Marki wyróżnione za budowę kanalizacji

Piotr Matusiak UMMarki Wodociąg

 23 maja 2013    15:39

Echo Podwarszawskie o największej inwestycji w historii Miasta Marki

Już trzeci rok trwają uciążliwe dla wielu mieszkańców prace związane z budową sieci kanalizacyjnej w Markach. Całe przedsięwzięcie budowlane, największe w historii miasta, zbliża się powoli ku końcowi. Gmina, jako jedna z niewielu w Polsce, otrzymała fundusze także na podłączenie kilku tysięcy gospodarstw do sieci kanalizacyjnej.


W trakcie realizowanego dotychczas etapu powstało 155 km sieci kanalizacyjnej, 36 pompowni sieciowych oraz 443 pompownie przydomowe. A w przygotowaniu są kolejne etapy dla tych ulic, które jeszcze nie zostały skanalizowane.


- Ważną sprawą z punktu widzenia inwestora i beneficjenta funduszy unijnych jest uzyskanie efektu ekologicznego - mówi Janusz Werczyński, burmistrz Marek. - Ten efekt jest mierzony wybudowanymi przyłączami. Do 2015 roku włącznie musimy ich wybudować 5,5 tys. To jest bardzo trudne do osiągnięcia, ale oczywiście realne. Dlatego też z Wodociągiem Mareckim uznaliśmy, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby stworzyć jak najdogodniejsze warunki, aby mieszkańcy chętnie się do sieci przyłączali - mówi burmistrz.


W przypadku niespełnienia tych wymogów miasto mogłoby stracić znaczną sumę dotacji, którą otrzymało na realizację inwestycji. Jak dotąd blisko 4,5 tys. osób zadeklarowało chęć podłączenia swych posesji do sieci kanalizacyjnej.


System zachęt


W Wodociągu Mareckim został powołany specjalny zespół, który za darmo przygotowuje dla wszystkich mieszkańców dokumentację projektową przyłączy. Przy założeniu, że przeciętny koszt przyłącza kanalizacyjnego wynosi 4-6 tys. zł, to łatwo obliczyć, że z własnej kieszeni gospodarstwo domowe wyłoży zaledwie 400-600 zł gotówką i 2-3 tys. zł w formie spłaty kwartalnej rat pożyczki przez okres pięciu lat. - To jest taki pierwszy bonus, który każdy mieszkaniec naszego miasta może otrzymać - wyjaśnia burmistrz Werczyński. - Wystarczy tylko złożyć deklarację i wyrazić chęć przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej.


Jednak projekt to tylko niewielka część kosztów, jakie są związane z przyłączeniem nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. - Uznaliśmy, że trzeba byłoby się rozejrzeć za jakimś dobrym źródłem finansowania inwestycji dla mieszkańców, którzy mogą nie dysponować wystarczającymi funduszami, jakie są konieczne do przyłączenia się do sieci - tłumaczy burmistrz.


Pieniądze w formie dotacji zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu dofinansowania przyłączeń do sieci kanalizacyjnej. Na wniosek Wodociągu Mareckiego, który występuje jako inwestor zastępczy, miasto otrzymało grant na realizację 2 tys. przyłączeń, ale już są złożone wnioski o kolejne 2 tysiące. Władze miasta chcą, aby docelowo z tej pomocy skorzystali wszyscy mieszkańcy. Tym samym Marki stały się jedyną gminą w Polsce, której w ramach programu udało się uzyskać fundusze na taką skalę i która została w ten sposób wyróżniona.


Dofinansowanie w praktyce


Pomoc jest bardzo atrakcyjna, a faktyczny koszt przyłączenia będzie znacznie niższy niż ceny rynkowe. 45 procent kosztów budowanego przyłącza będzie pokrywana z bezzwrotnej dotacji. Drugie 45 procent finansowane będzie z pożyczki, która jest bardzo preferencyjnie oprocentowana (ok. 3 proc. w skali roku). W rzeczywistości trzeba dysponować jedynie 10-procentowym udziałem własnym. Przy założeniu, że przeciętny koszt przyłącza kanalizacyjnego wynosi 4-6 tys. zł, to łatwo obliczyć, że z własnej kieszeni gospodarstwo domowe wyłoży zaledwie 400-600 zł gotówką i 2-3 tys. zł w formie spłaty kwartalnej rat pożyczki przez okres 5 lat. - Dla wielu ludzi, w tym mniej zamożnych, będzie to prawie nieodczuwalne obciążenie budżetu - mówi Janusz Werczyński.


Zalet związanych z podłączeniem się do sieci kanalizacyjnej jest wiele. Przede wszystkim skończy się udręka związana z nadzorowaniem szamb i regularnym ich opróżnianiem, że o przykrych zapachach nie wspomnę. Nieporównywalnie wzrasta więc komfort życia i obniża się koszt funkcjonowania domu: opłata za 1 m3 ścieków dziś jest o jedną czwartą niższa niż przy wykorzystaniu tradycyjnych szambiarek. Zyskuje również środowisko, a tym samym nasze zdrowie.


- Choć nasz projekt miał nie tylko zwolenników, ale i przeciwników, to jestem szczęśliwy, że udało mi się spełnić osobiste marzenie: moje miasto, z którego pochodzę, z którym czuję się związany, ma dziś nowoczesne wodociągi i kanalizację - podsumowuje burmistrz Werczyński.


Sławomir Bączyński


Więcej w gazecie ECHO PODWARSZAWSKIEMiasto Marki |


Galeria

zdjecie: 51560

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry