WIOSENNE NOWOŚCI...

Małgorzata Rowicka Biblioteka

 19 kwietnia 2013    21:43

GRZEGORZ KOZERA
"BERLIN PÓŹNE LATO"
"Berlin, późne lato" to historia o miłości teoretycznie niemożliwej, między dwojgiem ludzi, których dzieli wszystko. Opowieść o trudnych decyzjach i ich konsekwencjach, poświęceniu, zaufaniu i bezsilności jednostki wobec totalitaryzmu.
Berlin, sierpień 1943 rok. Otto Peters, 45-letni wdowiec, którego syn zginął na froncie wschodnim, stara się wieść spokojne życie. Niegdyś był pisarzem, ale gdy naziści doszli do władzy, zamilkł. Pracuje w księgarni, mieszka samotnie, chce jedynie dotrwać do końca wojny. Jednak Trzecia Rzesza o nim nie zapomniała - otrzymuje propozycję pracy nad scenariuszem filmu, który ma służyć hitlerowskiej propagandzie. Wkrótce potem w jego życiu pojawia się Polka, poszukiwana przez gestapo uciekinierka z obozu koncentracyjnego. Peters, wbrew rozsądkowi, decyduje się pomóc Halinie...
"Dostojna książka o mało dostojnym świecie, w którym nawet piękno kończącego się lata nie zatrze szarych konturów bolesnej rzeczywistości. W tym świecie bowiem nie tylko lato się kończy".
Jarosław Czechowicz, recenzent "Krytycznym okiem"

JOANNE HARRIS
"BRZOSKWINIE DLA KSIĘDZA PROBOSZCZA"
"Brzoskwinie dla księdza proboszcza" to kontynuacja bestsellerowej "Czekolady" i "Rubinowych czółenek". Vianne Rocher od lat mieszka z ukochanym Roux i dwiema córkami w Paryżu. Pewnego dnia otrzymuje list zza grobu - od Armande Voizin, dawno nieżyjącej mieszkanki Lansquenet. Tajemniczy list wzywa Vianne, by przyjechała do miasteczka, w którym osiem lat wcześniej prowadziła sklep z czekoladą. Na miejscu okazuje się, że Lansquenet zmieniło się nie do poznania. Jak ułożą się relacje bohaterki z tamtejszą społecznością? Czy powrót do przeszłości nie będzie zbyt ryzykowny? Komu tak naprawdę potrzebna jest pomoc? I jaką rolę odegra w tym wszystkim proboszcz Reynaud, któremu kiedyś tak zależało, by właścicielka cukierni opuściła Lansquenet?

CHANDRA HOFFMAN
"DZIECKO DO WZIĘCIA"
Młoda pracownica ośrodka adopcyjnego zaczyna niebezpiecznie angażować się w życie adopcyjnych i biologicznych rodziców. Jak daleko odważą się posunąć, by osiągnąć swój cel?
Chloe Pinter ma idealistyczne podejście do swojego zawodu. Wizja szczęśliwych par tulących adoptowane dzieci pomaga jej radzić sobie z wygórowanymi oczekiwaniami szefowej oraz biologicznych i adopcyjnych rodziców.
Praca, która stanowi dla Chloe ucieczkę przed skomplikowanym życiem osobistym, zamienia się w pole walki pomiędzy trzema parami: zamożnym małżeństwem, które wcześniej miało problemy z płodnością, a teraz oczekuje narodzin dziecka; zapracowanym biznesmenem i jego zdesperowaną żoną, dla której adopcja jest ostatnią szansą na macierzyństwo; oraz parą z nizin społecznych, nieposiadającą niczego oprócz dziecka, po które wszyscy wyciągają ręce. Splot zaskakujących zdarzeń prowadzi do niebezpiecznego finału...

FRANCOISE BOURDIN
"DZIEDZICTWO ARIANY"
Ariana to ekscentryczna, zamożna dama, która postanowiła uczynić wszystko, by chyląca się ku upadkowi wspaniała niegdyś rezydencja stała się ponownie jej własnością. Jedyną osobą, która zdaje się rozumieć obsesję Ariany, jest jej bratanica Anna. To właśnie ona staje się spadkobierczynią posiadłości Nogaro. Nieoczekiwanie zmusza ją to do podjęcia decyzji, czy starać się utrzymać za wszelką cenę własne małżeństwo, czy też przyjąć spadek, którego wszyscy jej zazdroszczą.
Dalszy ciąg losów bohaterki znajdziemy w powieści Dans les pas d'Ariane, która ukaże się w polskim przekładzie jesienią tego roku.

AGATA TUSZYŃSKA
"RODZINNA HISTORIA LĘKU"
Szokująca w swej szczerości książka autobiograficzna, w której na tle współczesnych realiów obyczajowych, warszawskiego i międzynarodowego życia inteligencji, poznajemy niezwykłą historię rodziny, która przez lata ukrywała swoją tożsamość.
AGATA TUSZYŃSKA - pisarka, poetka i reportażystka, jest m.in autorką biografii noblisty Isaaca Bashevisa Singera, pisarki Ireny Krzywickiej, findesieclowej aktorki Marii Wisnowskiej i współodkrywcy szczepionki przeciw polio, Hilarego Koprowskiego.
Biografie i reportaże Agaty Tuszyńskiej wydano w USA i we Francji, a jej wiersze publikowano w przekładach angielskim, francuskim, rosyjskim, hebrajskim i hiszpańskim.
Jest laureatką nagrody PEN Club-u im. Ksawerego Pruszyńskiego. Wykłada sztukę reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim.

LIZA MARKLUND
"GRANICE"
W śniegu zostaje odnalezione ciało pięknej kobiety. W krótkim czasie wydarzyło się kilka podobnych zabójstw. Za każdym razem ginęła młoda matka, a ofiarę mordowano, wbijając jej w plecy ostre narzędzie. W redakcji Anniki Bengtzon rodzą się podejrzenia, że zbrodnie są dziełem seryjnego mordercy. Dziennikarka rozpoczyna samodzielne śledztwo. Jednak od spraw zawodowych odrywa ją dramatyczna wiadomość. Życie męża Anniki znalazło się w niebezpieczeństwie. Thomas, który wyjechał na konferencję do Nairobi, został porwany na granicy Kenii z Somalią razem z innymi przedstawicielami państw europejskich. Szantażyści przystępują do egzekucji zakładników. Annika jest gotowa na wszystko, by tylko uratować swojego męża... "Granice" to dziewiąta powieść z bestsellerowego cyklu kryminałów o reporterce śledczej Annice Bengtzon. Seria ta przyniosła Lizie Marklund dużą popularność, dwie książki doczekały się już ekranizacji.

ROGER HOBBS
"GHOSTMAN"
"Ghostman" - mroczna, błyskotliwa debiutancka powieść Rogera Hobbsa - zapowiada nadejście nowej gwiazdy thrillera. Napad na kasyno w Atlantic City nie poszedł zgodnie z planem. Jego przywódca zmuszony jest wezwać na pomoc człowieka zwanego Jackiem. Jack żyje poza społeczeństwem, ukrywa się nawet przed innymi przestępcami. Nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości. Potrafi znikać bez śladu, dlatego jest idealną osobą do wypełnienia delikatnej misji. Ma szybko zatrzeć ślady prowadzące do zleceniodawcy skoku. A są to ślady nie byle jakie: zastrzelony bandyta na parkingu, jego ranny kumpel, który ulotnił się z ponad milionem dolarów, tajemniczy snajper. Wykonując to zlecenie, Jack będzie musiał wykorzystać cały swój talent, doświadczenie i pomysłowość. Zwłaszcza że zaginionych pieniędzy poszukują funkcjonariusze wszelkich możliwych służb państwowych, z FBI na czele, a także wysłannicy miejscowego gangu...
"Ghostman" wciąga z ogromną siłą w niezwykły świat Jacka, a w miarę upływu godzin doznania stają się coraz intensywniejsze. Dzięki świetnie zawiązanej akcji, chwytliwej fabule i mistrzowskiej intrydze Roger Hobbs wkracza do grona najbardziej cenionych twórców thrillerów. "Ghostman" ukazuje się jednocześnie w osiemnastu krajach, a prawa do ekranizacji książki zostały po zażartej walce zakupione przez Warner Bros. niemal rok przed publikacją.

ALYSON RICHMAN
"WOJENNA NARZECZONA"
Tuż przed wybuchem II wojny światowej między Lenką, młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych, a Josefem, studentem medycyny, rodzi się uczucie. Z nadzieją na lepszą przyszłość młodzi biorą ślub, by zaledwie kilka dni później patrzeć, jak ich marzenia rozpadają się w proch. Podobnie jak wiele innych osób, świeżo poślubionych małżonków rozdziela wojna.
Po latach Josef, teraz ceniony lekarz położnik, wciąż pamięta o żonie, która wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi zginęła podczas wojny. Jednak Lence udało się przetrwać w nazistowskim obozie w Terezinie dzięki niezwykłemu malarskiemu talentowi oraz pamięci o mężu, którego, jak sądzi, już nigdy nie będzie jej dane zobaczyć. Dopiero przypadkowe spotkanie kilkadziesiąt lat później w oddalonym tysiące kilometrów od rodzinnej Pragi Nowym Jorku uświadamia im, że oboje otrzymali od losu jeszcze jedną szansę.
Od przepychu spokojnego życia w przedwojennej Pradze po okropności okupowanej przez nazistów Europy, powieść odsłania przed czytelnikiem siłę pierwszej miłości, niezłomność ludzkiego ducha i potęgę pamięci.

KJELL OLA DAHL
"WIERNY PRZYJACIEL"
Zemsta, narkotyki, mroczne tajemnice... "Wierny przyjaciel" to kolejny wciągający kryminał o śledztwach Franka Frolicha i inspektora Gunnarstrandy. Dla detektywa Frolicha miała być to zwykła, rutynowa sprawa. W trakcie policyjnej akcji zatrzymał Veronikę Undset, młodą kobietę podejrzaną o kontakty ze znanym przestępcą. Podczas przeszukania okazuje się, że dziewczyna ma przy sobie złotą zapalniczkę z działką kokainy. Twierdzi co prawda, że przedmiot nie należy do niej, jednak dla świętego spokoju zgadza się zapłacić grzywnę. Wydarzenia przyjmują nieoczekiwany obrót, a życie zawodowe i osobiste Frolicha niebezpiecznie się splatają. Jeszcze tego samego wieczoru, na urodzinach przyjaciela z dzieciństwa, detektyw ponownie spotyka Veronikę. Dowiaduje się, że piękna dziewczyna i jego kolega niedawno się zaręczyli... Czy Frolich, prowadząc tę sprawę, będzie umiał pozostać obiektywny? Czy zdarzenia z przeszłości wpłyną na jego postępowanie? Wypadki toczą się szybko i gdy Frank staje w obliczu zabójstwa, musi położyć na szali lojalność wobec dawnego przyjaciela.

MAREK LENARCIK
"TAJSKI EPIZOD Z DRESZCZYKIEM"
Tajlandia - tropikalny raj z pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą, mekka nisko budżetowych turystów podróżujących z plecakami, kraina niewygórowanych cen i... wszelkiego rodzaju uciech cielesnych, a także rozmaitych uniesień duchowych. Kolorowe tło dla przygód rodem z filmów. Miejsce, w którym każdy nas chciałby zamieszkać albo przynajmniej tak mu się wydaje. Wam również?
Jeśli tak, "Tajski epizod z dreszczykiem" rozwieje wszelkie wątpliwości i ułatwi podjęcie decyzji, która może zmienić Wasze życie. To wartka relacja z przygód pewnego Polaka, który postanowił porzucić pracę w korporacji, wyemigrować do Tajlandii i zakosztować egzotycznych rozkoszy, z których słynie ten kraj. A jednocześnie rzetelny opis realiów napisany przez człowieka, który "był, widział i swoje przeżył". Lektura obowiązkowa dla wszystkich pragnących wyjechać z szarej Europy albo... przynajmniej na chwilę oderwać od jej nudnej rzeczywistości. Ostrożnie, ta książka wciąga!

DIANE KEATON
"WCIĄŻ OD NOWA"
"Wciąż od nowa" to szczera, porywająca autobiografia jednej z najbardziej lubianych i cenionych aktorek amerykańskich. Diane Keaton, niezapomniana Annie Hall z oscarowego filmu Woody'ego Allena, fascynująco opowiada o swojej drodze do sławy. Wspomina spotkania z wybitnymi ludźmi kina - Marlonem Brando, Warrenem Beattym, Alem Pacino. Otwarcie pisze o kilkuletnich zmaganiach z bulimią i późnym macierzyństwie. "Wciąż od nowa" to także historia rodziny gwiazdy, wnikliwa i przejmująca opowieść o miłości i przyjaźni, a przede wszystkim hołd złożony matce. Zmarła w 2008 roku Dorothy Hall pozostawiła po sobie 85 tomów pamiętników - w sumie ponad 1000 stron ilustrowanych zdjęciami, wycinkami prasowymi, kolażami. Diane przejrzała je i zacytowała, by nakreślić odważny portret niezwykłej kobiety, która mimo przytłoczenia codziennymi obowiązkami szukała ujścia dla swojej twórczej energii. W ten sposób Keaton napisała coś więcej niż autobiografię współczesnej aktorki. Jej ciekawa, wzruszająca książka przypomina czytelnikom o tym, co w życiu najważniejsze.

MIRKA JAWORSKA
"SYNDROM CZERWONEJ HULAJNOGI"
Pewnego dnia okazuje się, że Michał potrzebuje szczególnego wsparcia. Powodem kłopotów jest autyzm. Szybko staje się jasne, że rodzina zostaje sama, lekarze i pedagodzy nie potrafią albo nie chcą pomóc. Mama Michała nie chce się jednak poddać i wbrew wszystkiemu wierzy, że może się udać. Książka o miłości. Wielkiej, prawdziwej, trudnej i tragicznej. Autentyczna historia walki o szczęście dziecka, które inaczej rozumie świat. Opowieść o samotności, ale też nadziei. Uświadamia wagę każdej chwili.

ANDREA GILLIES
"OPIEKUNKA"
Kiedy Andrea Gillies wraz z mężem, trójką dzieci i teściami przeprowadzała się do dużego wiktoriańskiego domu położonego w jednym z odległych zakątków na północy Szkocji, nie miała pojęcia, jak niezwykłe czeka ich doświadczenie. Opiekując się chorą na alzheimera teściową, Gillies towarzyszyła jej w szczególnej podróży - w przejściu z realnego świata do alternatywnej rzeczywistości demencji.
Opiekunka to nie tylko opowieść o życiu w cieniu alzheimera, to także sprawozdanie z fascynującego śledztwa, które odsłania mechanizmy rozwoju choroby. To książka, która stawia przed nami najbardziej fundamentalne pytania: Kim jesteśmy? Czy nadal będziemy sobą, jeśli zostaniemy pozbawieni wspomnień? Czym jest ludzka dusza?

JANE JOHNSON
"ŻONA SUŁTANA"
Od haremu w Maroku po angielski dwór królewski Karola II... "Żona sułtana" to fascynujące połączenie egzotycznej arabskiej baśni z pasjonującą powieścią historyczną. Przenosimy się do Maroka 1677 roku. Dwór okrutnego sułtana Mulaja Ismaila to miejsce, w którym nikt nie może czuć się bezpiecznie. Bardzo dobrze wie o tym niewolnik Nus-Nus, eunuch, skryba prowadzący sułtańską Księgę Łoża. Nieustannie lawiruje między despotycznym władcą, pierwszą żoną mającą niepokojącą skłonność do trucizn i czarnej magii oraz zepsutym, folgującym swoim zachciankom wielkim wezyrem. Jego niewesoła egzystencja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy do haremu trafia Angielka Alys Swann uprowadzona przez piratów. Nus-Nus beznadziejnie się w niej zakochuje. Ona zaś, urodziwszy sułtanowi syna, postanawia uciec...
Jane Johnson zręcznie łączy postacie i wydarzenia historyczne z literacką fikcją. Kreśli niezwykle barwny obraz siedemnastowiecznego marokańskiego dworu, z jego złożonymi relacjami i egzotycznymi obyczajami. "Żona sułtana" to porywająca opowieść o intrygach, lojalności i pożądaniu.

LENA OSKARSSON
"PLAC DLA DZIEWCZYNEK"
Pełne uroku, spokojne miejsce na szwedzkiej prowincji nad jeziorem Skiresjon, nieopodal Vimmerby, gdzie urodziła się autorka książek dla dzieci Astrid Lindgren... Okrutne i perwersyjne morderstwo przerywa sielankę i wytrąca w równowagi okolicznych mieszkańców. Oprócz policji własne śledztwo prowadzi również Zuza Wolny, imigrantka z Polski. Stara się znaleźć nie tylko zabójcę, lecz także miłość. I nie ustaje w swoich poszukiwaniach nawet wtedy, gdy wydarzają się kolejne zbrodnie. Powieść "Plac dla dziewczynek" ukazuje drugą stronę szwedzkiego raju - szokujące namiętności, złe pożądanie, mroczne traumy, z którymi dorosłe "dzieci z Bullerbyn" nie umieją się uporać.
Lena Oskarsson to artystyczny pseudonim cenionej szwedzkiej psycholożki zajmującej się w terapią par. Wiadomo, że urodziła się 38 lat temu w Sztokholmie i od kilku lat pracuje jako międzynarodowa konsultantka policyjna przy ściganiu sprawców niewyjaśnionych morderstw. O prawa do sfilmowania "Placu dla dziewczynek" ubiegają się dwie wytwórnie filmowe. Już wkrótce ukaże się następna książka pisarki zatytułowana "Czarne tango".

Galeria

zdjecie: 50442
fot. 1
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry