20 października 2006 13:24
Korzystając z ostatnich letnich promieni słonecznych, zapraszam was w ciekawe miejsce. Udamy się na cmentarz Ewangelicko-Augsburskiegi. Żeby tam dotrzeć trzeba udać się do Pustelnika i dojechać ulica Grunwaldzką do tak wyglądającego skrzyżowania.
Tam też przywita Was tablica informująca, że kilkadziesiąt metrów w głąb lasu odnajdziemy pozostałości cmentarza augsburskiego.
Za ok. 150m skręcamy w prawo.
Po prawej na wzniesieniu znajduje się cmentarz.
Czym właściwie jest religia a raczej Kościół Ewangelicko-Augsburski?
Jest to największy kościół protestancki w Polsce należący do kościołów luterańskich. Najwięcej luteran w Polsce zamieszkuje: Śląsk Cieszyński, Górny Śląsk, Mazury oraz okolice Łodzi i Warszawę.
Kościół Ewangelicko-Augsburski opiera swoją wiarę na czterech filarach: tylko Biblia, tylko Chrystus, tylko wiara i tylko łaska. Wierni wierzą w jednego Boga, uznają niedzielę za dzień święty. Na nabożeństwach odbywa się spowiedź "powszechna". Istnieją dwa sakramenty: Chrzest i Komunia Święta. Dla ciekawski podam, że do grona znanych luteranów polskich można zaliczyć:
- Jerzego Buzka- premiera w latach 1997-2001
Adama Małysza- skoczek narciarski
Jerzego Pilcha ? pisarz, publicysta
Józefa Piłsudskiego -polski dowódca wojskowy
(źródło: http://pl.wikipedia.org/)
Licząc od znaku, musimy pokonać jakiś 150m i na wysokości garbarni skręcamy w prawo w leśną dróżkę. Po przejściu kilku metrów natrafimy na pierwsze nagrobki a dokładniej na to co po nich pozostało. Tu nie mogę powstrzymać się od dodania coś od siebie. Kiedy pierwszy raz tam dotarłem, pomijam fakt, że błądziłem dość długo z braku jakichkolwiek znaków, zostałem niemile zaskoczony. Osobiście spodziewałem się czegoś co przypomina zadbany, ustronny zakątek. Zobaczyłem natomiast brudne, brzydkie wręcz odpychające miejsce. Wśród śmieci i zarośli bielały kikuty zniszczonych nagrobków. Dało się też zauważyć, że te miejsce jest czasami odwiedzane, gdyż były tam stare zniszczone kwiaty i wypalone znicze. Jak to możliwe, że miejsce, które mogłoby być ciekawą punktem na szlaku rowerowym ?zielonym? zostało doprowadzone do takiego stanu? Odpowiedz na to pytanie zostawiam bez odpowiedzi i niech każdy z czytelników odpowie na nie sam. A może ktoś zna właściwą odpowiedz?
Mimo wszystko polecam odwiedzenie tego miejsca a na zachętę zapraszam do galerii.
Jarosław Supranowicz
Od redakcji: Nieco informacji na temat Cmentarza można znaleźć na archiwalnej stronie UM Marki - W 2004 roku członkowie Koła Historycznego ze szkół Podstawowych nr 3 i 4 przygotowali album o historii cmentarza.
Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.
Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - BYCHOWSKI - strony internetowe www.avn.pl
@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048
Joanna Saj-Żukowska 23 października 2006 13:28
Bardzo dziękuje Panu za dokładny opis dojazdu do cmentarza. Tak sie składa że od niedawna mieszakmy z mężem w tamej okolicy i zawsze jadąc obok kierunkowskazu zastanawialiśmy się gdzie on leży. Kilka razy nawet udając się na spacer myśleliśmy o odnalezieniu cmentarza jednak natkneliśmy się jedynie na sterty śmieci. Popieram więc Pana w kwestii zaniedbabia tak historycznego i urokliwego miejsca. Może jednak społeczność Marecka na czele z Urzędem Miasta coś w tej sprawie zrobią. Przecież takich miejsc jest coraz mniej! My ze swej strony poprzemy wszelkie incjatywy, które poprawią istniejący stan.
Łukasz Osiński 2 listopada 2006 20:01
Ja gdy byłem w kalsach I - IV to chodziłem tam przed dniem Wszystkich świetych i to miejsce troche ogarnąć i zapalić znicze.
Maciej Pietraszczyk 6 listopada 2006 16:21
Dwie drobne uwag technicznych.
1. Na litość Boską, nie "religia', tylko wyznanie wchodzące w skład religii chrześcijańskiej. Nawet restrykcyjny dokument watykański "Dominus Iesus" nie określa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego miane religii (w domyśle: odmiennej), lecz wspólnoty kościelnej.
2. Szerzej na ten temat można dowiedzieć się z portalu KEA:
www.luteranie.pl
Artur.K 6 grudnia 2007 14:01
Mieszkam około stu metrów od tego cmentarza i zawsze chodzilem palić tam świeczki na święta. Wtedy jeszcze nagrobki byly w przyzwoitym stanie, teraz trudno nawet odnależć gdzie były mogiły. Mieszkal tu też mój dziadek, który pamietał ten cmentarz z czasów świetnosci - była kapliczka, studnia i ogrodzenie a teraz... Pewnie za pare lat ślad po nim zaginie na zawsze, o ile nie znajdzie się jakiś zarządca tego terenu.
Joanna Saj-Żukowska 11 grudnia 2007 14:17
Niestety zdjęcia juz są nieaktualne od około 2 miesięcy juz nie widzę znaku informacyjnego wskazujacego lokalizacje cmentarza. Szkoda że ważniejszy jest dla kogoś kawałek metalu a nie pamięć a takim miejscu.
Panie Arturze ja również mieszkam w pobliżu ale od niedawna jeśli może jakim cudem posiada Pan jakieś zdjęcia z czasuów kiedy jeszcze cmentarz posiadał ogrodzenie kapliczkę ... to może była by możliwość zamieszczenia ich na stronie. Z uwagi na fakt że jestesmy z mężem "nowymi" mieszkańcami Marek interesuje nas historia Marek a tym bardziej miejsce, które oddalone jest od naszego domu o około 500 m.
Z uwagi na zaniedbanie to mam wrażenie że Pana opis przedstawia chyba inne miejsce , bo jak można było doprowadzic do takiego stanu!?
Myślę że pieczę nad Cmentarzem sprawuję Urząd Miasta i to od niego zależa dalsze losy.
Włodzimierz Karpiński 11 grudnia 2007 15:37
Staraniem Pani Aleksandry Tomczyk, Jej wychowankowie, członkowie Koła Historycznego ze szkół Podstawowych nr 3 i 4 przygotowali w 2004 roku album o historii cmentarza. Staraniem pana Antoniego Widomskiego, album ten został zapisany w wersji cyfrowej. Widziałem tę prezentację. Myślę ze warto byłoby pomyśleć o opublikowaniu albumu w portalu, ze względu na zainteresowanie tym miejscem oraz ze względu na pamięć o Pani Aleksandrze.
Wspomnienie o Pani Aleksandrze.
http://marki.wordpress.com/2006/08/14/aleksandra-tomczyk-wspomnienie
Maria Politowicz 26 lutego 2010 17:17
Zjadłeś człecze miły jeszcze jedno "sole" Soli Deo Gloria, czyli tylko Bogu chwała!
Marcin P. 24 kwietnia 2012 21:45
Niestety od jakiegoś roku , nie ma śladu po oznaczeniu cmentarza . Byłem tam dziś i nie zauważyłem większego nagrobka ze zdjęcia , po dłuższym szukaniu stwierdziłem resztki noszące ślady rozbicia. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie (a może i na dawnym terenie ) jest nowy dom. I tutaj wg mnie należy szukać odpowiedzi , dlaczego zniknęło oznaczenie i nagrobki. A swoją drogą - budować się na cmentarzu? Jak trzeba mieć chorą głowę , jakby działka nie była tania.....
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa