darmowego przejazdu komunikacją miejską dla dzieci pochodzących z rodzin, w których jest dzieci czworo i więcej. Dzieci mogą też uczęszczać na zajęcia w Mareckim Domu Kultury, a także ze zniżką uczęszczać do publicznych przedszkoli. Program będzie się rozwijał, mogą w nim brać udział także przedsiębiorcy. Mogliby poprzez system drobnych ulg, bonifikat i rabatów wspierać duże rodziny. Taka firma zyskałaby miano przyjaznej rodzinie.

Więcej w gazecie powiatu wołomińskiego

Fakty WWL
 

Miasto Marki |

Galeria

zdjecie: 49347

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry