Tam Polak z honorem brał ślub

Piotr Matusiak MOK UMMarki

 21 maja 2013    10:31

Z inicjatywy Zarządu Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa Mazowsze odbyła się, w dniu 16 maja w Mareckim Ośrodku Kultury, uroczysta prelekcja z okazji 69 zakończenia bitwy o Monte Cassino połączona z wręczeniem medalu Pro Partia Januszowi Werczyńskiemu.

Medal "Pro Partia" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku. Uhonorowane mogą być osoby i instytucje "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej". Dekorację przeprowadził sekretarz zarządu Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Mazowsze por. Roman Wąż w obecności mieszkańców marek, osób z mareckich środowisk kombatanckich, członków klubu seniora. Główna uroczystość wręczenia medali odbyła się w Warszawie w Łazienkach Królewskich 24 kwietnia 2013 roku, na której medale odebrali także Krystyna Klimecka, Antoni Widomski i Marian Ryszard Sawicki. Odznaczeni zostali uhonorowani medalem za propagowanie patriotyzmu wśród lokalnej społeczności po przez prowadzenie działań na rzecz upamiętnienia wydarzeń historycznych związanych z walkami zbrojnymi i obroną kraju. Jest to jednocześnie odzwierciedlenie współpracy, która została zbudowana pomiędzy kombatantami i władzami miasta. Podczas dekoracji prezes Zarządu AK kpt. mgr Jerzy Zybert zreferował z okazji 69 rocznicy bitwy o Monte Cassino, wydarzenia związane z jej przebiegiem, opowiedziane oczami jej bohaterów. Wykorzystał pamiątki i zapiski Mariana Wiśniewskiego i Józefa Mikulskiego uczestników bitwy o Monte Cassino, udostępnione przez rodziny obu bohaterów. Na zakończenie wszyscy obecni zaśpiewali pieśni patriotyczne pod przewodnictwem Teresy Sawickiej i w akompaniamencie gitarowym Mariana Ryszarda Sawickiego.

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Miasto Marki |

Galeria

zdjecie: 51457
fot. 2
fot. 3

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry