"Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna..." - II edycja konkursu.

START:    20 maja 2013

Arkadiusz Werelich MOK RadaMiastaMarki POMarki

 30 kwietnia 2013    19:54

II Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej ?Markowianin, Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna?? adresowany jest do mareckich gimnazjalistów, którzy ukończyli 14 lat. Celem Konkursu jest propagowanie wiedzy o integracji europejskiej, współdziałaniu państw i społeczeństw oraz o funkcjonowaniu instytucji Unii Europejskiej.

Obecnie, idea integracji europejskiej powiązana jest z wieloma sferami życia codziennego. Podstawowa wiedza z zakresu Unii Europejskiej wymagana jest podczas egzaminu gimnazjalnego, matury z historii, geografii, czy wiedzy o społeczeństwie, a także na wielu kierunkach studiów. Również w życiu zawodowym zrozumienie mechanizmów, jakimi rządzi się postępująca integracjami pomiędzy krajami Wspólnoty jest niezbędne na wielu stanowiskach, zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym. Dlatego też Rada Miasta Marki oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego postanowiła zorganizować Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, by w przystępny sposób zachęcić uczniów do zgłębienia wiedzy na temat idei integracji europejskiej oraz jej rozwoju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Z inicjatywą organizacji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla mareckich gimnazjalistów wystąpił radny Miasta Marki Paweł Pniewski, który przedstawił założenia Konkursu na jednej z sesji Rady Miasta. Rada Miasta Marki ze swego grona powołała trzyosobową grupę, która została oddelegowana do komisji konkursowej, czuwającej nad przebiegiem konkursu. W jej skład weszli: Agnieszka Lużyńska, Marcin Piotrowski oraz Paweł Pniewski. Współorganizatorem konkursu został Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, który z wielką radością otworzy swe mury dla uczestników konkursu.

Patronat honorowy nad drugą edycją konkursu objęła posłanka do Parlamentu Europejskiego prof. Danuta Hübner, która ufundowała wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego połączony ze zwiedzaniem Brukseli dla dwójki laureatów konkursu wraz z opiekunem. Nagrody dla pozostałych finalistów ufundowane zostaną przez europosłankę prof. Danutę Hübner, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz radnego Pawła Pniewskiego.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów. Zakres pytań konkursowych obejmować będzie historię integracji europejskiej po II wojnie światowej do chwili obecnej, wiedzę z zakresu funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej oraz informacje na temat krajów członkowskich. Pierwszy etap konkursu, który składać się będzie z pytań testowych oraz pytań otwartych, przeprowadzony zostanie 2o maja

Finał konkursu, do którego zakwalifikowanych zostanie dziesięciu uczestników pierwszego etapu z najwyższą ilością zdobytych punktów, składający się z jednego pytania opisowego przeprowadzony zostanie w MOKu 28 maja o godzinie 11:00. Prace konkursowe oceniane będą przez komisję konkursową, w skład której wejdą przedstawiciele Rady Miasta Marki oraz Mareckiego Ośrodka Kultury. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród połączone z przeprowadzeniem ?lekcji europejskiej? nastąpi w czerwcu w siedzibie Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Uczniowie gimnazjów z obszaru Marek chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszają nauczycielowi wskazanemu przez dyrekcję szkoły, natomiast uczniowie gimnazjów spoza terenu Marek swoje zgłoszenie do konkursu wysyłają na adres mailowy: konkurs@markiue.com.pl lub za pomocą zakładki ZAPISY znajdującej się na stronie www.markiue.com.pl

W konkursie udział wziąć mogą uczniowie mareckich gimnazjów oraz uczniowie gimnazjów spoza obszaru Marek, którzy są mieszkańcami Miasta Marki. Warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie 14 lat do dnia 1 września 2013 roku. Wymóg ten wynika z regulaminu zwiedzania Parlamentu Europejskiego, który jest głównym punktem pobytu laureatów w Brukseli.

Patronat medialny nad konkursem objęli: Moja Gazeta Regionalna, Ekspres Marecki oraz Portal Społeczności Marek. Utworzona została strona internetowa: www.markiue.com.pl, na której znajdują się informacje o konkursie oraz regulamin.

Galeria

zdjecie: 51032
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry