TIR-y rozjeżdżają Marki. Będzie zakaz wyprzedzania?

Sylwia Matusiak UMMarki PISMarki Komunikacja ObwodnicaMarek

 2 kwietnia 2013    10:08

O mareckich problemach komunikacyjnych pisze Echo Podwarszawskie.

To, co się obecnie dzieje w al. Piłsudskiego w Markach, przechodzi ludzkie pojęcie! TIR-y blokują wszystkie pasy ruchu, powodując paraliż miasta przez większość godzin w ciągu dnia - alarmuje czytelnik.

Pojawiały się różne pomysły, by choć trochę poprawić sytuację mieszkańców Marek, ale i kierowców, którzy przejeżdżają tranzytem przez to miasto.

Przypomnijmy - z inicjatywy radnych powiatu Sylwii Matusiak z Marek oraz Marty Rajchert z Radzymina, rada powiatu zwróciła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z apelem o wprowadzenie w określonych godzinach ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Z uwagi na to, że droga krajowa S8, której częścią jest al. Piłsudskiego w Markach, stanowi ciąg międzynarodowy i musi być ogólnodostępna, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyraziła zgody na wprowadzenie takiego ograniczenia.

Rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska informowała w ubiegłym roku: - Oddział w Warszawie przeanalizuje możliwość wprowadzenia oznakowania mówiącego o zakazie wyprzedzania przez samochody ciężarowe, co spowoduje upłynnienie ruchu poprzez wyeliminowanie blokowania dwóch pasów ruchu przez TIR-y.

Rozwiązanie coraz bliżej

- Urząd miasta Marki złożył już formalny wniosek w tej sprawie - mówi Piotr Matusiak, naczelnik wydziału spraw społecznych. - Otrzymaliśmy z GDDKiA pisemną odpowiedź, że trwa właśnie faza projektowa i konsultacyjna. Zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych przez Marki obowiązywałby na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z Legionową. Ze strony Generalnej Dyrekcji jest pełna wola utworzenia tego zakazu, zwłaszcza że natężenie ruchu wciąż jest bardzo duże. Poza Jankami, Marki są najbardziej obciążonym miejscem na Mazowszu, jeśli chodzi o tranzyt.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza, że został już opracowany projekt koncepcyjny stałej organizacji ruchu, wprowadzający zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych jadących przez Marki, na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z Legionową.

- Obecnie projekt czeka na uzyskanie niezbędnych opinii, w tym Komendy Stołecznej Policji - mówi Małgorzata Tarnowska.

- Myślę, że nie będzie problemu z wprowadzeniem tych zmian - wyjaśnia asp. Robert Opas z KSP.

Piotr Matusiak jest świadom, że rozwiązanie to jest może półśrodkiem, ale ułatwiającym znacząco komunikację na obszarze Marek. - Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli Generalna Dyrekcja jak najszybciej wprowadzi to nowe oznakowanie, które spowoduje, że samochody ciężarowe będą się poruszały prawym skrajem jezdni - mówi Matusiak

Pełna wersja artykułu   Zobacz także:

Będzie łatwiej na alei Piłsudskiego

Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów

Marki przeciwko tirom!

Stop dla tirów przejeżdżających przez Marki!

 

Galeria

zdjecie: 50002
fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry