Przetarg ogłoszony! Obwodnica Marek staje się faktem?

Arkadiusz Werelich POMarki

 29 marca 2013    23:31

Lata oczekiwań, w trakcie których ciężko pracowało gro osób - przynosi efekty. Dziś możemy powiedzieć z dumą, że mieszkańcy Marek będą mogli odetchnąć od zgiełku tysięcy samochodów przejeżdżających przez miasto. Będzie szybciej i wygodniej, ale przede wszystkim bezpieczniej.

Obwodnicy czas?

Wszystko za sprawą obwodnicy Marek, której realizacje zapowiedział premier Donald Tusk podczas swojego expose. Informował wówczas, że przetarg na obwodnicę zostanie ogłoszony w 2013 rok. Dziś już wiemy, że obietnicy dotrzymał.

Dotrzymał premier, dotrzymał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, który realizując politykę rządową robił wszystko, aby o obwodnicy Marek nie zapomniano. Zawsze służył pomocą i czynnie uczestniczył w spotkaniach organizowanych przez lokalne struktury Platformy Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Grupa Marki 2020.

Wspominając o Stowarzyszeniu Grupa Marki 2020 nie można zapominać o akcji ?TAK dla Obwodnicy Marek?, której organizacja w istotny sposób zwróciła uwagę na problemy mieszkańców naszego miasta. To duża zasługa, ale żadna akcja społeczna nie miałaby sensu, gdyby nie wola polityczna, którą wyraził obecny rząd PO, a której zabrakło za czasów rządów PiS-u.

O czym mówimy?

16 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 pomiędzy Markami, a Radzyminem. Wartość inwestycji to ok. 900 mln zł. Przetarg ogłoszony 29 marca przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Dlaczego tak późno?

Jest rok 2006. Pojawiają się plany budowy obwodnicy Marek. Ruszają konsultacje społeczne, które mają na celu wyznaczenie przebiegu trasy. Wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, ale niestety, nic bardziej mylnego.

W 2007 roku, gdy rządy PiS-u dobiegały końca, uchwalono Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2007-2012, w którym nie zapisano budowy obwodnicy Marek.

Niedowiarki?

Podsumowując, przypominam sobie słowa osób, które wyśmiewały spotkania organizowane w sprawie obwodnicy. Śmiały się z zaangażowania mareckiego Koła Platformy Obywatelskiej, a akcję społeczną ?TAK dla Obwodnicy Marek? uważały za mało istotną.

Dziś możemy powiedzieć z satysfakcją, że obwodnica Marek staje się faktem. Na nic zdadzą się próby podpisywania pod ten sukces osób, które nawet po pamiętnym expose premiera, próbowały zbagatelizować ten fakt.

http://www.forbes.pl/obwodnica-marek-za-miliard-zlotych-gotowa-w-2016-roku-,artykuly,145950,1,1.html

http://www.forbes.pl/obwodnica-marek-za-miliard-zlotych-gotowa-w-2016-roku-,artykuly,145950,1,1.html

http://finanse.wp.pl/kat,58434,title,GDDKiA-oglosila-przetarg-na-obwodnice-Marek,wid,15457117,wiadomosc.html?ticaid=110517

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,13447140,Nie_tylko_Raszyn_odetchnie__Bedzie_obwodnica_Marek.html

 

 

Galeria

zdjecie: 49959
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.net

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry