Karina Księżyk: Szkoła z dodatkową "Szansą"

Rafał Redeł SP5 ZS2

 10 kwietnia 2005    18:44

Zespół Szkół nr 2, na który składa się Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Gimnazjum nr 2, ma wiele atutów. Niniejszy tekst przedstawia te, które wyróżniają Zespół Szkół przy Wczasowej na tle innych szkół w Markach.

Sport


Dzieci uczą się w stosunkowo nowym, obszernym obiekcie. Nie brakuje tu sal lekcyjnych ani miejsca do uprawiania sportu. Oprócz pełnowymiarowej sali gimnastycznej, uczniowie mają do dyspozycji salę do gimnastyki korekcyjnej oraz użytkowe podziemia, w których mogą grać w tenisa stołowego, hokeja oraz ćwiczyć na matach. Z tych dobrych warunków korzystają zwłaszcza uczniowie sportowych klas gimnazjalnych.
Od 2001 roku trwa współpraca szkoły z Klubem "Marcovia", dzięki której co roku powstaje nowa klasa gimnazjum o profilu sportowym. W planie zajęć młodzieży uczącej się w tych oddziałach jest dziesięć lekcji wychowania fizycznego, w tym cotygodniowy wyjazd na basen. Chłopcy trenują piłkę nożną, a dziewczęta piłkę siatkową. Pomimo obciążenia dodatkowymi zajęciami uczniowie tych klas osiągają również dobre wyniki z przedmiotów ogólnokształcących.

Koło przedsiębiorczości


Pani Elwira Semkowicz - Marek prowadzi "Koło przedsiębiorczości", które może się pochwalić skutecznością działania. W trosce o wybór właściwego kierunku kształcenia przez gimnazjalistów, pani Elwira, wraz ze swymi uczniami, przeprowadziła profesjonalną analizę rynku pracy w Markach. To niezwykle cenna inicjatywa wobec dużego bezrobocia wśród mareckiej młodzieży (aż 40% bezrobotnych w grupie wiekowej 19 - 24). Młodzi badacze współpracowali z PARP-em, mareckim Urzędem Gminy i Urzędem Pracy. Przeprowadzili wywiady z dziesiątkami mareckich pracodawców. Efektem ich pracy, poza wzrostem przedsiębiorczości biorących w niej udział uczniów, była wiedza, którą mogli się podzielić z rówieśnikami - najbardziej pożądane dla mareckiego rynku pracy kierunki kształcenia to budownictwo, informatyka i gastronomia. Projekt ten został doceniony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i nagrodzony dofinansowaniem, dzięki któremu Koło Przedsiębiorczości zakupiło komputer. Dokumentacja przeprowadzonego projektu dostępna jest w bibliotece szkolnej. Tam też można skorzystać z prowadzonej przez Koło kawiarenki internetowej, z której dochód przeznaczany jest na działalność Koła (jedna godzina korzystania z internetu kosztuje złotówkę).

Misja szkoły


"Społeczna krucjata miłości" to motto określające program wychowawczy realizowany przez grono pedagogiczne szkoły noszącej imię Kardynała Wyszyńskiego. W ramach tego programu podejmowane są działania mające na celu przeciwdziałanie agresji oraz profilaktykę uzależnień. Pani Teresa Laskowska, pedagog szkolny, prowadzi z grupą gimnazjalistów trening zastępowania agresji.
Również Uczniowie mający trudną sytuację materialną uzyskują w szkole pomoc. Oprócz finansowanych przez Urząd Miasta bezpłatnych obiadów mogą dodatkowo korzystać ze śniadań fundowanych przez sponsora.

"Szansa"


W działaniach opiekuńczo - wychowawczych w istotny sposób wspiera szkołę mieszcząca się na jej terenie organizacja pozarządowa "Szansa". Pani Ewa Pleta, prowadząca tę organizację, wraz z zatrudnionymi w niej pedagogami oraz wolontariuszami zapewniają sześćdziesięciorgu podopiecznym zajęcia edukacyjne w ramach prowadzonej przez nich świetlicy. Uczniowie od III klasy szkoły podstawowej do ostatniej gimnazjum mogą tu odrabiać lekcje, uczestniczyć w zajęciach plastycznych, sportowych (także trenować judo) i komputerowych. Świetlica oferuje też dzieciom posiłek i zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 12.30 - 17.00.

Karina Księżyk

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry