Podsumowanie prac odwodnieniowych

Piotr Matusiak UMMarki

 6 maja 2013    13:19


Rowy melioracyjne mimo, iż są reliktem rolniczej przeszłości terenu gminy są najtańszym i bardzo skutecznym sposobem odwodnienia. Koszt budowy kanalizacji deszczowo drenażowej to około 1000 złotych za metr bieżący, koszt budowy rowu jest znacznie niższy.


Nie licząc prac typowo konserwacyjnych (odmulanie i dwukrotne koszenie), które przeprowadzono na większości z 12 kilometrów rowów w Markach, w roku 2012 roku gruntownej renowacji lub odbudowie poddano 2484 metry bieżące rowów. Ponadto odbudowano ponad 130 metrów bieżących przepustów i rurociągów. Umocnienia rowów wykonano prefabrykatami betonowymi lub eko-płytą co znacznie zwiększy ich trwałość i zmniejszy koszty bieżącej konserwacji.


W 2012 przeprowadzono odbudowę rowu biegnącego od Trasy Toruńskiej wzdłuż Skrzetuskiego do ul. Kordeckiego o długości 1386 metrów. jak również rowu znajdujący się wzdłuż ul. Długiej na odcinku 668 metrów. Wykonanie prac zostało dofinansowane kwotą 186.009 złotych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Wkład własny gminy wyniósł w tym przypadku 202.923,08 złotych. Są to ważne końcowe odcinki długich ciągów odwadniających znaczną część Marek, a ich aktualny stan pozostawia wiele do życzenia. Obecnie rów przy ulicy Skrzetuskiego odprowadza wodę z 4,7 kilometra instalacji odwodnieniowych w Markach południowych, a rów przy ulicy Długiej z urządzeń o długości 2,8 kilometrów w Strudze.


Dofinansowane z WFOŚiGW kwotą 41.700 złotych zostały prace związane z odbudową odwodnienia ul. Przyleśnej. Na 145,9 metrów bieżących rowu umocnionego ekopłytą oraz 81 mb przepustów (w tym pod ul. Główną) gmina przeznaczyła 36.260,34 złotych własnych środków. Odbudowę 96 metrów bieżących rowu ziemnego przy północnej części ulicy Przyleśnej sfinansowało Nadleśnictwo Drewnica.


Koparką udostępnioną Przez Starostę Wołomińskiego udało się odtworzyć 430 mb rowu biegnącego za ul. Wilczą. Urząd Miasta pokrył tylko koszty paliwa.

Obecnie prowadzone są prace wykonywane w ramach gwarancji polegające na korekcji skarp rowu przy ul. Skrzetuskiego i przy ul. Długiej, a koparką wypożyczoną ze Starostwa Wołomińskiego odmulany jest rów biegnący pomiędzy ul. Heleny i Jasnogórską na odcinku ok. 370m. Zgodnie z zawartą umową, do końca maja powinien powstać zupełnie nowy rów przy ul. Stawowej o długości 465 m. Będzie on regulował stosunki wodne w rejonie ul. Marsa, gdzie w latach ubiegłych dochodziło do uciążliwych podtopień.


 Geotagowane zdjęcia odnowionych w ubiegłym roku rowów można zobaczyć w galerii


Miasto Marki |
PM Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Galeria

zdjecie: 51075
fot. 2

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry